שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המשטרה המליצה אתמול לפרקליטות המדינה להעמיד לדין את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בעבירות של לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והפרת אמונים בפרשות טלנסקי ו"ראשונטורס". היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הוא שיכריע אם להגיש כתב אישום נגד אולמרט בתיקים אלה, ומקורות בפרקליטות העריכו שהחלטה בנושא תתקבל בתוך כמה שבועות, ככל הנראה אחרי החגים.

לעת עתה, המשטרה החליטה לא להעביר לפרקליטות את חומר החקירה בפרשת מרכז ההשקעות שבמשרד התמ"ת, שבה חשוד אולמרט במתן הטבות למקורבים לו. המשטרה מבקשת לחקור שוב את אולמרט, ואז להמליץ אם להגיש כתב אישום נגדו גם בפרשה זו. המשטרה גם הודיעה שיש די ראיות להעמדה לדין של שותפו לשעבר לעסקים וידידו של אולמרט, עו"ד אורי מסר, בפרשת טלנסקי.

המשטרה ניסתה להצניע אמש את המלצתה, בנימוק שאין מדובר באיש ציבור, ולא ברור באילו עבירות המליצה שיואשם. לא ברור אם גם יומלץ על הגשת כתב אישום נגד העד המרכזי בפרשת טלנסקי - מגייס הכספים האמריקאי מוריס טלנסקי.

במקביל, הודיעה המשטרה כי יש מספיק ראיות להגשת כתב אישום נגד מנהלת לשכתו לשעבר של אולמרט, שולה זקן, בשל מעורבותה בפרשות טלנסקי ו"ראשונטורס". זקן חשודה בסיוע לביצוע שוחד, בשותפות ובסיוע לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ובעבירות על חוק איסור הלבנת הון.

בפרשת טלנסקי, אולמרט חשוד שקיבל ממגייס הכספים, לאורך שנים ולפני שנבחר לראש ממשלה, סכומי כסף בניגוד לחוק, ובתמורה פעל לקידום עסקיו של טלנסקי. בפרשת "ראשונטורס", חשוד ראש הממשלה שבין 2002 ל-2006 גבה מימון עודף מגופים ציבוריים, כמו "יד ושם" ו"האגודה למען החייל", שמימנו את נסיעותיו לחו"ל, והשתמש בכסף העודף למימון טיסות לו ולבני משפחתו. בפרשת מרכז ההשקעות חשוד אולמרט שכשר התמ"ת קידם מתן הטבות למפעלים שיוצגו על ידי מסר.

אולמרט, שמכחיש את החשדות נגדו בכל התיקים, מיהר להגיב אמש באמצעות עורכי דינו ודוברו. "המשטרה לא למדה לקח מפרשיות העבר, בהן יצאה בהצהרות גדולות שהסתיימו בקול ענות חלושה. מטרתה היחידה היא לעשות כותרות ויחסי ציבור לעצמה. בניגוד לתמונה המגמתית והחד-צדדית שמציגה המשטרה, ראינו כבר, שבמידה והדברים מגיעים לבית משפט, התמונה משתנה מקצה לקצה", מסר יועץ התקשורת שלו (לתגובת פרקליטי רה"מ, ראו עמ' 4).

הפרקליטות סירבה להתייחס אתמול להמלצות המשטרה. את ההמלצות יבחנו פרקליט מחוז ירושלים, אלי אברבנאל, ופרקליט המדינה, משה לדור, ואז מזוז. ייתכן שיידרשו השלמות חקירה בכל אחד מהשלבים, אך אלה עתידות להיות לא מהותיות. בפרקליטות מעריכים שההכרעה בתיקי אולמרט תהיה קצרה יחסית, משום שהם מוכרים היטב לאברבנאל, לדור ומזוז.

את החקירות נגד אולמרט מנהל אגף החקירות והמודיעין במשטרה, שבראשו ניצב יוחנן דנינו. דנינו אמור להחליף בעוד כמה שבועות את ניצב אורי בר-לב כמפקד המחוז הדרומי במשטרה. מקורות במשטרה הביעו בימים האחרונים חשש, שאם דנינו יעזוב לפני השלמת הטיפול בחקירות המרכזיות נגד אולמרט, הדבר יתפרש כהדחת קצין שנלחם בשחיתות.

***

1 פרשת טלנסקי - לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון

"טלנסקי העביר לאולמרט, לפחות מ-1997 ואילך, סכומי כסף ניכרים שלא כדין. במקביל, אולמרט פעל במסגרת תפקידיו הציבוריים לקידום עסקיו של טלנסקי"

2 פרשת "ראשונטורס" - קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים

"בין 2002 ל-2006, אולמרט גבה מימון עודף ולעתים אף כפול מגופים ציבוריים שמימנו את נסיעותיו לחו"ל. מימון היתר שימש למימון טיסות לו ולמשפחתו"

3 שולה זקן - סיוע לעבירות שוחד ומרמה

בפרשת טלנסקי: "הכסף שנשמר בכספת הועבר לעו"ד אורי מסר על ידי זקן". בפרשת "ראשונטורס": "סיוע בעבירות של קבלת דבר במרמה והפרת אמונים"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ