שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ארבעה צעירים - שלושה גברים ואשה - נהרגו אחר הצהריים (שבת) בשיטפונות בנחל קומראן שבצפון מדבר יהודה. הארבעה, חלק מקבוצה של 11 מטיילים בנחל, נשטפו למוות על ידי זרם המים בשעה שהחלו לבצע גלישת מצוקים ("סנפלינג"). הארבעה היו קשורים האחד לשני באמצעות חבל. אנשי יחידת החילוץ מגילות ושוטרים ממחוז ש"י בליווי מסוק צבאי, הצליחו לחלץ מן המקום שבעה מטיילים. גופותיהם של הארבעה אותרו במהלך החיפושים הנרחבים, וחולצו רק כעבור שעות אחדות. ההרוגים הם: דרור קורן, בן 23 מהרצליה, נועה שפירא, בת 23 מכפר סבא, טל אלון בן 24 ממי עמי ועמית גוטליב, בן 23 מרחובות. רופא שהגיע למקום קבע את מותם.

פקח של רשות הטבע והגנים שהבחין בקבוצה כארבעים דקות לפני האסון הזהיר אותם, והתריע כי בשל הגשמים יש סכנת שיטפונות בערוץ הנחל, אך חברי הקבוצה המשיכו בטיול, והתעלמו מהאזהרות.

מתחקור ראשוני של שבעת המטיילים והמדריכים עולה כי חברי הקבוצה נכנסו למתחם הנחל בשעות הבוקר המוקדמות כשמזג האוויר היה נוח. במשך שעות הטיול הם ביצעו את גלישת הצוקים תחת ליווי צמוד של המדריכים. בשעות הצהריים השתנה מזג האוויר, אך חברי הקבוצה לא חשו בסכנת השיטפונות הקרבה והתעלמו מאזהרת הפקח שפגש אותם באקראי. ארבעה מבין חברי הקבוצה פרשו ועלו במעלה ההר, וארבעה נוספים החליטו לגלוש פעם נוספת בחבלים אל ערוץ הנחל. הם עלו לעבר הנקודה ממנה השתלשלו חבלי הגלישה. כל הארבעה רתמו עצמם לחבל אבטוח אחד. לפתע הגיע נחשול השיטפון ופגע בארבעה. המטיילים הוטחו בעצמה במורד במצוק. אחד מהם נשטף עד מבואות ים המלח, ושם אותרה גופתו כעבור זמן קצר. שלושת המטיילים הנוספים נסחפו בערוץ הנחל ורק כעבור שעות אחדות הצליחו כוחות החילוץ ואנשי יחידת מגילות לאתר אותם, ללא רוח חיים.

"חילוץ ההרוגים נמשך הרבה מאוד זמן", אמר אתמול קצין משטרה ממחוז ש"י. "מזג האוויר והזרימה החזקה של הנחל הקשו מאוד על כוחות החילוץ לאתר את הגופות ולחלץ אותן", אמר הקצין. גופותיהם של המטיילים הועברו לנתיחה במכון לרפואה משפטית באבו כביר.

המשטרה: "מוות סתמי ומיותר"

במשטרה הביעו זעם נוכח התנהלותם של חברי הקבוצה וטענו כי מדובר ב"מוות סתמי ומיותר". לדברי אחד הקצינים, "בימים האחרונים ובמשך שעות הבוקר דיווחו כלי התקשורת על סכנת השיטפונות באזור. גם הפקח שפגש את הקבוצה הזהיר אותם, אבל הם התעלמו מכל ההתראות. זה מוות מיותר שיכול היה להימנע אם חברי הקבוצה היו שומעים לאזהרות ולא ממשיכים בטיול שלהם סמוך למפל".

קבוצות מטיילים רבות יצאו אתמול לאזור הנחלים שבמדבר יהודה על אף סכנת השיטפונות. במחוז ש"י אמרו כי מדובר בתופעה שבמסגרתה מטיילים רבים אינם שומעים לאזהרות ומעדיפים לטייל ולקחת על עצמם סיכונים, גם כשברור שמזג האוויר עלול לסכן את חייהם. כך, יצאו היום אנשי יחידת החילוץ והמשטרה גם לאזור נחל חצצון, שם נתקעה קבוצת מטיילים נוספת, בת 14 מטיילים, שנכנסו לערוץ הנחל והתקשו לצאת ממנו כשהחלו השיטפונות. בפעילות מאומצת אותרה הקבוצה וחולצה ללא נפגעים.

בשל השיטפונות נחסם לתנועה כביש 90 בין צומת בית הערבה לעין גדי בשני הכיוונים.

המשטרה: פיקוד מרכז אחראי על הטיולים באזור

במשטרת ש"י אישרו כי לעתים פועלים רשות הטבע והגנים, צה"ל והמשטרה כדי לחסום גישה של מטיילים לאזורי שיטפונות, כשמתקבלת התראה על שיטפון מתקרב. "בדרך כלל, בחגים, כשיש התראה על שיטפונות וברור לנו שיש מטיילים רבים באזור, אנחנו פועלים למנוע כניסה של מטיילים למקומות בעייתיים", אמר קצין במשטרת ש"י. לדבריו, "אין נוהל מסודר בעניין הזה, ומבחינתנו לא הערכנו שיש צורך בפרישה נרחבת של שוטרים בכניסות לאתרים כאלה כי מספר המטיילים שהערכנו שיגיעו לא הצדיק היערכות שכזאת". לדברי הקצין, "יש מקום לייסד נוהל מסודר, באחריות רשות הטבע והגנים או צה"ל, שבמסגרתו ייסגרו צירי גישה למקומות בעייתיים ויוצבו פקחים שימנעו ממטילים להגיע למקומות שיש בהם צפי לסכנה".

במשטרת ש"י התנערו מאחריות למניעת כניסת מטיילים. אחד הקצינים במחוז אמר: "אנחנו לא צד בעניין. פיקוד מרכז הוא זה שאחראי על הטיולים בשטח, כמו גם רשות הטבע והגנים. אנחנו לא אחראים על האתר הזה, וגם אם אנחנו פועלים מדי פעם למנוע כניסת מטיילים לאתרים, לא מדובר באתרים שהם תחת אחריותנו".

לרשות הטבע והגנים אין כוח אדם לאכיפת איסור כניסת מטיילים

השיטפון הקטלני שאירע היום לא היה אירוע גדול כפי שמתרחש במדבר במהלך גשם היורד באזור ההר, שממנו מתנקזים הנחלים הגדולים במדבר. באירועים כאלה יורד גשם במדבר עצמו ועל קו פרשת המים שבשולי הרי יהודה, וכמות גדולה של מים זורמת לאורך כל הנחלים הגדולים. בכמה מהנחלים האלה, ובהם נחל דרגות שבו אירעו בעבר כמה אירועי שיטפונות קטלניים, לא היתה היום זרימה חזקה כמו זו שהיתה בנחל קומראן.

ככל הנראה יצר גשם של פחות משעה הצטברות של נגר עילי - מי גשמים הזורמים על פני הקרקע - שהציף במהירות את נחל קומראן. אגן הניקוז הצר יחסית של הנחל, והפרשי הגובה הקיצוניים באזור המדבר הם שהחישו את היווצרות הזרימה שמילאה את האפיק.

המטיילים בנחל קומראן היו תלויים במידה מכרעת בעיקר ביוזמה ובמידע שהם בעצמם אספו. אין אף גוף באזור שמפרסם אזהרות שגרתיות לכלל הציבור לגבי סיכוני שיטפונות. מידע כזה מתפרסם רק על ידי השירות המטאורולוגי. עם זאת, מטיילים המתקשרים למרכזי טיולים או לפקחי רשות הטבע והגנים, שחלקם נמצאים בקשר צמוד עם מדריכים וחברות טיולים, היו יכולים לקבל אזהרה ברורה שאין להיכנס לנחלים.

באשר לאכיפת האזהרות על איסור כניסת מטיילים, לרשות הטבע והגנים אין כוח אדם שיכול לעשות זאת באופן יעיל. בכל מדבר יהודה יש פחות מחמישה פקחים ועוד כמה עובדים בדווים המסייעים להם. בעבר מנעו פקחים כניסת קבוצות מטיילים שהצליחו לאתר, אך אז התלוננו המטיילים על מגבלות התנועה שהוטלו עליהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ