בית שמש: מערבה מלופוליאנסקי - כללי - הארץ

בית שמש: מערבה מלופוליאנסקי

נציג ש"ס בבית שמש מתכנן לרוץ לבחירות המקומיות בנובמבר ולהפוך לראש העיר החרדי הראשון שלה. בינתיים זכה לתמיכת מפלגת העבודה. החרדים האשכנזים לעומת זאת רחוקים מאוד מלהתלהב

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

באמצע שנות ה-80 עבר משה אבוטבול עם משפחתו מבאר שבע לבית שמש. באותם ימים היתה בית שמש מועצה מקומית לא גדולה, עם שיכונים דלים של עמידר, עם עובדי מפעלים וגם עם מובטלים. אצל רבים מהם בערה הטינה כלפי המערך. את שמעון פרס, שבא לאסיפת בחירות, קידם אחד התושבים באצבע משולשת, והליכוד של בגין נישא על כפיים.

משפחת אבוטבול קנתה דירה בשכונה חדשה בדרום העיירה, שבה התבסס גם גרעין קטן של בעלי תשובה, תלמידי הרב ראובן אלבז מירושלים. התלמידים הקימו את תלמוד התורה הראשון בעיר. "אז בכלל לא היו חרדים בבית שמש, מאה משפחות מקסימום, רובם בעלי תשובה", מספר משה אבוטבול. "עם השנים הגיעו עוד ועוד קבוצות שהקימו מסביב 'קריות'. באו חסידי גור והקימו קריה משלהם, ובאו ליטאים, ואז התחילה בנייה מסיווית של רמת בית שמש א' וב', שגם בה התיישבו חרדים. אין קבוצה חרדית שאין לה ייצוג פה. הציבור החרדי, ברוך השם, גדל פה בצורה מסיווית. כן ירבו".

22 שנים אחרי המעבר לבית שמש, אבוטבול מציג את מועמדותו לראשות העיר. הוא לא נציג הליכוד, ולא קדימה. הוא נציגה של תנועת ש"ס, ומקווה להיות ראש העיר החרדי הראשון של בית שמש, שכיום חיים בה כ-80 אלף תושבים, ועל פי ההערכות יותר ממחציתם חרדים.

השכונה הדרומית ההיא נקראת היום "הקריה החרדית הוותיקה", ושכונות חרדיות רבות סביב לה. רמת בית שמש א' למשל היא "הקסבה" של חוגי "העדה החרדית" האנטי ציונית, שמחרימה בהוראת רבניה את הפוליטיקה. בשנה האחרונה עלתה השכונה לכותרות, בגלל שלטים המורים לנשים לעבור בה רק בלבוש צנוע.

גם אם אבוטבול ייכשל, החלטתו להציג את מועמדותו לבחירות שייערכו בנובמבר היא רגע חשוב בפוליטיקה המקומית. לתושבי בית שמש ברור כבר שנים, שראש עיר חרדי בוא יבוא. בבחירות האחרונות לכנסת, יהדות התורה היתה הכוח החזק בעיר (22.2%) וש"ס היתה במקום השני (19.9%). הליכוד הידרדר למקום הרביעי. בבחירות הקודמות לעירייה לא התמודד מועמד חרדי, אבל גם אז, בבחירות למועצה, יהדות התורה זכתה בנתח הקולות הגדול ביותר, כמעט 20%, וש"ס קצת אחריה. זה קרה על אף שהקול החרדי התפצל גם לרשימות אחרות, רוב החרדים בעיר היו צעירים מכדי להצביע ורבים מהמבוגרים שבהם החרימו את הבחירות.

מועמדותו של נציג ש"ס נתמכת על ידי שתי רשימות חילוניות, ובהן זו של מפלגת העבודה, שהקימו יחד אתו את "הגוש החברתי" של בית שמש. אבוטבול זוכה לתמיכתן בעיקר בגלל המטרה המשותפת - להרחיק את ראש העיר המכהן, דני וקנין, השואף בעצמו להשיג תמיכה חרדית לקראת הבחירות הבאות. החרדים בבית שמש הם הרבה יותר מלשון מאזניים. הם כפות המאזניים. "היה לי קשה מאוד לתמוך במועמד חרדי", מסביר יו"ר סיעת העבודה בעיר, ריצ'רד פרס, "אבל מתוך הכרה במציאות הפוליטית כאן, אנחנו מקווים לחיות ביחד. לצערי, נכפה על בית שמש רוב חרדי".

"זה לא עניין של חרדים, אני לא בא על תקן של רב יישוב, אלא לעשות עבודה של ראש עיר. אני מנסה לדחוק את הקטע הזה", אומר אבוטבול. "מבחוץ זה אולי נראה כמו סיפור חרדי, אבל אני רואה בזה קטע מקצועי, עבודה שצריכה לשרת את הציבור כולו. יש לנו גם רוסים ואתיופים, צריך לשרת את כולם וזו המטרה. פנו אלי כאיש פוליטי, לא כחרדי, ולכן אני מתכוון לעבוד בפרספקטיווה רחבה, לא להיות מזוהה רק עם צד אחד".

אבל מבחינת החרדים, מועמדותו של אבוטבול היא כן עניין חרדי. יש שסבורים כי עדיין לא בשלה השעה להציג ראש עיר חרדי בבית שמש, ובעיני אחרים, כמו תושבי רמת בית שמש, זו נבלה וזו טריפה.

מבחינת הקנאים של העדה החרדית, הסביר תושב רמת בית שמש, משה שפירא, "זה לא משנה אם ראש העיר הוא חרדי או חילוני. אנחנו לא הולכים להצביע, ובסך הכל אנחנו רואים, ממה שקורה בירושלים, שחרדי גרוע יותר מחילוני. בירושלים, מצעד הגאווה רק תפס גובה בתקופת אורי לופוליאנסקי. גם פה, אנחנו לא יודעים מה יביא ראש עיר חרדי".

יהדות התורה, הכוח הפוליטי החזק בבית שמש, לא תומכת באבוטבול. מבחינתה, העובדה שהוא מיהר להציג את מועמדותו היא מחטף. "זכותו של כל אחד להציג מועמדות", אומר חנוך זייברט, מנהל המחלקה המוניציפלית באגודת ישראל. "אנחנו נקבל את ההחלטות שלנו בלי קשר להתמודדות של אבוטבול. יהדות התורה קיבלה כאן יותר קולות מש"ס, כך שאין סיבה שאנחנו נחבור למישהו אחר. אנחנו, במפלגות החרדיות, חושבים שבמקומות שהציבור החרדי גדול לא צריך להתבייש. צריך לייצג את הציבור שלנו כמו שצריך".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ