מתוק ומבריא - כללי - הארץ

מתוק ומבריא

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בתי חולים הם לא רק מקומות שבהם מטפלים באנשים חולים, הם משמשים גם כבית גידול נוח לחיידקים מסוכנים. כאשר דוחסים כמות גדולה של חולים למקום אחד, המקום הופך לקרקע אידיאלית להתפתחות מחלות. כאשר מוסיפים לכל אלה תרופות אנטיביוטיות, מופיעים במקומות רבים סוגים חדשים של חיידקים העמידים בפני תרופות - חיידקים אלימים (superbugs) אנדמיים (מקומיים).

עם זאת, רופא אחד סבור כי גילה מחדש כלי נשק ישן שיכול להועיל במאבק נגד הרעות החולות הללו: דבש.

בעבר נהגו להשתמש בדבש כתרופה, עד שהחלו להשתמש באנטיביוטיקה בהיקפים נרחבים. כיום עדיין משתמשים בדבש בקצה השני של כדור הארץ - חברה אוסטרלית מייצרת מוצר בשם "מדיהאני" (Medihoney) לשימוש רפואי. באירופה הנוסחה אושרה כתרופה, אך לא נעשה בה שימוש רב, משום שהרופאים האירופאים התרגלו לרשום לחולים אנטיביוטיקה רגילה.

ד"ר ארנה סיימון, מבית החולים לילדים של אוניברסיטת בון שבגרמניה, עורך כיום מחקר בינלאומי המשווה בין דבש לתרופות הקיימות. במחקר נבדקים 150 חולים ממדינות שונות, ביניהן בריטניה, גרמניה ואוסטרליה.

ד"ר סיימון כבר טיפל בדבש ביותר מ-150 חולים שלא הגיבו לטיפול הרגיל, וחלק מהתוצאות היו מבטיחות ביותר. רבים מן החולים שטופלו הם ילדים שהמערכת החיסונית שלהם נחלשה לאחר שעברו טיפולים כימותרפיים, שבעקבותיהם פצעי הניתוח שעל גופם נטו להזדהם. כשליש מהילדים נטלו סוג כלשהו של אנטיביוטיקה, ומקביל הניחו על פצעיהם חבישות עם דבש. אחד המטופלים, שקיבל זיהום מסוג קטלני של חיידק סטפילוקוקוס זהוב עמיד למתיצילין (MRSA), ושלא הגיב לתרופות אחרות, הצליח להבריא לחלוטין מהחיידק האלים 48 שעות לאחר שטופל בדבש.

מחקרים שנערכו באוסטרליה ובניו זילנד, מראים כי הדבש מרפא משום שהוא תוקף את החיידקים במספר דרכים שונות בו זמנית. מאחר שהדבש מכיל סוכרים רוויים, הוא יונק את המים ולוקח מהחיידק את הנוזל לו הוא זקוק כדי לשרוד ולהתרבות. כאשר הדבורים מייצרות דבש, הן מפרישות אנזים בשם גלוקוזידאז, המשחרר מי חמצן כאשר הוא בא במגע עם נוזלי הפצע. שחרור הכימיקל הזה בכמויות קטנות אך בתדירות גבוהה, יוצר מצב שבו חומר אנטי-בקטריאלי שוטף את הפצע באופן קבוע.

למרות שהדבש לא עומד לתפוס את מקומה של האנטיביוטיקה, ד"ר סיימון חושב שיש להחזירו אל הרפואה הקונוונציונאלית, ולא רק כדי להמתיק את הגלולה המרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ