רה"מ שינה החלטת ממשלה: הגדר תכלול את ניל"י ונעלה - כללי - הארץ

רה"מ שינה החלטת ממשלה: הגדר תכלול את ניל"י ונעלה

מירון רפפורט
מירון רפופורט
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מירון רפפורט
מירון רפופורט

ראש הממשלה אהוד אולמרט אישר את הרחקת גדר ההפרדה מהקו הירוק באזור מודיעין עילית עד למרחק של חמישה קילומטרים לפחות מהקו הירוק, כדי שתכלול את ההתנחלויות ניל"י ונעלה. תוואי הגדר המחודש ייצור שתי מובלעות פלשתיניות חדשות, שבהן חיים כ-20 אלף אנשים. ההחלטה של אולמרט באה בעקבות לחץ של תושבי שני היישובים האלה, שנשארו מחוץ לגדר לפי התוואי שאושר בממשלה באפריל 2006. כך עולה מתשובה של המדינה לבג"ץ ומדברי מקורות ביטחוניים.

"תיקון" תוואי הגדר לטובת ניל"י ונעלה, שבהם יחד חיים כ-1,500 אנשים, יהיה כרוך בהארכת הגדר ב-12 ק"מ לכל הפחות, בעלות משוערת של לפחות כ-120 מיליון שקל. אם הממשלה תאשר את החלטת רה"מ, תהיה זו הפעם הראשונה שהממשלה תזיז מזרחה תוואי של גדר שכבר קיבל את אישורה. כל ההחלטות עד כה בעניין זה הזיזו את הגדר מערבה, לעבר הקו הירוק.

ניל"י ונעלה הן שתי התנחלויות חילוניות שהוקמו בסוף שנות ה-80 במרחק של כחמישה קילומטרים מהקו הירוק. לפי התוואי הראשון של גדר ההפרדה שאושר בממשלה בפברואר 2004, באזור ניל"י ונעלה היתה אמורה לקום גדר כפולה: האחת לאורך הקו הירוק והשנייה ליד שתי ההתנחלויות. כחמישה כפרים פלשתיניים - ביניהם נעלין, בודרוס, קיביה וכפרים אחרים שבהם חיים כ-17 אלף פלשתינאים - היו אמורים להישאר במובלעת בין הקו הירוק ובין "גדר העומק" ליד ניל"י ונעלה.

ביוני 2004, הורה בג"ץ על פירוק חלקים מהגדר באזור בית סוריק, משום שהם פוגעים ב"אופן בלתי מידתי" במרקם החיים הפלשתיני. בעקבות הפסיקה החלה מערכת הביטחון להציע קטעי תוואי הקרובים יותר לקו הירוק מחשש שתוואי שייכנס עמוק לשטח הפלשתיני לא יעמוד במבחן בג"ץ. במסגרת זאת הוחלט לבטל את רוב המובלעות ואת "גדרות העומק" שתוכננו בגדר, כמו המובלעת של נעלין-בודרוס- קיביה. באפריל 2006 אישרה הממשלה תוואי העובר צפונית למודיעין עילית ומשאיר את ניל"י ונעלה מחוץ לגדר.

רני הרניק, יו"ר ועד היישוב נעלה, מספר כי לאחר ההחלטה, פנו הנהגות שני היישובים לגורמים רבים בבקשה לשנות את התוואי. לדבריו, הנימוק המרכזי שהשתמשו בו הוא ששני היישובים יושבים על אדמות מדינה, ולכן יש סיכוי רב יותר שבג"ץ יאשר את התוואי, שכן אי אפשר יהיה להצביע על פגיעה ב"מרקם החיים" הפלשתיני. לדברי הרניק, תא"ל דני תרזה, מי שהיה אחראי לקביעת תוואי הגדר מטעם משרד הביטחון, היה האיש המרכזי שדחף את צירוף שני היישובים לגדר. עבודתו של תרזה במשרד הביטחון הופסקה בינתיים, בעקבות תצהיר לא מדויק שמסר לבג"ץ.

הרניק מאשר, כי נושא שינוי התוואי וצירוף ניל"י ונעלה הגיע עד אולמרט, "ועד כמה שידוע לי קיבל את הסכמתו". מקורות ביטחוניים אישרו, כי בנובמבר 2006 אישר אולמרט את התוואי החדש באופן עקרוני ושלח את מערכת הביטחון לעבודות מטה כדי להכין את ההצעה לאישור הממשלה. בתשובה לבג"ץ שמסרה בימים האחרונים המדינה במסגרת דיון בעתירה שהגיש עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח נגד התוואי שכבר אושר באזור הכפר נעלין, כתב נציג הפרקליטות כי "בפני ממשלת ישראל עתידה להיות מוצגת הצעה לתיקון תוואי גדר הביטחון, לפיה ייכללו בתחום גדר הביטחון היישובים הישראליים ניל"י ונעלה, וקטע הכביש המחבר בין צומת נ"ילי-נעלה לבין אזור קרית ספר (מודיעין עילית)".

הרניק הסביר כי בנוסף לגדר, אמור להיסלל כביש חדש במקום כביש 446 הנוכחי שיחבר מודיעין עילית ואת ניל"י ונעלה עם ההתנחלות עופרים, שתוואי הגדר אמור לעבור מדרום לה. הכביש יוגן על ידי כוחות הביטחון, ולפלשתינאים לא תהיה גישה אליו. בשתי נקודות, ליד הכפר נעלין וליד הכפר שוקבא, ייסללו שני מעברים תת-קרקעיים מתחת לכביש לצורך מעבר לפלשתינאים. בכך יימצאו 17 אלף תושבי הכפרים באזור במעין מובלעת שגבולותיה יהיו הגדר על הקו הירוק ממערב, והכביש והגדר סביב ניל"י ונעלה ממזרח. מובלעת נוספת תיווצר סביב הכפר דיר קדיס, שבו גרים כ-2,000 פלשתינאים, שיוקף בגדר משלושת צדדיו.

עו"ד פינצ'וק אומר, כי שינוי תוואי הגדר מלמד על "מגמה מדאיגה של הגדלת הפגיעה באוכלוסייה הפלשתינית, בלי שהיה שום שינוי בנסיבות שהביאו לקביעת התוואי תחילה". אלון כהן-ליפשיץ מארגון "במקום", שהוציא באחרונה דו"ח המתריע על כך שכ-250 אלף פלשתינאים ייכלאו במובלעות מסוגים שונים בעקבות הקמת גדר ההפרדה, אמר כי העובדה שבג"ץ אישר לאחרונה את תוואי המובלעת בביר נבאללה שליד ירושלים "מאפשרת למדינה לייצר מובלעות נוספות".

מלשכתו של אולמרט נמסר, כי לפני ראש הממשלה הוצגה תכנית לחיבור מערכת ההגנה של היישובים ניל"י ונעלה לגדר הביטחון. ראש הממשלה ביקש לבחון את הנושא והודיע כי בתום הבחינות הנדרשות, הנושא יידון בישיבת הממשלה. מדובר צה"ל וממשרד הביטחון נמסר כי "לפני מספר חודשים עלתה במערכת הביטחון ההצעה להקיף את היישובים האמורים בגדר ביטחונית במתכונת שטח ביטחוני מיוחד ולמגן את כביש הגישה מהיישובים הנ"ל אל קרית ספר. בימים אלו נערכת במערכת הביטחון עבודת מטה לבחינת החלופות השונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ