המדענים מסכימים: זה לא סוף העולם - בעולם - הארץ

המדענים מסכימים: זה לא סוף העולם

כנראה שניצלנו מאיץ החלקיקים שיופעל בז'נווה לא ייצור חור שחור שיבלע את כדור הארץ

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ניו יורק טיימס

מאיץ חלקיקים חדיש, שיתחיל לפעול בסתיו הקרוב בז'נווה, אינו מהווה איום לכדור הארץ או ליקום. כך קבעה סקירה בטיחותית שאושרה בשבוע שעבר על ידי הארגון האירופי למחקר גרעיני (CERN), הבונה את המאיץ. קביעה זו באה על רקע טענות שב-CERN התעלמו או הפחיתו בסיכון שהמאיץ עלול ליצור חור שחור שיבלע את כדור הארץ, או ייצור חלקיקים מסוכנים אחרים.

המתקן החדש, הממוקם תחת האדמה בגבול שווייץ וצרפת, אמור להאיץ פרוטונים - אבני הבניין של החומר - לאנרגיות של שבעה טריליון אלקטרון וולט, ואז להפגיש אותם בחבטה שתייצר כדורי אש ראשוניים זעירים, ולמעשה תהווה גרסה מיניאטורית של המפץ הגדול. פיזיקאים אמורים לבחון את הפסולת שיותירו כדורי האש בחיפוש אחר כוחות, חלקיקים ואפילו חוקי טבע חדשים שייתכן ושלטו בחלק הטריליוני הראשון של השנייה.

"אין סיבות לדאגה בגין ההשלכות שיהיו לחלקיקים חדשים או צורות חומר שייווצרו במאיץ", כתבה ועדת הבטיחות בדו"ח שהכינה. חמשת הפיזיקאים שהשתתפו בוועדת הבטיחות ציינו שקרניים קוסמיות יצרו התנגשויות אנרגטיות דומות עם כדור הארץ וגופים אחרים ביקום פעמים רבות. "פירוש הדבר הוא שהטבע כבר ביצע 10 בחזקת 31 תוכניות ניסיוניות מאז היווצרות היקום", כתבו המדענים, והוסיפו שלמרות זאת הכוכבים והגלקסיות עדיין קיימים.

ארבעה מחמשת הפיזיקאים שהכינו את הדו"ח שנה וחצי הם עובדי CERN, ואחד בא מהמכון למחקר גרעיני במוסקווה. לאחר פרסום הדו"ח, מנהל CERN רוברט איימר אמר כי "המעבדה מילאה כל דרישה בטיחותית וסביבתית הנדרשת לצורך הפעלת מתקן המחקר החדיש".

הדו"ח החדש, המהווה עדכון של מסמך מ-2003, מתמקד בעיקר בנושא החורים השחורים, שייווצרו על סמך גרסאות משוערות שמקורן בתיאוריות משוערות. האם מישהו יכול לבלוע את כדור הארץ? אותן תיאוריות, לדברי המדענים, צופות שהחורים השחורים יתפרקו מיד לאחר היווצרם. אולם, אם אכן ייווצר בדרך כלשהי חור שחור יציב, הוא היה נוצר כבר קודם, עקב התנגשויות הקרניים הקוסמיות. לדעת שניים מכותבי הדו"ח, "טיעונים שמרניים, המתבססים על תצפיות מפורטות והידע המדעי המקיף ביותר, שכולל נתונים אסטרונומיים, קובעים כי אין כל סיכון להיווצרות חורים שחורים".

דו"ח הבטיחות נבדק ואושר בידי חברי ועדה נוספת שהורכבה ממדענים שאינם אנשי CERN. וכעת, לאחר 14 שנים ויותר מ-8 מיליארד דולר, עתיד הפיזיקה כמעט כאן.

המהנדסים ב-CERN עוסקים כעת בתהליך צינון המגנטים שיניעו את הפרוטונים לאורך "מסלול המירוצים" שאורכו יותר מ-27 ק"מ, לטמפרטורה של כ-3 מעלות פרנהייט (-16.111 מעלות צלזיוס) מעל לאפס המוחלט. על פי התוכנית יתחיל מירוץ הפרוטונים באוגוסט, וההתנגשויות יתרחשו כחודשיים מאוחר יותר.

+ת.ז.

מאיץ החלקיקים

? היקף המתקן הינו 27 ק"מ ? עלות בנייתו 2.8 מיליארד דולר ? המתקן שוכן בעומק של כ-150 מטר ? טבעת המאיץ עוברת תחת שווייץ וצרפת ? ל-7,000 מדענים מ-80 ארצות תהיה גישה למתקן

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ