בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"הנדון: פרסום דברי שקר אודותיי"

מכתבו המלא של ירון זליכה לעורך "ידיעות אחרונות"

תגובות

27/07/2007

לכבוד מר שילה דה-בר עורך ראשי, "ידיעות אחרונות"

א.נ.,

הנדון: פרסום דברי שקר אודותיי בטורו של העיתונאי נחום ברנע

אבקש להסב את תשומת ליבך אל שורה של פרסומים אודותיי בטורו השבועי של נחום ברנע, אשר אין קשר בינם ובין המציאות והם בגדר הוצאת דיבה. תופעה זו מתרחשת בקביעות ובתדירות גבוהה, והיא החלה מאז התפרסם ברבים דבר חקירת פרשת המכרז להפרטת בנק לאומי, ביום 27/10/06. סמוך למועד זה נודעה ברבים העובדה כי הגשתי תלונה ואף מסרתי עדות בפני מבקר המדינה בעניין זה. עד לאותו היום דומני כי ברנע כלל לא ידע מי אני, מה טיב עבודתי, או האם אני ממלא תפקידי באופן מוצלח - אם לאו. מכל מקום, למעט אולי חריג אחד, הוא לא הקדיש לי או למעשי מקום בטוריו. נראה לי גם שהתחום הכלכלי בכלל ותחום החשבות בפרט לא עניין אותו עד אז.

ואולם מיום שנודע כי העדתי על מעשים אשר ברור לכל כי אסור לעובד ציבור להעלימם, הפך אותי ברנע לאחד הכוכבים הקבועים של טורו, תוך השמצות חסרות ביסוס ותוך ניסיון מכוון להטיל דופי באמינותי ולפגוע בשמי הטוב.

אין לי כוונה לבקש הגנה מפני ביקורת, זו לגיטימית, ובלבד שהעובדות יהיו נכונות ובפני מושא הכתבה יוצגו שאלות כלשהן, יבדקו תשובותיו, או לכל הפחות תיעשה פניה אליו לבקשת תגובה. כל אלה לא נעשו.

להלן כמה דוגמאות:

27/10/06, "אחד זוכה, שני בוכה"

בטורו זה מביע ברנע לראשונה דעתו עלי. כאמור, עד אז ספק אם ידע מי אני ומבלי להיות בקיא ולו בפרט אחד מפרטי פרשת בל"ל, הוא מנסה לבטל אותה כליל. בכתבה זו אני מתואר כגדול אויביו של רוה"מ (לצידו של מבקר המדינה) ועל כן, כך משתמע בבירור, "תפרתי" כביכול למר אולמרט תיק מופרך.

לצורך כתיבת הקטע תודרך ברנע על-ידי לשכת רוה"מ והוא אף לא טורח להסתיר את מקורותיו. בכך התבסס ברנע באופן מוחלט על אינפורמציה שסיפק לו הצד החשוד בפרשה. מיותר לציין, כי מאז ועד היום נמצאה תלונתי מבוססת דיה על ידי הגורמים הממונים על אכיפת החוק בכדי לפתוח בחקירה פלילית כנגד מר אולמרט.

24/11/06, "לא הולך בשדרות"

הפעם מהלל ומשבח ברנע את מנכ"לו של משרד רוה"מ, מר רענן דינור. את קטע הסיום של טורו הוא מקדיש לסיפור קורע לב, שסיפר לו דינור, על מתנות שביקש ברוב אצילותו להעניק על חשבון המדינה למנכ"לים פורשים, ועל החשב הכללי שהקפיד בקטנות. ברנע לא טרח לבקש את תגובתי לדברים המטעים שכתב אודותיי ובפרט שבקשתו של מר דינור סותרת הוראת תכ"מ (תקנון כספים ומשק) מפורשת, החלה מזה ימים רבים על כל משרדי הממשלה.

8/12/06, "מה בייקר"

הפעם פתח ברנע בהשמצתו של מבקר המדינה, על רקע דברים שנשא בכנס אגף החשב הכללי. אליו, כפי שציין, לא טרח להגיע השר לשעבר הירשזון, החשוד היום כידוע בעבירות חמורות. בהמשך הוא כותב: "החיבור היה טבעי: דון קישוט, הלוחם העז בטחנות השחיתות, התארח אצל ז'אן דארק, הבתולה מאורליאן. דון לינדנשטראוס וז'אן זליכה". כך ברנע, הממשיל את השחיתות בישראל לאויבים המדומים של דון קישוט.

ברנע ממשיך מסיפורי ההווי של לשכת ראש הממשלה ומציג לקורא מעשייה הזויה על חנוכייה שביקש מר אולמרט להביא כשי באחת מנסיעותיו הרבות לחו"ל, חנוכיה ששלוחתי, חשבת משרד רוה"מ, מאנה על פי המסופר בשלב כלשהו לאשר רכישתה. סיפור זה אינו אלא פתיח לקטע ארוך ומשתלח, שעולה ממנו באופן ברור קיומו של תדרוך אינטנסיבי שקיבל מר ברנע בלשכת רוה"מ ו/או בלשכתו של השר דאז (והחשוד בפלילים דהיום) אברהם הירשזון. בקטע זה אני מוצג שוב כטהרן מקצועי, הגורם נזק בל ישוער לעבודת הממשלה. בתורת משל לנזקים החמורים שאני גורם, מביא הכותב עיכובים במימושו של פרויקט "יקיר קרת", שמעולם לא שמעתי עליו עד אז (אולם בדיעבד הסתבר שהוא אכן בעייתי בלשון המעטה מן המסד עד הטפחות) בשם "אקווריה". מיותר לציין, כי גם על סיפור החנוכייה למדתי לראשונה מטורו של ברנע. תגובת חשבת משרד רה"מ לא הובאה אף היא. ברנע לא מתאפק ומשבח בהקשר זה את התנהלותו המחוכמת, הזהירה, התקינה והאחראית בענייני של אברהם הירשזון, אשר כולנו יודעים היכן הוא נמצא היום.

16/3/07, "מחכים לדו"ח"

בקטע המתייחס לסכסוך העבודה בשל הלנת שכרם של עובדי הרשויות המקומיות הטיל ברנע את האחריות לשביתה אפשרית על כתפי. גם הפעם מבלי שטרח לבקש ממני תגובה. מיותר לציין שהדברים אינם נכונים ואף חושפים בורות עמוקה. לשביתה שהתרחשה אין, לא היה וגם לא יכול להיות כל קשר לחשב הכללי.

6/4/07, "לא יצאנו מהמלחמה"

הפעם בחר ברנע להשמיץ אותי על-רקע עבודתם הרוטינית והמתחייבת על פי החוק של עובדי אגף החשב הכללי. כאן הוא מאשים אותי בתפירת תיק ובאיומים במטרה לסחוט כביכול את יו"ר ות"ת. זאת, בגין ממצאי ביקורת שערכה יחידת הביקורת באגף החשב הכללי כחובתה. אחת מיני רבות שנערכו בהוראתי בגופים שונים הנשענים על תקציב המדינה ואשר הניבו חסכון של מיליארדי שקלים לקופת המדינה מאז כניסתי לכהונתי. הניסיון להקבלה ברור גם הפעם - למעשה משתמע מדבריו של ברנע כי מדובר כביכול בשיטה אשר בה אני סוחט באיומים אנשים ופוגע בהם באמצעות "חיפוש חומר מרשיע". ואין אני מעלה על דעתי שבהטלת הדופי באישיותי מבקש ברנע לפגוע באמינותי כעד, בהליכים הפליליים השונים הקשורים במקורותיו ובפרט בחקירה הפלילית התלויה ועומדת בפרשת בל"ל.

מעשה פסול נוסף הוא סיומו של הקטע - בו הוא משתמש בפרטי שיחה שקיים איתי בעניין זה, שיחה אשר בה התחייב בפני מפורשות כי תשמש שיחת רקע שלא לציטוט ולא תהווה תחליף לבקשתי המפורשת להפנות אלי במקביל את שאלותיו בכתב ולקבל תגובה בכתב. באופן שאינו אתי הוא פורש את הגיגיו מאותה שיחה ואף משווה אותי למקארתי. להזכירך - קודם הייתי קדושה צרפתייה פנאטית ומטורפת מהמאה ה-15 והפעם אני צייד מכשפות מאמצע המאה ה-20. מיותר לציין, כי ברנע לא העביר כפי שהתחייב שאלות בכתב ולפיכך גם מנע ממני שוב את האפשרות להגיב.

20/4/07, "אין ועדות שמחות"

הפעם מתרחבות האנלוגיות מתחום ההיסטוריה לתחום הספרות, וכאן הוא משווה אותי לחזיר נפוליאון, בן דמותו של סטאלין, מספרו של ג'ורג' אורוול, "חוות החיות". ברנע מתקומם קשות נוכח התנגדותי לניסיון לרוקן מתוכן את חוק חובת המכרזים. התנגדות אשר חברו אליה שופטים בדימוס של ביהמ"ש העליון, מומחים באקדמיה, התנועה לאיכות השלטון ותנועת אומ"ץ, מבקר המדינה, וועדת ביקורת המדינה של הכנסת וכך גם וועדת הכלכלה של הכנסת, השדולה למלחמה בשחיתות, מרדכי גילת מעיתונכם ועוד. שופט ביהמ"ש העליון בדימוס מישאל חשין אף כינה את היוזמה המסוכנת "קריאה למעשה שחיתות", אך ברנע מציג את התנגדותי כניסיון לשבש את עבודתה התקינה של הממשלה בשל גחמות אישיות, מבלי לעדכן את קוראיו ולו במקצת מאותה ביקורת גורפת שקיבלה אותה יוזמה.

אדגיש, כי לא מדובר בפרסום דעה אחרת על בסיס אותן עובדות אלא ביצירת מצג שווא בנושא העובדתי.

20/7/07, "ראש קטן, ראש גדול"

דוגמא אחרונה לעת עתה, אשר בה חוצה ברנע עוד כמה קווים אדומים. הפעם קיבל ברנע, מגורם המעונין כפי כנראה בהלבנת מעשי חשודים בפלילים, פרוטוקול של עדות שמסרתי בפני צוות ביקורת של משרד מבקר המדינה על ניסיון לכאורה של מקורבו של מר אולמרט, עוזי וקסלר, לזכות שלא כדין גוף שהוא עומד בראשו, בטובות הנאה בשווי עשרות מיליוני שקלים. ניסיון שנחשף ונחסם על ידי באופן אישי ברגע האחרון ממש.

גם בפרשה זו היה מר אולמרט מעורב לכאורה ולכן אף נמסר לידיו פרוטוקול עדותי. בעקבות העדות הורה פרקליט המדינה למשטרה לפתוח בחקירה פלילית המתנהלת כעת. בטור עצמו אין זכר למהות החשדות שעלו בפרשה, הן בהיבט של המינהל התקין, הן בהיבט של השחיתות הציבורית והן בהיבט של החשד למעשים פליליים. מנגד, בוחר ברנע לערוך חלקים בעדותי, באופן מגמתי ופסול, תוך ניתוק מוחלט של העדות מהמעשים החמורים נשוא העדות. מדובר במניפולציה מכוונת ומרושעת שאין לה תכלית מלבד הטרדת עד וניסיון מכוון לערער את אמינותו בעוד החקירה מתנהלת.

סיכום

מדוע מתגייס עיתונאי, שזכה לקבל את פרס ישראל אך לאחרונה מידי רה"מ אולמרט, באופן כה מוחלט וקנאי לטובת אישים בצמרת השלטון החשודים בפלילים - על כך תצטרכו אתם והציבור לתת את הדעת. על כל פנים, פרסומם השיטתי של דברי שקר אשר כה קל להפריכם לו טרח לבדקם, אי מתן זכות תגובה באופן סדרתי וגורף, ציטוט מגמתי ופסול של חלקי שיחת רקע שלא לציטוט, עריכה מגמתית של עדות וניסיונות חוזרים ונשנים לערער אמינות של עד מרכזי ומתלונן בחקירות פליליות תלויות ועומדות מחייבים לדידי התנצלות מובלטת ומפורשת של הכתב ושל עיתונכם. התנצלות אשר תשקף את היקף הפגיעה המכוונת באתיקה העיתונאית ובשמי הטוב. את שאלת אובדן הדרך המוסרית אשאיר לברנע ללבן בינו לבין עצמו.

בברכה,

ד"ר ירון זליכה

העתק: כבוד שופטת ביהמ"ש העליון (בדימוס) הגב' דליה דורנר - נשיאת מועצת העיתונות מר ארנון מוזס - מו"ל מר נחום ברנע עו"ד מיבי מוזר - היועץ המשפטי של ידיעות אחרונותתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו