שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

בקיץ 1960 נשמע בארץ קול צקצוק שפתיים צדקני. כותבי טורים בעיתונות הכללית תבעו את ראשו של שר הדתות יעקב משה טולדנו - שהיה גם רב חשוב בישראל, ועוד קודם לכן במרוקו - משום שנשא אשה צעירה ממנו בשנים רבות. החתונה נערכה חודשים אחדים אחרי שהרב התאלמן מאשתו הראשונה. בגיל 81 הוא התחתן עם אשה צעירה, בת למשפחה ענייה שעבדה כעוזרת בית. מקורביו אמנם מסרו שהכלה בת יותר מ-30, אך בעיתונים כתבו: בת 18 או 20.

קוראים שיגרו מכתבים נדהמים גם למערכת "הארץ": כותבת אחת טענה ש"נישואי שר הדתות... הישיש עם צעירה כבת עשרים אינם מתאימים לארץ תרבותית", ואחר ייחס לו מזימה "להשאיר אותנו על אותה רמה של עמי המזרח מלפני אלפי שנה". מעל דפי "הארץ" התנהל גם פולמוס הלכתי בנושא, שבמרכזו השאלה באיזה גיל התחתן פרשן המקרא והתלמוד בן המאה ה-11, רש"י.

השר עצמו התראיין בגילוי לב ומסר שאין בכוונתו להתפטר: "אני איש המזרח ואיני מכוון את צעדי לפי הטעם האירופי אלא לפי ההלכה", התגונן. הוא הסביר כי ציית להלכה, שלפיה יש להמתין שני חגים אחרי מות האשה, ורק אז להתחתן. בסתיו, שלושה חודשים לאחר פרוץ הסערה, נפטר הרב טולדנו מדום לב.

מה שהציק למבקריו של טולדנו היה בעיקר הפרש הגילאים הגדול בינו לבין אשתו, אבל מנקודת מבט הלכתית השאלות הן אחרות, ובראשן: האם מותר לאדם מבוגר לשאת אשה שלא על מנת לקיים מצוות "פרו ורבו", כלומר מבלי להביא ילדים לעולם? רבנים לאורך הדורות - אשכנזים ומזרחים - הכריעו שכן, וזאת בעיקר על סמך הפסוק מספר בראשית, "לא טוב היות האדם לבדו". במאה האחרונה, ובמיוחד לאחר השואה, נהגו כך כמה רבנים חשובים, ובהם האדמו"ר מגור.

בשנים האחרונות התחתנו כמה רבנים ידועים ואלמנים עם נשים צעירות או מבוגרות, בהם הרב יצחק כדורי, שנישא לאשה שהיתה צעירה ממנו בכ-50 שנה, הרב שמואל הלוי ווזנר, הנחשב לבכיר הפוסקים החסידיים, וגם האדמו"ר מוויז'ניץ. השבוע דווח, כי בימים הקרובים יצטרף לרשימה הרב צבי טאו, בכיר רבני החרדיות הלאומית, מייסדה ונשיאה של ישיבת "הר המור". לפני שלוש שנים וחצי נפטרה אשתו, הרבנית חנה טאו, וכעת, בגיל 72, הוא עומד להתחתן עם אשה שנייה בטקס משפחתי צנוע.

החלטה של רב להתחתן בגיל מבוגר היא לא רק עניין לרכילות. מעשה כזה נתפש בראש ובראשונה כ"הנהגה", שכן כל עניין פרטי הוא גם עניין ציבורי, ולהיפך. הרבנים הללו פעלו פעמים רבות נגד הטאבו בעניין "פרק ב'" של אלמנים ואלמנות מבוגרים. מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, כך מספר בנו הרב אברהם יוסף, התבטא בעניין פעמים רבות: "הוא דיבר על הנושא, זה עניין של מוסר", אומר הרב אברהם יוסף. "הוא צועק ברבים על הילדים שמונעים מהוריהם להתחתן בגיל מבוגר, ואומר שהם אנשים רעי לב".

ויש כמובן גם את הנשים עצמן, שבוחרות לחיות לצדם של רבנים חשובים. בחלק מהמקרים הן ממלאות תפקיד סביל, ועומדות בצל. באחרים, מדובר בנשים נמרצות וחזקות שמחוללות מהפכות חצר. הדוגמה הבולטת ביותר מהשנים האחרונות היא הרבנית מוויז'ניץ, שיינדל הגר, אשתו החדשה של האדמו"ר מוויז'ניץ, רבי משה יהושע הגר.

שיינדל, שמילאה את מקומה של הרבנית המנוחה אסתר לאה הגר, היא היום אחת הנשים החזקות בעולם החסידי. היא מילאה תפקיד בהמלכתו מחדש של רבי ישראל הגר כיורש העצר של בעלה, שזה כמה שנים חולה במחלה קשה וספק אם הוא מודע לקרב הירושה המתחולל סביבו. הרבנית החדשה החזירה את רבי ישראל מהגלות שנגזרה עליו, בין השאר על ידי אמו הביולוגית, והרחיקה את מי שסומן אז כיורש, רבי מנחם מנדל הגר.

כאמור, גם הרב עובדיה יוסף מטיף לנישואין של אלמנים, ואולם הוא עצמו בחר שלא להתחתן לאחר מותה של אשתו, מרגלית יוסף. אבל גם בסיפור של הרב יוסף יש אשה, יהודית יוסף, כלתו של הרב, אשתו של בנו משה. שניהם נחשבים האנשים החזקים ביותר בבית הרב עובדיה. אחרי מותה של הרבנית מרגלית, מספר בנה הרב אברהם יוסף, "הציעו לו הצעות שלא נראו לו, אז פשוט זה לא יצא. צריך גם לזכור שאבא מטופל במסירות שלא ניתנת לתיאור על ידי אחי, משה, ומשפחתו, והמסירות הזאת מאפשרת לו לנהל חיי משפחה תקינים, אז כל העניין פשוט נעשה מיותר. העובדה היא שהוא עודד את חמיו ואת אביו להתחתן אחרי שהם התאלמנו. שניהם התחתנו שלוש פעמים, בזו אחר זו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ