שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

השייח סלאח הורחק מהעיר העתיקה, ומאיים לשוב אליה

סלאח, שתועד על ידי מצלמות הטלוויזיה כשהוא יורק על שוטר, נעצר וסירב לחתום על התחייבות האוסרת עליו להגיע לאזור

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
נדב שרגאי
ג'קי חורי

בית משפט השלום בירושלים אסר אתמול על מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, שיח' ראאד סלאח, להתקרב לעיר העתיקה במשך 10 ימים, לאחר שסלאח ותומכיו ניסו להתפרץ אתמול לאתר החפירות בשער המוגרבים בהר הבית. סאלח אף תועד על ידי מצלמות הטלוויזיה כשהוא יורק על אחד השוטרים. סאלח סירב לחתום על התחייבות האוסרת עליו להגיע לאזור העיר העתיקה. גורמים בתנועה האיסלאמית ציינו כי הוא עשוי להגיע היום למתחם וכינו את ההחלטה בעניינו "שרירותית", לדבריהם כל החלטה "בטלה ומבוטלת".

אתמול נמשכו המחאות בעולם הערבי נגד הקמת הגשר המוביל לשער המוגרבים וחפירות ההצלה המתקיימות בסוללת המוגרבים. מנהיגה הרוחני של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, גינה את העבודות ואמר ש"מדינות האיסלאם צריכות להגיב למעשה המעליב הזה בצורה שתגרום לציונים להתחרט עליו".

ל"הארץ" נודע כי הוואקף המוסלמי, שאנשיו אינם מעורבים עד כה במהומות בפרשה, קיבל דיווח מלא מאנשי המשטרה על פרטי התוכנית להקמת הגשר. אנשי הוואקף ידעו על פרטי התוכנית, אך הדיווח לא נעשה ברמת התיאום - הכוללת גם הסכמה. הוואקף עצמו, בניגוד לפלגי התנועה האיסלאמית, מסתפק בינתיים במחאה מילולית על הנעשה. גורם מעורב במגעים הסביר כי ישראל נמנעת מלאשר את העובדה שהתוכניות הוצגו לוואקף, כדי לא להרוס את ההידברות בין המשטרה והוואקף, הנמשך זה שנים.

עוד נודע כי משטרת ירושלים וגורמי ביטחון אחרים העדיפו לשקם את סוללת העפר הקיימת שקרסה חלקית ולא להקים גשר חדש המוביל לשער המוגרבים. עמדתם נבעה מההערכה שהקמת גשר חדש תנוצל על ידי גורמים מוסלמיים לשלהוב הרוחות והפניית האשמות לעבר ישראל. רק לאחר שהובררה המורכבות ההנדסית בשיקום נתנו לכך גורמי הביטחון את הסכמתם.

משטרת ירושלים עצרה אתמול את סלאח ושישה מתומכיו לאחר שהגיעו לשער האשפות וניסו להתפרץ לאתר החפירות. בית משפט השלו קבע כי סלאח ותומכיו לא יורשו להתקרב מרחק 150 מטרים מהר הבית במשך 10 ימים. המשטרה המשיכה אתמול בהיערכות נרחבת באוור - עליית מתפללים מוסלמים שגילם נמוך מ-45 להר הבית נאסרה, ונמנעה גם עלייתם של תיירים ומבקרים. נציגי הפלגים הפלשתיניים, ובראשם פתח וחמאס בטול כרם, קראו אתמול לפתוח באינתיפאדה חדשה, כדי להגן על אל-אקצה. הג'יהאד האיסלאמי הודיע שקסאמים שנורו לעבר דרום ישראל היו תגובה לחפירות באזור הר הבית.

הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית קרא להתגייסות כללית למען ההגנה על "אל-אקצה". מחר מתוכננת הפגנה בנצרת, בהשתתפות תנועות פוליטיות במגזר הערבי. מזכירות ועדת המעקב תתכנס ביום שבת לדיון בצעדי המחאה. גם סיעות חד"ש ובל"ד הגישו אתמול בכנסת הצעות אי אמון בממשלה, בשל המשך העבודות במעלה המוגרבים.

איש משרד החוץ הסורי אמר אתמול כי "סוריה מגנה בתקיפות את העבודות הללו ורואה בהן פגיעה בוטה בהקדשים המוסלמיים וברגשות המוסלמיים ברחבי העולם". שרת החוץ, ציפי לבני, הגיבה על הביקורת בעניין גשר המוגרבים, וציינה כי "הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר לעם היהודי. מדינת ישראל", הבהירה לבני, "לעולם לא תפגע בחופש הפולחן של בני כל הדתות בירושלים... יש גורמים חסרי אחריות שיודעים היטב שאין כאן כל פגיעה בשום אתר קדוש".

במשרד המשפטים נערכה אתמול בדיקה בקשר לחוקיות הפעילות ונמסר כי העבודות המתבצעות עתה הן חפירות הצלה של רשות העתיקות ולכן אינן טעונות היתר. במקביל בודקים במשרד את חוקיות היתר הבנייה להקמת הגשר המיועד להחליף את גשר העץ הרעוע, המחבר בין רחבת הכותל לבין שער המוגרבים. בדיקה זו תסתיים רק בשבוע הבא. במשרד המשפטים ציינו שגם אם יוחלט שלא ניתן היה להוציא את ההיתר לבניית הגשר, "אין מניעה לקדם תוכנית חדשה להקמתו". במשרד המשפטים הבהירו כי הדיון נוגע רק להיבט המשפטי של העבודות.

השתתפו בהכנת הידיעה: יובל יועז, אבי יששכרוף ואלוף בן

בניית הגשר

השייח סלאח

על ראש הפלג הצפוני (בתצלום) נאסר להתקרב למרחק 150 מטרים מהאזור במשך 10 ימים

הוואקף

ל"הארץ" נודע כי הוואקף קיבל דיווח מלא מהמשטרה על פרטי התוכנית להקמת גשר המוגרבים

המשטרה

המשטרה בעיר העתיקה תגביר את הכוננות לקראת תפילות יום השישי בהר הבית

המגזר הערבי

מחר מתוכננת הפגנה גדולה בנצרת, בהשתתפות תנועות פוליטיות במגזר הערבי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ