שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יורם גביזון
יורם גביזון

>> "אם ים תטיס שווה 1.5 מיליארד דולר, EMG שווה 7 מיליארד דולר" - כך אמר בדצמבר 2005 יוסי מימן, בעל השליטה בקבוצת מרחב ובחברת אמפל, על חברת הגז המצרית שהקים ב-2000 עם איש העסקים המצרי חוסיין סאלם וממשלת מצרים. החברה הוקמה כדי להתגבר על הקושי המדיני שבאספקה ישירה של גז ממצרים לישראל, ושימשה למעשה כחברת תיווך שתפקידה התמצה בהנחת צינור הגז בין אל-עריש לאשקלון - תוך שהיא נהנית מהטבה של 0% מס על רווחיה.

מימן הסתפק בשווי נמוך יותר. חברת מרחב הפרטית שבשליטתו מכרה לאמפל הציבורית 12.5% ממניותיה של EMG בין דצמבר 2005 לדצמבר 2006, תמורת 257 מיליון דולר - מהם 148 מיליון דולר במזומן והיתר במניות - כלומר לפי שווי חברה של 2 מיליארד דולר. אמפל מימנה את הרכישה, בין היתר, באמצעות הנפקת איגרות חוב.

ביוני 2007 צירף מימן משקיעים מוסדיים כמו כלל ביטוח, הראל ומנורה לבעלות בחברת הגז שלו. מיזם משותף של אמפל ומוסדיים (50% לכל אחד) רכש מחברת מרחב 4.4% ממניות EMG וקיבל מאמפל 4.4% ממניות החברה, כשהמוסדיים שילמו עבור חלקם בחברה 97 מיליון דולר. מימן הצליח, אם כן, להיפגש עם 354 מיליון דולר, מהם 245 מיליון דולר במזומן - ואילו חברות הביטוח רכשו מניות של EMG לפי שווי חברה של 2.2 מיליארד דולר, עוד לפני שהחלה הזרמת הגז ממצרים.

חוסיין סאלם, שותפו של מימן ל-EMG, שהחזיק ב-70%, לא פיגר בהרבה. סאלם מכר 25% ממניות EMG לחברת PTT מתאילנד בדצמבר 2007, לאחר שמכר ביולי 2007 לסם זל ולדיוויד פישר 12% ממניות EMG תמורת 260 מיליון דולר.

המוסדיים התלהבו, ככל הנראה, מזכייתה של EMG במאי 2001 במכרז להספקת 1.7 BCM לשנה בחוזה ל-15 שנה לחברת החשמל, לאחר שהציעה מחיר אטרטקטיווי של 2.75 דולר למיליון BTU (יחידת מדידה של גז). מבחינתה של חברת החשמל, נראה היה שעשתה את עסקת חייה כאשר הצליחה להבטיח לעצמה אספקת גז מ-2008 במחיר של 2.75 דולר למיליון - BTU וזאת כאשר המחיר הנוכחי של גז טבעי גבוה פי שניים. חברת החשמל גיבתה את עצמה לכאורה במה שמכונה הסכם מטרייה מדיני, שהבטיח את אספקת הגז ונחתם ביוני 2005.

מותה של העסקה

EMG חתמה מאוחר יותר על הסכמים לאספקת גז לתחנת הכח הפרטית של דוראד , נשר ונייר חדרה, אלא שבשנה האחרונה התברר למוסדיים הישראליים ולחברת החשמל ש-EMG מתקשה לספק את הסחורה - והעסקה הפנטסטית שעליה חתמה חברת החשמל מקרטעת.

EMG החלה לספק גז טבעי רק במאי 2008, על רקע דיווחים כי צינור הגז שהונח צר מדי ואינו תואם את היקף הביקושים הצפוי לגז הטבעי. בחברה גם טענו כי אין כדאיות כלכלית באספקת גז רק בשעות העומס, שבהן יצרני החשמל הפרטי זוכים לתעריפים גבוהים יותר. האופוזיציה המצרית השמיעה ביקורת פוליטית ארסית על אספקת הגז הטבעי לישראל במחירי הפסד. כך, אספקת הגז לוותה כבר מימיה הראשונים בשיבושים, והיתה נמוכה מהכמות שביקשה חברת החשמל.

המרצע יצא מן השק חמישה שבועות לאחר תחילת האספקה, כאשר שר הנפט המצרי, סאמח פהמי, הודיע כי מצרים תבחן את מחירי הגז הטבעי בכל הסכם שעליו חתמה - הודעה שגררה את הכנסת איגרות החוב של אמפל לרשימת המעקב של מידרוג. האספקה הופסקה לפני שבועיים על ידי המצרים, ואתמול ניתנה הגושפנקא הסופית למותה של העסקה במתכונתה הנוכחית. אמפל הדגישה כי מצרים פתחה מחדש את הסכמי האספקה עם מדינות נוספות.

חברת אמפל הודיעה לבורסה כי החברה המוחזקת EMG (12.5% במישרין ובעקיפין) החלה במו"מ עם שלטונות מצרים על מחיר אספקת הגז. EMG, שהניחה את הצינור להולכת הגז ממצרים לישראל וחתמה על הסכמי אספקה עם חברת החשמל ועם חברות תעשייתיות, דיווחה על הפסקות חוזרות ונשנות באספקת הגז ממצרים. החברה הסבירה שהתקלות נבעו מחוסר יכולת של המאגרים המצריים לתמוך בביקוש של לקוחות חיצוניים ובביקוש הפנימי במצרים לגז טבעי. אמפל ציינה כי המצרים דיווחו לה על חיבור שדה גז חדש למערכת ההולכה, כך שהאספקה הסדירה תחודש באוקטובר 2008 - והחברה צופה שהכמויות יוסדרו.

EMG מעורבת בימים אלה במו"מ עם ממשלת מצרים ביחס למחיר האספקה העתידי. במלים אחרות, EMG מדווחת שהמחיר שנקבע עם שלטונות מצרים ב-2000, 1.5 דולר למיליון BTU, כבר אינו רלוונטי. EMG לא צופה כי המחיר החדש שייקבע בעקבות המו"מ ישפיע לרעה על תוצאותיה הכספיות, משום שהמחיר החדש יאפשר לה לשמור על המרווח השיווקי שקיבלה בעבר; אולם מקורות בשוק ההון פקפקו ביכולתה של החברה ליהנות מהמרווחים שהיו גלומים בחוזי האספקה ללקוחות הישראליים: 1.25 דולר לחברת החשמל ומרווח גבוה יותר ללקוחות אחרים.

EMG צופה שהמו"מ יסתיים בשבועות הקרובים. ואולם, בתוך כך החליטה ממשלת מצרים לבטל את תוקפו של הפטור ממס מהן נהנו עשרות חברות שפעלו בתחום הפלדה,המלט, הדלק הגז והגז הנוזלי. על פי הערכתה השינוי במשר המס יביא להטלת

מס של 20% על הכנסותיה העתידיות של EMG, שנהנתה עד כה מפטור מלא ממס על הכנסותיה - דבר שישפיע לרעה על תוצאותיה הכספיות. אמפל הדגישה כי אין ודאות שהחקיקה החדשה חוקית או שתיושם.

בעקבות ההודעה של אמפל הורידה חברת מידרוג את דירוג איגרות החוב של אמפל מסדרה א' וב' בערך נקוב כולל של 828 מיליון שקל מדירוג של A2 ל-A3, והותירה את הדירוג ברשימת מעקב. מידרוג הסבירה שנוכח ההודעה של אמפל קיימת אפשרות שההסכמות החדשות עם ספק הגז ישפיעו לשלילה על תוצאותיה הכספיות של EMG ועל תזרימי המזומנים של אמפל ממנה.

ל-The Marker נודע כי חברת החשמל העבירה את הפרת החוזה על ידי שלטונות מצרים לטיפולו המשפטי של משרד מיתר ליקוורניק שבו עובדת עו"ד רנל יופה, שהיתה היועצת המשפטת של חברת החשמל בעת החתימה על הסכם המטריה המדיני עם מצרים שגיבו את הספקת הגז.

הפסקת אספקת הגז על ידי מצרים ופתיחת ההסכם במחיר נמוך דרמטית ממחיר השוק מעוררות כמה שאלות לגבי טיב השיקולים שהנחו את חברת החשמל כאשר ביססה את תוכניתה העסקית על מקור בעייתי, חרף הזהרות חוזרות על הסיכון שבקיום תלות של משק האנרגיה במדינת אויב לשעבר. חברות תעשייתיות שונות העדיפו, בניגוד לחברת החשמל, לחתום על הסכמים עם קבוצת ים תטיס, וזאת גם במחיר תשלום תוספת עלות עבור הגז שהן רוכשות. האירוע מעורר שאלות גם בנוגע למהות הסכם המטרייה המדיני שנחתם ביוני 2005, ומהות ההגנות והסעדים שסיפק לחברת החשמל במקרה של הפרה חד-צדדית - כפי שקרה בסופו של דבר.

המוסדיים שרכשו מניות של EMG יידרשו בימים הקרובים להחליט אם הגיעה השעה לבחון את הצורך בהפרשה לירידת ערך השקעתם, לנוכח השינויים הצפויים בהסכם, ביטול הטבת המס ותשלום של 20% על הרווח לפני מס. נראה כי הוודאות היחידה בסיפורה של EMG,

בשלב זה, היא שיוסי מימן וחוסיין סאלם, מקורבו של מובארק, הכניסו לכיסם יותר מחצי מיליארד דולר במזומן ממכירת מניות של החברה. עם זאת, אמפל הדגישה כי ממחצית יוני 2008 ועד היום רכש מימן, בעל השליטה בחברה, מניות אמפל, והגדיל את חשיפתו לחברה ביותר מ-6 מיליון דולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ