שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

לבקשת המשפחה: הוחלף הצוות שבודק כיצד מת סוכן המוסד המצרי

חקירת מותו של הד"ר אשרף מרוואן, שנפל ממרפסת מביתו בלונדון ב-2007, נמצאת עדיין במבוי סתום

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יוסי מלמן

משטרת לונדון החליפה את צוות החקירה בפרשת מותו של סוכן המוסד, הד"ר אשרף מרוואן. מקור במשטרה אישר אתמול ל"הארץ" את הפרסום בשבועון "אובזרוור", ואמר כי הצוות הוחלף בניסיון לחלץ את החקירה מהמבוי הסתום שנקלעה אליו. החלפת הצוות היא גם תוצאה של פניית משפחת מרוואן, שלא שבעה רצון מחקירת הצוות הקודם.

הצוות החדש נמנה עם יחידת עילית המכונה "מינהל חקירות פשעים חמורים". בדו"ח שהגיש הצוות הקודם לא נקבע כיוון עיקרי לחקירת מותו של מרוואן, שנפל ממרפסת ביתו בשכונת מייפאר בלונדון ב-27 ביוני 2007. ההשערות נותרו התאבדות, רצח בידי גורמי ביון זרים שהוסווה כהתאבדות, או רצח על רקע פלילי או עסקי.

מינוי הצוות החדש מעיד כי במשטרת לונדון נוטים לקבל את האפשרות שמרוואן נרצח ושמותו הוסווה כהתאבדות. האפשרות הזאת מתחזקת לאור שלוש התפתחויות: הראשונה היא העלמות הנעליים שנעל מרוואן ביום שמת. צוות החקירה הקודם לא ייחס לנעליים חשיבות ולא עשה מאמצים לאתרם. אם מרואן התאבד, היה עליו לטפס על עציץ ועל מזגן שהיו במרפסת דירתו בקומה החמישית, ולדלג מעל המעקה. החוקרים מעריכים שבמקרה כזה אפשר ששרידי אדמה או צבע מהמזגן היו מתגלים על סוליות נעליו.

שנית, צוות החקירה הקודם התעלם מעדויות כמה עדים שטענו שראו בעת הרצח שני גברים "בעלי חזות מזרח תיכונית" מתבוננים למטה מהמרפסת. ולבסוף, נעלם כתב היד היחיד לספר שכתב מרואן על מלחמת יום הכיפורים, ובו רמז שיגלה את האמת על מעשיו.

בני משפחתו של מרוואן, ובעיקר רעייתו מונה, בתו של נשיא מצרים גמאל עבד-אל נאצר, טענה כי בעלה אמר לה, מספר פעמים לפני שמת, שהוא חש מאוים. מונה מרוואן האשימה את המוסד ברצח, אבל גורמים במשטרת לונדון, שביקשו להישאר בעילום שם, אמרו ל"הארץ" שיש סיכוי סביר שנרצח בידי סוכנים מצריים, שביקשו לנקום בו על היותו איש המוסד בשנים שקדמו למלחמת יוה"כ.

מרוואן היה בנו של קצין צבא מצרי. הוא זכה ליחס משפיל ומזלזל מצד חמיו, נאצר. על רקע זה, ומסיבות כספיות ואידאולוגיות החליט ב-1969, כשהיה בן 23, להתנדב למוסד. הוא בא לשגרירות ישראל בלונדון והציע את שירותיו, ולאחר בדיקות הוחלט לגייסו.

לאחר מותו של נאצר מינה אותו הנשיא אנואר סאדאת לאיש סודו. במשך ארבע שנים הוא סיפק לישראל מידע רב, ובכלל זה התריע באזני מפעילו ובאזני ראש המוסד אז, צבי זמיר, בפגישה בלונדון, שלמחרת תפרוץ מלחמת יום הכיפורים. הוא המשיך לשמש סוכן עד 1978 ואז הופסקה הפעלתו. ב-1981 הוא עזב את מצרים ועבר ללונדון, שם פעל עד למותו כאיש עסקים.

מלחמת האלופים

מאז אמצע שנות ה-90 טוען מי שהיה ראש אמ"ן במלחמת יום הכיפורים, האלוף (מיל') אלי זעירא, שמרוואן היה סוכן כפול שפעל בשליחות המודיעין המצרי, ולכן אחריותו שלו למחדל יום הכיפורים מופחתת. את התזה הזו קיבלו באמון כמה עיתונאים וחוקרים בישראל ובעולם, ואף פירסמו אותה.

בעקבות הפרסומים נפתח מאבק ציבורי ומשפטי של זמיר, יחד עם כמה קצינים באמ"ן, שהאשימו את זעירא בהדלפת סודות מדינה, בכך שחשף את טענתו בדבר היותו של מרואן סוכן כפול. מאשימיו של זעירא זכו לאישור שהוא אכן הדליף את המידע, בפסק בוררות של המשנה לשעבר לנשיא בית המשפט העליון, השופט תיאודור אור.

הבוררות של אור התקיימה בדיון בתביעות דיבה שהגישו זעירא וזמיר, זה נגד זה. לפני כמה חודשים, כארבע שנים לאחר הגשת התלונות, היועץ המשפטי לממשלה הורה למשטרה ולשב"כ לפתוח בחקירה רשמית בנושא. המשטרה הטילה על החקירה צו איסור פרסום, שהוסר לפני כחודשיים לבקשת "הארץ". החקירה הסתיימה, אך הפרקליטות טרם החליטה אם להאשים את זעירא. בחקירתו טען זעירא כי כל מה שפירסם בנושא נעשה באישור הצנזורה, טענה המוכחשת בצנזורה.

הנעליים החסרות

? צוות החוקרים ייחפש אחרי נעליו של מרוואן, שנעלמו מהזירה

? אם מרוואן התאבד, היה עליו לטפס על העציץ והמזגן במרפסת

? החוקרים מקווים למצוא שרידי צבע או אדמה שיגלו מה קרה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ