הפרשים האוסטרלים יכבשו את באר שבע - כללי - הארץ

הפרשים האוסטרלים יכבשו את באר שבע

אחרי 90 שנה - עשרות רוכבים משחזרים בנגב קרב ממלחמת העולם הראשונה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

50 פרשים אוסטרלים חוצים בשעות הצהריים את המישורים הצחיחים של רמת הנגב. הם לבושים מדי פרשים ירוקים, נועלים מגפיים גבוהים וחובשים כובעים אוסטרליים מעוטרים בנוצה. שובל אבק נגרר מאחוריהם. לאחר 90 שנה, החלו אתמול הרוכבים האוסטרלים לשחזר את מסע הפרשים האוסטרלים - פרשי האנזא"ק, שהוביל לכיבוש באר שבע, במלחמת העולם הראשונה בשנת 1917.

שחזור הקרב הוא יוזמה משותפת של "העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בארץ ישראל" ועמותת פרשים אוסטרלים המשמרים את מורשת פרשי האנזא"ק. "העמותה נולדה מקומץ משוגעים לדבר" אומר רמי חרובי, יו"ר העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בארץ ישראל" ותושב הקיבוץ בארי. "הרבה שנים הסתובבנו ודיברנו על הנושא, אספנו חפצים ממלחמת העולם הראשונה כמו כפתורים ונעליים ישנות שנותרו בשטח. כשהתחלנו לדבר עם האוסטרלים הם התעניינו יותר לעשות טיול או מסע לאורך האתרים שבהם הם נלחמו. אנחנו הצענו להם לשחזר את כל שלבי האירוע באופן מסודר והם הסכימו". חרובי מספר כי המסע ייערך ארבעה ימים והפרשים האוסטרלים יעברו בפארק אשכול, שבימי מלחמת העולם הראשונה נקרא משלאל, דרך ביר עסלוג', היום פארק גולדה, ויסתיים בשחזור ההסתערות על העיר באר שבע.

במהלך מלחמת העולם הראשונה, במאבק בין בנות הברית למעצמות הציר, החליטו הבריטים לכבוש את ארץ ישראל וסוריה, כדי לאיים על עורפה של טורקיה. הם הגיעו מכיוון מצרים לאזור עזה, אך נחלו שם שתי מפלות קשות.

הגנרל אלנבי הציע להטעות את הטורקים ולהתקיף אותם ממזרח באר שבע. אז נקראו לדגל הפרשים האוסטרלים והניו זילנדים, שתנאי השטח המדברי היו מוכרים להם. פרשי האנזא"ק הובילו את ההתקפה. ארבעה ימים הם רכבו בסתר על סוסים עד שהגיעו לפאתי באר שבע. הטורקים המופתעים ניסו לעצור את הרוכבים בירי פגזי תותחים, אך הפרשים, למרות האבידות הרבות, המשיכו בדרכם אל תוך העיר. הם הצליחו לכבוש אותה ב-31 באוקטובר. כיבוש באר שבע שינה את המפה הפוליטית באזור. יומיים אחר כך, הצהיר הלורד בלפור את הצהרת בלפור, שעיקרה ההכרזה כי בריטניה תתמוך בהקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל.

באוסטרליה עצמה הקרב על באר שבע נחשב לקרב מוכר המהווה חלק מההיסטוריה הלאומית. ברי רוג'רס, איש חינוך בן 60, הוא אחד מהפרשים שבאו לישראל. "מורשת האנז"ק באוסטרליה מאוד חשובה" אומר רוג'רס. "הצבא שלנו ספג הכי הרבה אבידות ותרם רבות למלחמה באויב הגרמני. איבדנו דור שלם בקרבות האלו, ולכן יש לקרב על באר שבע חשיבות גדולה בשבילנו. זה היה קרב שהיה מאוד חשוב היסטורית בהצהרה שהובילה לכינון מדינת ישראל" מספר רוג'רס.

בימים הקרובים עתידים הפרשים האוסטרלים להמשיך במסע שאותו החלו ביום ראשון. המסע בן ארבעת הימים עתיד להסתיים ביום רביעי הקרוב, אז ייכנסו הפרשים לרחובות העיר באר שבע. בעיר יתקיימו טקסי זיכרון לחיילים האוסטרלים וכן תשוחזר ההסתערות הרכובה מבית אשל בעיר לעבר הגשר הטורקי.

כיבוש באר שבע?

בשנת 1917 נכבשה באר שבע ע"י הצבא הבריטי בפיקודו של הגנרל אלנבי. הגייסות האוסטרליים והניו זילנדיים (האנזא"ק), שהיו חטיבות לוחמים רכובות על סוסים, הובילו את ההתקפה נגד הכוחות הטורקיים. יומיים לאחר כיבוש באר שבע פורסמה הצהרת בלפור

תגיות:

תגובות