שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מפענח המנגנון להעברת מידע בתא

פרופ' צבי זלינגר, חתן פרס ישראל בחקר הביולוגיה, 1934-2008

אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אורי דרומי

צבי זלינגר נולד בווילנה להורים ציונים, ובהיותו בן שנתיים עלה עמם לארץ ישראל. הוא גדל בנהלל, בכפר חיים ובגבעתיים, שם סיים את בית הספר התיכון ע"ש קלעי. אחרי השירות הצבאי החל את לימודיו בבית הספר לרפואה של הדסה באוניברסיטה העברית. שנת מחקר בהדרכת ד"ר מיכאל שרם, במעבדה לביוכימיה שבראשות פרופ' שלמה הסטרין, גרמה לו להתאהב בתחום. אחרי שסיים סטאז' וקיבל דוקטור לרפואה, ב-1963, חזר למחלקה לביוכימיה. עשר שנים אחר כך כבר היה פרופסור, ולאחר מכן ראש המחלקה לביוכימיה (84'-89'), ומנהל מכון וולפסון לביולוגיה מבנית יישומית באוניברסיטה העברית (משנת 2000).

על הקשר עם הרפואה שמר זלינגר באמצעות שירות המילואים, כרופא בגדוד, שבמלחמת ששת הימים לחם ברמה ובמלחמת יום הכיפורים צלח את תעלת סואץ. הסמג"ד חיים מור (מורנו) מספר, כי ב-1973 הציל בגבורה את חייהם של פצועים רבים, ומ"פ המפקדה, איתמר זלץ, אומר, כי שימש "כותל הדמעות" לחיילים הנסערים. אחרי המלחמה חיבר ספר הדרכה ללוחמה כימית.

בשנות ה-70 ניסו כמה קבוצות מחקר במחלקה לביוכימיה לפענח את מנגנון הפעולה של מערכת האדנילט ציקלאז, הממוקמת בקרום התא ומעבירה מידע כימי מן הקולטן שבצדו החיצוני אל פנים התא. בסדרת ניסויים גילו זלינגר ותלמיד המחקר שלו, דני קסל, כי מדובר במעין מתג ביולוגי שאפשר לכבותו ולהדליקו באמצעות חומרים מתאימים. מאמרם ב-1977, שהפריך את התיאוריות המקובלות בנושא, עורר התנגדות עזה, אך ב-1997 הקדיש כתב העת היוקרתי Molecular Biology of the Cell"" את שערו לציון 20 שנה למאמר ההיסטורי.

פרופ' חרמונה שורק, דיקן הפקולטה למדעי הטבע באוניברסיטה העברית, אומרת כי במעבדתו "הושגו פריצות הדרך המדעיות שהובילו את המחקר העולמי בנושא האיתות התאי, וזכו להכרה בינלאומית ותהודה בעולם המדע שלא נודעו כמותן לפני כן". פרופ' זלינגר הדריך כ-45 תלמידי מחקר, רבים מהם כיום פרופסורים בארץ ובחו"ל. הוא פירסם כ-150 מחקרים ומאמרים בספרים ובכתבי העת המובילים בתחום, וזכה בפרסים היוקרתיים ביותר: פרס לנדאו, פרס וולף, פרס רוטשילד למדעי החיים, פרס א.מ.ת. ופרס ישראל לחקר הביולוגיה לשנת תשס"ז.

בשנה שעברה, במלאות 30 שנה למחקר האדנילט ציקלאז, התכנסו בירושלים חשובי הביוכימאים בעולם כדי להביע את הערכתם לזלינגר, ובהם רבים מתלמידיו לשעבר. פרופ' רוג'ר קורנברג, חתן פרס נובל לכימיה, אמר כי היה "אחד המדענים הבולטים של המאה ה-20". הוא הותיר את אשתו השנייה ורה ואת ילדיו מאשתו הראשונה דרורה ז"ל, יונתן (יוני) ומיכל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ