בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הממשלה אישרה פה אחד את מינוי פרופ' פרידמן לשר המשפטים; מזוז: מינוי לתפארת מדינת ישראל

אולמרט אמר כי "כהונתו של פרידמן תבטיח את כבודו ומעמדו של בית המשפט העליון"; המינוי יובא לאישור הכנסת מחר; עד סוף השבוע מבקש אולמרט להשלים את סבב התיקים; פרופ' פרידמן מצדד בהגבלת סמכות ביהמ"ש העליון לביטול חוקים, פעל נגד מינוי ביניש, ותקף בחריפות את מדיניות התביעה

תגובות

הממשלה אישרה אמש (שלישי) פה אחד את מינויו של פרופ' דניאל פרידמן לשר המשפטים. המינוי אושר בישיבת בזק של הממשלה, שהסתיימה תוך מחצית השעה. היום יובא המינוי לאישור הכנסת ואם יאושר, ישמיע פרופ' פרידמן את שבועת האמונים שלו וייכנס לתפקידו.

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הדגיש כי "כהונתו של פרידמן תבטיח את כבודו ומעמדו של בית המשפט העליון. אני משוכנע שהמינוי יאפשר לנו להגביר עוד יותר את הלחימה בפשיעה ואת הרפורמות שאנחנו רוצים לחולל במערכת המשפטית, כגון קיצור משמעותי של התהליכים וזמן הטיפול בתיקים משפטיים, בתיקי חקירה ועוד".

אולמרט אמר לשרים כי החליט על מינויו של פרופ' פרידמן לאחר סדרת התייעצויות עם כמה משפטנים בכירים ובעלי מוניטין. לדבריו, הוא רואה בפרופ' פרידמן כאיש המתאים ביותר לכהונת שר המשפטים. "מדובר במשפטן בעל שיעור קומה עולמי שישקוד על ביצור שלטון החוק במדינה, שיפור מערכת אכיפת החוק, חיזוק המאבק בפשיעה ובשחיתות, ייעול ושיפור השירות לאזרח וקיצור זמן ההמתנה במערכת המשפט", אמר אולמרט, והוסיף כי פרידמן יפעל תוך שיתוף פעולה מלא עם מכלול גורמי מערכת המשפט בישראל.

אלי ישי ואריאל אטיאס מש"ס החרימו את הישיבה

שניים מארבעת שרי ש"ס, אלי ישי ואריאל אטיאס, החרימו את ישיבת הממשלה לאחר שהתברר להם כי שר המשפטים המיועד שובץ ערב הבחירות במקום ה-120 ברשימת שינוי לכנסת. היעדרותם של השניים עוררה זעם רב בלשכתו של אולמרט. אולם בש"ס ביקשו להבהיר כי אין כרגע קרע או משבר עם אולמרט. "אם פרידמן יזנח את התבטאויותיו מהעבר ויבין כי עכשיו הוא בצומת מרכזי של הפוליטיקה הישראלית, נוכל לעבוד יחד", אמר השר יצחק כהן שנכח בישיבה.

אולמרט, המנהל מגעים עם סיעות העבודה וישראל ביתנו על איוש משרדי הרווחה והמדע, מבקש להשלים עוד השבוע את סבב התיקים בממשלה. קדימה דורשת מהעבודה לוותר על תיק התשתיות או על תיק התיירות אם ברצונה לקבל את משרד הרווחה, ואולם שרי העבודה מסרבים לוותר על תיקיהם. לישראל ביתנו הבטיח אולמרט תיק נוסף וראשות ועדה, כנראה ועדת הכספים.

מזוז: פרידמן הוא אחד "מחשובי המשפטנים בישראל

גם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הצטרף לברכות ולאיחולים. הוא הגדיר את פרידמן כאחד "מחשובי המשפטנים בישראל", ואמר כי "מינויו הוא לתפארת מדינת ישראל". לדבריו, שוחח עם פרידמן וסיכם עמו כי יעבדו בתאום ובשיתוף פעולה.

מינויו של פרידמן לשר המשפטים עלול להביא לחיכוכים קשים ביחסים במשולש הצמרת של המערכת המשפטית: עימות חזיתי בין שר המשפטים לבין נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש; ומאבק קשה בין שר המשפטים לבין היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. פרידמן, פרופסור למשפטים זה עשרות שנים, נחשב עילוי משפטי בתחומי המשפט האזרחי, ובעיקר דיני חוזים ודיני ביטוח, ואולם בשנים האחרונות פירסם ב"ידיעות האחרונות" סדרת מאמרים תוקפניים ביותר כלפי בית המשפט העליון, הפרקליטות ומערכת המשפט.

קרא לביטול שיטת הסיניוריטי

שאלת היקף סמכויותיו של בית המשפט העליון ושל בג"ץ הטרידה רבות את פרידמן בשנים האחרונות. פרידמן גורס שיש לבטל באמצעות חקיקה את סמכותו של בית המשפט לבטל חוקים של הכנסת, באמצעות אחת משתי דרכים: או להגביל את סמכותו של בית המשפט העליון לבטל חקיקה לנושאים מסוימים בלבד, או לשלול לגמרי את סמכות העליון לבטל חוקים ובמקומה לקבוע שהעליון יוסמך "להחזיר" את הנושא לכנסת, לשם עיון מחדש. לדבריו על בג"ץ לצמצם את התערבותו בהחלטות שלטוניות שונות, כמו פרשת ההתנתקות, איחוד משפחות ועוד. פרידמן מציע לשקול הקמת בית משפט לחוקה, שהוא בלבד יחזיק בסמכות השיפוטית לבטל חקיקה של הכנסת.

לדעת פרידמן, יש לשנות את שיטת המינויים של שופטים בוועדה לבחירת שופטים. לדעתו השופטים נהנים כיום מ"שליטה כמעט מוחלטת" על הליך המינויים, מאחר שיש להם שלושה נציגים מתוך תשעה חברים בוועדה לבחירת שופטים, הפועלים כגוש אחד. לדבריו, יש למנות שני שופטים מחוזיים לוועדה, במקום שניים משלושת שופטי העליון. "מתברר שגם שופטים אינם חסינים בפני האפשרות של שימוש לרעה בכוח, וההתפתחויות בהליך המינויים יוכיחו", כתב ב"ידיעות אחרונות" באפריל 2006. פרידמן הוא ידידה הקרוב של פרופ' נילי כהן, ומאז שמועמדותה להתמנות לשופטת בעליון ב-2003 סוכלה בידי ביניש החל לבקר בחריפות הן את שיטת המינויים, הן את ביניש והן את העליון כולו.

גם בנושא יוזמתה של שרת המשפטים ציפי לבני למנות את פרופ' רות גביזון לעליון, טען פרידמן כי "התגלתה תופעה מדהימה, והציבור ניצב בפני עולם הפוך: הפוליטיקאית שרת המשפטים נהגה בצורה עניינית וללא דופי, ודווקא בית המשפט מנהל מאבק שאיננו שונה ממאבקים פוליטיים, ועושה זאת בכל הכיעור המאפיין מאבק כזה". לדבריו, "סיפור התדרדרותו של בית המשפט העליון הוא סיפור עצוב, העוצמה המוסרית והאינטלקטואלית שאיפיינה אותו בעבר - נמוגה".

פרידמן היה גם בין הכוחות הפעילים שביקשו לסכל את בחירתה של דורית ביניש לנשיאת בית המשפט העליון. לשם כך, ביקש לבטל את שיטת ה"סיניוריטי", שלפיה מתמנה לנשיא העליון השופט הוותיק ביותר בכהונתו בערכאה הבכירה. "מדובר בנוהג פסול לחלוטין", קבע, "אם הוועדה לבחירת שופטים בוחרת לפי ותק, היא פועלת באופן פסול ובלתי חוקי". לדבריו, עמדתה של ביניש שלפיה אין לשנות את שיטת הסיניוריטי היא "פרי תרבות המגדירה את החוק לפי אינטרס אישי", בין היתר מאחר שגם בעליון היו מועמדים טובים מביניש להתמנות לנשיא - למשל אילה פרוקצ'יה או מרים נאור. פרידמן אף תומך באפשרות למנות לנשיא העליון אדם שכלל לא כיהן קודם לכן בעליון או כשופט בכלל, במתכונת הנהוגה בארה"ב.

תקף את התנהלות רשויות החוק בפרשת רמון

פרידמן תקף בחריפות את המשטרה, הפרקליטות ובית משפט השלום גם בפרשת משפטו של שר המשפטים לשעבר חיים רמון. לדבריו, פסק הדין שהרשיע את רמון "לוקה בחד צדדיות, חוסר איזון והתפרצויות המצביעות על עוינות של ממש כלפי רמון". במאמר שפירסם ביום שישי האחרון ב"ידיעות אחרונות" הוא הצהיר שאיננו בטוח שלא נתפר לרמון תיק בידי המשטרה והפרקליטות. "קיימת אפשרות שאם היה מתברר שמדובר באדם אחר, לא היה מוגש כתב אישום על יסוד חומר כה קלוש". בנוגע להאזנות הסתר שנוהלו בתיק רמון קבע פרידמן כי "ראוי לברר מי אחראי לבקשה הבלתי מוצדקת להאזנת הסתר, וכיצד אושרה בקשה זו על ידי נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב אורי גורן".

באשר להתנהגות התביעה הכללית - שאם יתמנה פרידמן לשר משפטים יהיה השר האחראי עליה - הוא מצהיר כי "התנהגות התביעה תערער עוד יותר את מעט האמון שנותר במערכת אכיפת החוק. ישראל נמצאת בדרכה למדינת משטרה. חברי הממשלה וחברי הכנסת כפופים למעשה ליועץ המשפטי לממשלה, הפועל בחסות בתי המשפט. אנו עדים למעבר הכוח והשלטון למקום אחר. זוהי המהפכה האנטי דמוקרטית המתרחשת תחת דגל המשפט".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו