איך נכון להיפרד - ספרים - הארץ

איך נכון להיפרד

"שמרי על עצמך"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מכתב נטישה לסופי קאל, המחולק בימים אלה בתערוכה של האמנית בביתן הצרפתי בביאנלה בוונציה

סופי קאל קיבלה מבן זוגה מכתב. היא קראה בו קודם את המלים האחרונות: "שמרי על עצמך" (כתובות בצרפתית בלשון רבים, מכבדת ומרוחקת: Prenez soin de vous).

כך הבינה קאל מיד את השורה התחתונה. ובכל זאת קראה את המכתב כולו מהתחלה. המאהב כותב לה שהוא מצטער, הוא ניסה לוותר על הנשים האחרות, וקשה לו, כי אף פעם לא שיקר לה, והוא לא מתכוון להתחיל לשקר עכשיו, וכמה היה רוצה שהדברים ייגמרו אחרת. "שמרי על עצמך", הוא חותם. שמרי על עצמך הוא גם השם שקאל בחרה לתת לתערוכה שלה, המוצגת באחרונה בביתן הצרפתי בביאנלה בוונציה.

באחד החדרים אפשר לקחת עותק של המכתב, מודפס על נייר ממדפסת רגילה, ולקרוא בו בשקט בחוץ, על ספסל מוצל, ואז לחזור ולהסתובב בחדרים, ולהתרשם מחגיגה של עלבון ומבוכה וגמלוניות אינטימית בפרהסיה. זו תערוכה יפה ומרתקת. מגוון נשים מעניינות - שחקנית וקרימינולוגית ופסיכיאטרית ובלשנית ורבות אחרות, בעלות מיומנויות שונות ומשונות, קוראות במכתב, קוראות את המכתב, מנסות לפרש אותו, מגיבות עליו (בווידיאו, בסטילס, בטקסטים, בציור).

המלים "שמרי על עצמך" חוזרות ומהדהדות. קשה להפסיק לחשוב עליהן. משהו בריבוי הקולות ובהתמקדות במכתב האחד ובפומביות של רגש העלבון ושל מעשה הנטישה - וכן, ביכולת לצחוק על כל זה, לגייס חבורה גדולה של נשים כדי לצחוק על כל זה, בריש גלי, לעיני כל, בשיא הרצינות - מעורר כבוד ועניין. המכתב המסוים והקטן של קאל הופך אצלה למכתב הנטישה בה"א הידיעה. למכתב כל הנטישות.

ובאמת, איך נכון להיפרד או לנטוש? איך אפשר לפתוח מכתב מעליב? האם יש לכך מלים מתאימות? האם אפשר לפתוח ב"אהובתי"? ב"יקירתי"? ואיך נכון לחתום מכתב נטישה? במלים כמו "להתראות", או "שלך", או "שיהיו לך חיים טובים", או "מצטער על הכל"? איזה סיכוי יש למלים במכתב נטישה לשמור על כבודן?

לא, אין שום סיכוי. אולי זה מה שסופי קאל מראה לנו: נטישות אינן עולות יפה על הכתב. כל ניסיון להסביר, לנחם, אפילו לשאת באחריות, שחור על גבי לבן, נידון לכישלון. הכתיבה היא מעשה של היקשרות ולא של הינתקות. אין דרך לנסח את היציאה. רוצים לנטוש? עדיף לשתוק ולעשות. לנתק טלפונים, לא לענות לאימיילים, לא לפתוח מעטפות - להיעלם. להפנות עורף. להתנכר. אין דרך אחרת לזרוק את עצמנו מחייו של אדם אחר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ