שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ג'קי חורי
ג'קי חורי

בצעד חריג ולא אופייני הודיעו בני משפחתה של הצעירה הדרוזית הראשונה שהתגייסה למשטרה, שהם דוחים ביקורת של אנשי דת, ובראשם המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית, שייח מואפק טריף, נגד גיוסה. בני המשפחה הביעו תמיכה בשירותה של תנואה טרביה, בת 22 משפרעם, שהושבעה ביום רביעי, ושובצה כחוקרת אלימות במשפחה בתחנת המשטרה במשגב. בעקבות פרסום דבר גיוסה פנה טריף לשר לביטחון הפנים, אבי דיכטר, ולמפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, וביקש לבטל את המינוי.

במקביל, הופעלו לחצים מצד שייחים בעדה על משפחתה של טרביה כדי שתוותר על התפקיד. השייח טריף הגדיר את שירותה של טרביה במשטרה כ"שבירת מוסכמות". בשיחה ל"הארץ" אמר כי "יש מספיק צעירים דרוזים, רובם בחורים משכילים, שרוצים להתגייס למשטרה בתום שחרורם מהצבא ונתקלים בסירוב. שיגייסו אותם ולא את הצעירות". לדבריו, גיוסה של טרביה עשוי לעודד צעירות נוספות לשרת במשטרה, דבר המנוגד לדבריו לעקרונות העדה," ולמוסכמות של העדה עם מדינת ישראל בנושא זה".

דודה של השוטרת , כמאל טרביה, קצין צה"ל במיל', הביע צער על עמדת המנהיגות הרוחנית: "מדובר בתפקיד שאין בו שום פגיעה במעמדה או במעמד המשפחה והעדה הדרוזית", אמר. לדבריו, טרביה סיימה את לימודיה בקרימינולוגיה, ושובצה לתפקיד שמיועד בעיקר לנשים.

"מבחינת המשפחה מדובר במשרה ציבורית כמו כל משרה אחרת בשירות הציבורי, שצעירות דרוזיות משכילות ממלאות בכבוד", אמר, והוסיף כי "הניסיון לקשור בין המינוי לבין סוגיות הנוגעות לכבוד העדה אינן מקובלות עלינו בשום פנים ואופן".

בלשכת השר לביטחון הפנים בחרו לא להתייחס לעניין. במשרד ובלשכת המפכ"ל ציינו כי ישיבו ישירות לפנייתו של השייח טריף. קצין בכיר במטה הארצי מסר כי המשרד והמשטרה לא יכולים לבטל מיוזמתם את המינוי "בגלל חופש העיסוק". לדבריו, "לאום, דת, גזע ומין לא צריכים לפסול מועמד כזה או אחר מלשרת במשטרה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ