הנדסת התפלה מתכננת לנגוס 5% מהשוק לייצור שלג מלאכותי

השוק העולמי לייצור שלג מלאכותי לתעשיית הסקי נאמד במיליארד דולר בשנה. החברה מכרה שני מתקנים במחיר של 2 מיליון דולר כל אחד לאתרי סקי בשווייץ ובאוסטריה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יורם גביזון

>> הנדסת התפלה, שבבעלותן השווה של חברת כי"ל וקבוצת דלק, מתכננת להרחיב את יישום הטכנולוגיה שלה להיבט נוסף של ההתחממות הגלובלית - המחסור בשלג - ותחל לשווק מתקנים לייצור שלג מלאכותי לתעשיית הסקי העולמית. הטכנולוגיה של החברה משמשת גם לקירור וחימום מבנים, אגירת אנרגיה וקירור מכרות.

החברה מכרה שני מתקנים במחיר של 2 מיליון דולר למתקן לאתרי סקי בשווייץ (Zermatt) ובאוסטריה (Pitztal), לאחר שהציגה את טכנולוגיית הפקת השלג לנציגים של תעשיית הסקי העולמי. המתקנים, שיחלו לפעול בסתיו 2008, נותנים פתרון לאובדן פדיון של אתרי סקי, שעשוי להגיע עד למיליון יורו ביום בעונת הסקי.

מתקני ייצור השלג של הנדסת התפלה מסוגלים לייצר 1,000 מ"ק של שלג ביום, ללא תלות בתנאי מזג האוויר, בעוד שהמתקן הגדול ביותר הקיים כיום מייצר 100 מ"ק של שלג ביום, ומחייב שתשרור טמפרטורה של מינוס 5 מעלות בלילה הקודם.

עד סוף 2008 צפויה הנדסת התפלה להשלים התקנה של שלוש יחידות נוספות ליישומים של קירור מכרות.

אבשלום פלבר, מנכ"ל הנדסת התפלה, אמר שהחברה שואפת לנגוס בנתח של 5% מהשוק העולמי למכונות שלג, שנאמד במיליארד דולר בשנה. להערכתו, החברה מסוגלת להגיע לנתח שוק זה כבר ב-2010. עוד אמר פלבר כי השוק למכונות שלג הוא חלק קטן מהשווקים לחימום וקירור תעשייתיים. הוא העריך ששוק זה יהיה אחד ממנועי הצמיחה של הנדסת התפלה בשנים הקרובות.

המתקנים שהנדסת התפלה מוכרת מבוססים על טכולוגיית ייצור קרח בוואקום (VIM), המוכרת בישראל כתהליך זרחין. טכנלוגיה זו פותחה בשנות ה-60 של המאה ה-20 לצורך התפלת מי ים והותקנה באילת. היא שודרגה בידי המהנדס אברהם אופיר מהנדסת התפלה לצורך יישומים נוספים.

הטכנולוגיה של הנדסת התפלה מבוססת על יצירת ואקום במכל מים באמצעות המדחס הגדול בעולם, תוך הורדת הטמפרטורה של המים לנקודה המשולשת שבה המים מתקיימים בשלושה מצבי הצבירה - נוזלים, אדים ומוצק. בטמפרטורה זו המדחס מסלק את האדים מהמכל, ובמים נוצרת תערובת של מים וגבישי קרח. תערובת זו נשאבת ומשמשת לקירור או לאחר ריכוזה להפקת שלג.

ב-15 השנים האחרונות נמכרו מתקנים אלו לקירור מכרות, כמו מכרות הזהב העמוקים של חברת אנגלו גולד בדרום אפריקה, שבהם שוררת טמפרטורה של עד 60 מעלות, וכן בעבור מתקני חימום לשכונות ויישובים קטנים, למשל בעיר Augugteburg בדנמרק. טכנולוגיה זו משמשת גם לייצור מערכות אגירת אנרגית קירור (Thermal Energy Storage), שמייצרות ואוגרות קור בשעות הלילה, כשרשת החשמל אינה עמוסה ותעריפי החשמל נמוכים.

המערכות של הנדסת התפלה, המשמשות לקירור מבנים, יעילות יותר משום שהן צורכות 30%-40% פחות אנרגיה מטכנולוגית TES אחרת הקיימת בשוק ליישום זה.

הנדסת התפלה הקימה מתקן ראשון לאגירת קור ב-2002, ולאחר הוכחת יעילותה נרכשה מערכת נוספת לקירור בניין המרכז הטכני החדש של חברת Nissan Car בטוקיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ