שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

החשד: אולמרט קיבל 100 אלף דולר במרמה

החקירה מתמקדת בלפחות 12 טיסות שאולמרט השיג להן לכאורה מימון כפול. מקור המעורב בחקירה: היא תסתיים בתוך חודשיים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

לפני כחודש החלה המשטרה לחקור בחשאי את החשד שראש הממשלה, אהוד אולמרט, מימן בתפקידיו הקודמים טיסות פרטיות שלו ושל בני משפחתו באמצעות כסף שהשיג במרמה מכמה גופים ציבוריים. המשטרה ומשרד המשפטים פירסמו שלשום את דבר החשדות, לאחר שאולמרט נחקר עליהם ועל חשדות נוספים, של קבלת כספים בניגוד לחוק מאיש העסקים מוריס (משה) טלנסקי. בשתי הפרשות, ראש הממשלה מכחיש את החשדות נגדו (ראו ידיעה בעמוד 3).

אם יוגש כתב אישום בפרשה החדשה, אולמרט עשוי להיות מואשם במרמה והפרת אמונים, בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובעבירות מס. המשטרה עתידה לחקור בימים הקרובים את אשתו של אולמרט, עליזה ושניים מילדיהם, אריאל ודנה. מקור המעורב בחקירה העריך שחקירה זו והחקירה בעניין טלנסקי יסתיימו בתוך חודשיים.

החוקרים החלו לבדוק את החשדות החדשים כשחקרו את הקשרים הכספיים בין אולמרט לטלנסקי, כולל טיסות שהאחרון מימן לכאורה עבורו. כך הגיעו למשרד הנסיעות "ראשונטורס", שדרכו נהג אולמרט להזמין את טיסותיו לחו"ל, כשהיה ראש העיר ירושלים (1993-2003) ושר התמ"ת (2003-2006).

בפשיטה על משרדי "ראשונטורס" איתרו החוקרים קבלות שמעידות לכאורה שכמה גופים מימנו במקביל את אותן טיסות שלו. לפי מקור המעורה בחקירה, החשד מתמקד בלפחות 12 טיסות של אולמרט בתפקידיו הקודמים. לפי החשד, אולמרט קיבל מהמדינה מימון לטיסותיו במסגרת תפקידיו, ובמקביל ביקשו מתאמת הנסיעות שלו, רייצ'ל ריסבי-רז, וראש לשכתו לשעבר, שולה זקן, מגוף ציבורי אחד או יותר לממן את אותן טיסות. בין גופים אלה: "יד ושם", מכון ויזנטל, הבונדס, עמותת "אקי"ם" למען ילדים מפגרים, עמותת "על"ה" למען סטודנטים עיוורים והאגודה למען החייל בארה"ב.

מאחר שכל גוף התבקש לשלם את מלוא סכום הטיסה, הצטבר כסף עודף בקופה, שפתחו עובדי משרד הנסיעות עבור אולמרט. במהלך השנים הצטברו בקופה זו יותר מ-110 אלף דולר. המשטרה חושדת שכסף זה שימש למימון טיסות פרטיות של אולמרט ובני משפחתו. בקופה אותרו בשבועות האחרונים כמה מאות דולרים שנותרו בו. החוקרים בוחנים כעת את הטיסות של בני משפחת אולמרט במהלך השנים, כדי לראות אם מימנו אותן באמצעות הקופה ב"ראשונטורס".

כמה מעובדי "ראשונטורס" נחקרו ולפי מקור המעורה בחקירה הם חיזקו את החשדות נגד אולמרט. מנהלי המשרד אמרו שאולמרט ידע על החיובים הכפולים לאותן טיסות ועל הכסף שהצטבר בקופה על שמו, סיפר המקור.

מקורות במשטרה טוענים שיש ראיות ממשיות שאולמרט יתקשה להפריך, כגון קבלות כפולות על אותה טיסה, עדויות עובדי משרד הנסיעות ועדויות של עובדי הגופים הציבוריים שמימנו, לכאורה במקביל, את הטיסות. מקור אכיפה בכיר אמר, שלא קיים נוהג שבו איש ציבור מקבל מימון כפול ומשולש של אותה טיסה מכמה גופים.

המשטרה מתכוונת להתייחס לגופים שהולכו שולל לכאורה כמתלוננים בפרשה. לדברי המקור הבכיר, "גם המדינה נפלה קורבן למעשיו של אולמרט, שכן מימנה חלק מנסיעותיו כשר התמ"ת בזמן שארגונים אחרים מימנו אותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ