מה המשותף לרוצח הסדרתי ולחוקר המשטרה - ספרים - הארץ

מה המשותף לרוצח הסדרתי ולחוקר המשטרה

הסחת דעת

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנינג מנקל. תירגמה משבדית: רות שפירא. הוצאת כנרת, 460 עמ', 94 שקלים

בשבדיה השאננה, החוגגת את חג אמצע הקיץ ועוקבת בדריכות אחר ביצועי נבחרת הכדורגל שלה במשחקי גביע העולם, נמצאות בזה אחר זה גופותיהם של שלושה גברים. שלושתם הוכו למוות בגרזן וראשם קורקף. כבר עם מציאת הגופה השנייה ברור למפקח ואלנדר, גיבור הרומן "הסחת דעת", ולקוראים, שלפניהם עומד רוצח סדרתי.

הספרות הבלשית מלאה ברוצחים סדרתיים - אותן דמויות מוקצנות שמפעילות את כל החרדות והפחדים של כל אדם מן היישוב, אך ככל הנראה גם מספקות את מידת הריגוש הנדרשת ואת תאוות הסנסציה שלו. גם המציאות, כמובן, מספקת את אלה לא מעט. מחקרים בקרימינולוגיה הצליחו לאפיין את דמות הרוצח הסדרתי וליצור טיפולוגיה מסודרת למדי, המשמשת כלי עבודה לפסיכולוגים המשטרתיים (פרופיילרים) ולחוקרים משטרתיים: לרוב זה יהיה גבר שחש חסר-ערך כתוצאה מהתעללות והשפלה בילדותו, ושמעשי הרצח שלו משקפים דחפים סדיסטיים ואישיות פסיכופתית וכן צורך בחזרה מעוותת על התעללות זו, כמו גם בנקמה.

מבחינת מדע הקרימינולוגיה אין ספק שהיכולת ליצור פרופיל מדויק (פחות או יותר) של הרוצח היא הישג, אך ברומן בלשי זה עלול להפוך את הרוצח הסדרתי לדמות שמאפייניה ידועים מראש, כלומר לקלישאה ספרותית. לכן על הסופר למצוא את הזווית הייחודית שתמנע שיעמום, שהוא אויבו הגדול ביותר של הרומן הבלשי (ובעצם של כל רומן).

"זהו אדם עם הפרעה פסיכוטית חמורה שמתחזה ללוחם בודד. מדע הקרימינולוגיה מלא בדוגמאות מהסוג הזה, אם כי לא בשבדיה. מדובר באנשים שהופכים את עצמם למישהו אחר לפני שהם יוצאים לנקום, כי הנקמה היא המניע הנפוץ ביותר. ההתחזות משחררת אותם מאשמה. מצפונו של השחקן לא מייסרו על הפעולות שמבצעת הדמות שהוא מגלם. ואסור גם לשכוח שיש קטגוריה של פסיכופתים שרוצחים בלי שום מניע זולת ההנאה הצרופה שלהם מהמעשה" - כך מתאר הפסיכולוג המשטרתי את המקרה לשוטר החוקר, ואלנדר, ומכניס את הרוצח לקטגוריה מוכרת היטב ממקומות אחרים, אך לא בשבדיה השאננה, השבעה, העסוקה בפסטיבל הקיץ ובמשחקי הכדורגל.

באתר הבית שלו מציין מנקל כי המניע העיקרי לכתיבתו הוא הניסיון לשנות כמיטב יכולתו הדלה את העולם שבו אנו חיים. זהו עולם שיש בו ניצול והשפלה, הוא אומר, וכתיבתו היא חלק מהמחאה וההתנגדות למתרחש בו ודרך להבעת סולידריות עם החלש והמנוצל. מנקל, המחלק את חייו בין שבדיה למוזמביק שם הוא מנהל קבוצת תיאטרון, רואה בעיסוק באמנות שליחות חברתית. ואכן, מה פורע את הסדר החברתי יותר מאשר רוצח סדרתי, שרוצח לא פחות ולא יותר מאשר את שר המשפטים לשעבר? כדי להדגיש את הדברים מוסיף מנקל עלילה נוספת, הפותחת וסוגרת את הרומן ומשמשת מעין מסגרת מטרידת-מצפון במיוחד, ובה מתוארת נערה צעירה שחורת שיער וכהת-עור, המבעירה את עצמה באמצע שדה חקלאי לנגד עיניו המזועזעות של ואלנדר עצמו. מאוחר יותר נקשרות שתי העלילות בקשר סבוך למדי שרק מחזק את רגשי האשמה של ואלנדר, הנושא על גבו את מצפונה של שבדיה כולה.

כבלשים רבים אחרים, גם ואלנדר הוא אדם בודד ובעל יצר הרס עצמי מפותח, שממעט לאכול ומרבה לשתות: גרוש, מתקשה ליצור קשר עם בתו היחידה או עם אהובתו, וסובל מנקיפות מצפון בשל הזנחתו את אביו החולה. במהלך החקירה הוא נתקף לא אחת בחילה ואף מקיא ממש, סובל מדיכאון ומתחושת אין-אונים אל מול המציאות שאתה הוא מתמודד, בעוד שאר החוקרים - כמו השבדים כולם - מתעניינים בעיקר בתוצאות המשחק נגד קמרון.

בתוך עולם זה נהפך הרצח הסדרתי לכתב-אשמה נגד החברה האנושית כולה, ובעיקר החברה השבדית השבעה. את הרוצח יש לתפוס כמובן, אבל עיקר האשמה מוטל על החברה שבה נולד וגדל. מעשי העוול החברתיים, וגם תוצאותיהם ההרסניות, הם אוניברסליים. הנרצח הראשון, שכיהן כשר משפטים, מתואר כנוכל שלא התאים לתפקידו משום שהעמיד את הקריירה שלו מעל טובת המדינה. חמור מכך, מסתובבות שמועות שלא הוכחו על מעשי פשע שעשה, וכעת, על רקע הרציחות המשתוללות, אין ברירה אלא לחקור מעשים אלה. תפקיד מנקה האורוות מוטל על ואלנדר, המקבל על עצמו את המשימה הקשה בעל כורחו.

באופן זה נוצרת אנלוגיה מטרידה בין הרוצח לאיש המשטרה החוקר: שניהם חושפים את פניה האמיתיים של החברה. "פירוש הדבר, אולי, שהקרקפות הן הסחת דעת", אומר ואלנדר לידידו הפסיכולוג השתיין, הרואה ברוצח את מי שלקח על עצמו את תפקיד "הלוחם היחף", ומזהיר את ידידו שהוא ינסה ליצור איתו קשר ישיר ולרצוח גם אותו. האיום, אם כך, אינו איום ערטילאי ומופשט על החברה כולה, אלא איום ישיר ואף אינטימי ממש.

"מי עושה את הדברים האלה?", שואלת אותו בתו, "איזה מין בן אדם זה?" "כמוך וכמוני", עונה לה ואלנדר.

הנינג מנקל

הנינג מנקל (יליד שטוקהולם, 1948) הוא מחזאי וסופר ספרי מתח וילדים. הוא פירסם עד כה 31 ספרים, מהם 10 על הבלש ואלנדר גיבור "הסחת דעת", ו-19 מחזות

Villospar / Henning Mankell

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ