המתנחלים מנצלים את חולשת אולמרט-פרץ - כללי - הארץ

המתנחלים מנצלים את חולשת אולמרט-פרץ

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עמוס הראל
עמוס הראל

השיתוק הפוליטי שאחז בממשלת אולמרט, על רקע השילוב בין הציפייה לדו"ח הביניים של ועדת וינוגרד לצניחתו של ראש הממשלה בסקרים, גולש גם ליחסי המדינה והמתנחלים. ראשי יש"ע, שחקנים פוליטיים מיומנים, מיטיבים לזהות את התופעה ואת השלכותיה החיוביות מבחינתם. הדברים באים לידי ביטוי בתקופה האחרונה בעלייה בהיקף הקרוואנים המוצבים בהתנחלויות ובמאחזים, בפרשת הכניסה לבית הפלשתיני בחברון ומחר - גם בצעדה שמארגן האגף הקיצוני יותר של המתנחלים, בהצהירו כי מטרתו לחדש את ההתיישבות בהריסות חומש, שפונתה בהתנתקות. המדינה תעמוד במבחן הכוח האחרון. אין לה ברירה - וצה"ל והמשטרה ייערכו לבלום את הצועדים. בחברון, לעומת זאת, מופגנת לפי שעה אוזלת יד מוחלטת. ומכיוון שבשטחים אין קבוע מן הזמני, כל יום שבו מתעכבת החלטת המדינה בעניין מעמדו של הבניין מגדיל את הסיכוי שמאחז המתנחלים החדש בחברון יהפוך לבית קבע.

אחרי שנה ושלושה חודשים בתפקיד, מהם חמישה חודשים כממלא מקומו של אריאל שרון, הרקורד של ראש הממשלה בשאלת אכיפת החוק בשטחים חלש למדי. בזמן כהונתו כממלא מקום, התעמת אולמרט חזיתית עם המתנחלים (בלחץ בג"ץ) בפרשת הריסת תשעת הבתים בעמונה. במקביל, הגיע להסדר מפוקפק אתם סביב פינוי החנויות שאליהן פלשו המתנחלים בשוק בחברון. מאז, נדמה שאולמרט איבד את התיאבון לעימותים בשטחים. דווקא עם שר הביטחון עמיר פרץ לצדו, ראש הממשלה אינו עושה דבר, למרות שמבחינתו של פרץ טיפול במאחזים הוא מהלך שהיה זוכה לתמיכה מידית של בוחריו. למעשה, אצל שר הביטחון הקודם שאול מופז, אוהד גדול בהרבה של המתנחלים מאשר פרץ, פונו יותר מכולות וקרוואנים מאשר בימי השר הנוכחי.

לקיפאון של אולמרט ופרץ יש, כמובן, סיבות. קודם היתה המלחמה ואחריה תקופת ההתאוששות (שבמהלכה גם זנח אולמרט את תוכנית ההתכנסות בגדה). הצבא בוודאי אינו נלהב. קצין בכיר המשרת בשטחים מודה כי "טיפול במאחזים הוא, מבחינתנו, העניין האחרון בסדר העדיפויות. זה לא משרת דבר ורק מחריף את יחסינו עם המתנחלים". אבל הצבא יזוז אם יקבל פקודה ברורה - וכזו אינה מגיעה לפי שעה.

לטענת המתנחלים, הבניין הפלשתיני בחברון שבעליו מעולם לא התגוררו בו, נרכש כחוק. מערכת הביטחון עוסקת כעת בעיון מדוקדק במסמכים, אבל כלל לא בטוח שזו הגישה שהיה עליה לאמץ. תפיסת בית בלב שכונה פלשתינית, היא פעולה בעלת משמעות ביטחונית-מדינית. האם לא היה די בעובדה שהמתנחלים נכנסו אליו בלא תיאום וצה"ל נדרש להציב כוח אבטחה במקום, כדי לפסול את האכלוס? מניסיון העבר, ההמשך ידוע מראש: צה"ל יודיע שיש חשש לשלומם של המתנחלים בבניין ויטיל הגבלות תנועה נוספות על הפלשתינאים באזור. אנשי ארגון החיילים המשוחררים, "שוברים שתיקה" הציגו באחרונה מסמך ובו דרישות שהציבו מתנחלי חברון לצה"ל בנובמבר 2000, במטרה לשפר את ביטחונם. הרוב המוחלט של תביעות המתנחלים, שהיו כרוכות במגבלות קשות לפלשתינאים, אומצו מאז בעקבות פיגועים קשים נגד ישראלים. על גדוד הנח"ל שהוצב באותה עת בחברון פיקד סגן-אלוף יהודה פוקס. היום, אלוף-משנה פוקס הוא מח"ט חברון. השינוי לא אירע בגלל פוקס; כך הדברים עובדים בחברון.

ברביעי בלילה רמזה לשכת פרץ כי השר צפוי להחליט על פינוי המתנחלים מהבניין אולי למחרת. בינתיים, זה עוד לא קרה. לא שפרץ מתבטל חלילה. ביום חמישי בצהרים העבירה לשכתו הודעה חשובה לעיתונאים: השר אישר את מכירת החמץ בצה"ל, לקראת הפסח.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ