שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ההפצצה על גורי שיכנעה את משפחת דברשווילי לעלות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לילי גלילי

עד השבת האחרונה, היו חייה של משפחת דברשווילי בעיר גורי שקטים למדי. האב, חייט מקומי, האם ובת אחת נותרו לגור בבית הקטן שבמרכז העיר, לא הרחק מן הבית שבו התגורר פעם הנער יוסף דז'וגשווילי, הידוע יותר בשם סטאלין. הבת השנייה, נשואה ואם לילדים, עקרה עם משפחתה לעיר בורג'ומי, לא הרחק מגבול אוסטיה.

על אף שבגורי נותרו רק כ-200 יהודים, לא חשבה משפחת דברשווילי לעלות לישראל. גם לא אחרי שחלק מהמשפחה עזבו את גיאורגיה, והתיישבו בבת ים. "הגיאורגים הם עם נהדר", אמרה אתמול הבת, ננה, ל"הארץ", "אנחנו מודים למדינה הזאת, ומעולם לא התכוונו לעזוב אותה".

השיחה אתמול התקיימה כבר מבית חברים בטביליסי, אליה הגיעו שלשום בחופזה בסיוע הסוכנות היהודית. כמה שעות מוקדם יותר, הרעישה הפצצה כבדה את גורי. פצצות רוסיות שכוונו כביכול ליעדים צבאיים, פגעו בבתים פרטיים ופצעו והרגו את האזרחים. היה להם ברור שהגיע הזמן לעזוב, ונותרה רק השאלה איך. בת הדודה מבת ים, לאלי אלי, התקשרה לחדר המצב של הסוכנות וביקשה עזרה. נציגי הסוכנות באו לגורי וחילצו אותם, עם עוד רבות מהמשפחות.

בגורי נותרו רק כמה גברים יהודים שנשארו לשמור על הבית. "זהו, החלטנו לעלות לישראל", סיפרה דברשווילי בטלפון אתמול, "עם כל האהבה לגיאורגיה, הבנו שהגיע זמננו. אולי נחזור אליה פעם, אבל עכשיו קיבלנו החלטה לבוא לישראל".

במאית הקולנוע הגיאורגית, נינו קירטדזה, נמצאת בפאריס ומבלה את רוב זמנה בטלפון, בשיחות עם בני משפחתה בגיאורגיה.

עד כה, הקשה ביותר היה מצבו של הדוד, תושב עיר הנמל פוטי שלחופי הים השחור. הפצצות כבדות פגעו באזור, ורוב התושבים ירדו למרתפי הבתים. בינתיים, הם לא חושבים לעקור למקום אחר.

"ככה הגיאורגים", נאנחת קירטדזה, "קשה להם לעזוב. הגנה על הבית היא חלק מהמסורת, אפילו כשהסכנה מתקרבת. אבל האמת היא שהאנשים בהלם, הם לא חשבו שהרוסים ילכו כל כך רחוק. יחסם אלינו גובל בשנאה" אמרה.

"מוזר לי איך ההסטוריה חוזרת על עצמה", הוסיפה, "כשהבולשוויקים פלשו לגיאורגיה ב-1921, גם אז היה התירוץ שהם באים להגן על אוסטיה. זו הבעיה עם הרוסים: הם תמיד באים להגן על מישהו, ושוכחים לעזוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ