כיצד מברכין על ניתוח לשינוי מין? - כללי - הארץ

כיצד מברכין על ניתוח לשינוי מין?

התנועה הרפורמית קבעה ברכה מיוחדת לאירוע זה. מנהיג התנועה, הרב יפה: כמו כולנו, גם מי ששינו את מינם זקוקים לחיזוק רוחני

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

כיצד צריך לברך יהודי שעבר ניתוח לשינוי מין? רבני התנועה הרפורמית, שנדרשו לשאלה, קבעו לאחרונה שלוש ברכות לצורך זה ובהן ברכה חדשה וייחודית - "ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם המעביר לעוברים". הברכה, שככל הידוע היא הראשונה בעולם המונותיאיסטי המתייחסת לשינוי המין, כלולה במהדורה עדכנית שפורסמה לאחרונה של המדריך "כולנו - התוכנית ליישום קבלתם של הומוסקסואלים ולסביות".

המדריך, שאורכו כ-500 עמודים, הוא אוסף הנחיות ועצות להומוסקסואלים, לסביות ולדו-מיניים, הכולל נוסחאות כתובה לנישואים חד מיניים, הדרכה לחיים משותפים, ועצות שנועדו לסייע בהשתלבותם בקהילה. המהדורה הראשונה של "כולנו", שהופיעה לפני עשר שנים, נחשבה בשעתו לצעד חדשני ונועז מצדה של התנועה, שכבר לפני שלושה עשורים הצהירה על הכרתה בהומוסקסואלים ולסביות כציבור לגיטימי ושווה זכויות בקהילה. העבודה על המהדורה החדשה נמשכה כשלוש שנים, והשתתפו בה אנשי דת והומוסקסואלים.

המהדורה החדשה, המופצת בימים אלה, כוללת לראשונה פרק מיוחד המתייחס למי שהחליף את מינו. הפרק החדש כולל את ההחלטות שקיבלה התנועה הרפורמית לגבי מי שהחליף את מינו, והנחיות שנועדו להאיץ את תהליך התאקלמותו בקהילה. המדריך מציע למי שעבר ניתוח של שינוי מינו לברך גם "ברוך אתה ה' אלקינו מלך העולם שעשני בצלם אלהים", וכמו כן להוסיף ברכת "שהחינו וקימנו והגיענו לזמן הזה".

את הרעיון להתקין את ברכת "המעביר לעוברים" כברכה מיוחדת למי שהחליף את מינו המגדרי הגה הרב אליוט קוקלה. במאמר שצורף למדריך מספר קוקלה, כי חיבר את הברכה במיוחד בשביל ידיד שלו שעבר טיפול הורמונלי, אבל הוא החליט כי הברכה מתאימה גם למי שעבר ניתוח שינוי מין או החליף כינוי. "הברכה מסמנת את נוכחות מרכיב הקדושה ברגע של מעבר בחייו של היהודי המשנה את חייו", מסביר קוקלה.

קוקלה, שאינו מסתיר את סיפוקו מהברכה המקורית והחדשנית שהגה, מסביר כי "'המעביר' הוא אחד מכינוייו של אלהים. השורש של המילה הוא 'עבר' שיש לו משמעויות אחדות ביהדות. באופן מעשי הפירוש הוא לעבור - אבל בתפילות הימים הנוראים הפירוש הוא שינוי רוחני. בנוסף, המינוח 'עבר' גם מזכיר את היותנו אנשים עברים".

"אני מאמין שההומסקסואלים, הלסביות ומי ששינו את מינם הם יהודים השייכים לנו", כתב מנהיג התנועה הרפורמית, הרב אריק יפה, בדברי ההקדמה למדריך המעודכן, "הם הבנים שלנו, הקרובים שלנו והחברים שלנו. וכמו כולנו הם צריכים לחיזוק רוחני".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ