גם המבול של נוח נגרם בשל המסת קרחונים - בעולם - הארץ

גם המבול של נוח נגרם בשל המסת קרחונים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עפרי אילני
עפרי אילני

זאוס, מלך האלים, זעם על בני האדם והחליט להכחידם. שטף מים גדול עלה מן הים, הציף את תבל כולה והשמיד את המין האנושי. רק דאוקליון החסיד, בנו של פרומתאוס, ניצל מהאסון העולמי. בעצת אביו, בנה דאוקליון ספינה גדולה, והכניס אליה את ילדיו ואת נשותיו. אחרי תשעה ימים, עגנה ספינתו בהר פרנסוס, וצאצאיו התרבו והקימו מחדש את המין האנושי.

מיתוס יווני זה, הדומה באופן חשוד לסיפור נוח התנ"כי, הוא רק אחד מכמה מיתוסים קדומים של עמים באזור הים התיכון, המתארים מבול שהביא להשמדת רוב מוחלט של האנושות. בהתחשב בקיומם של סיפורים אלה ועל סמך ממצאים ארכיאולוגיים וגיאולוגיים, הסיקו חוקרים שהצפה רחבת היקף אכן אירעה בתקופה פרה-היסטורית באזור הים התיכון. ככל הנראה, מקורם של הסיפורים הוא עלייה דרמטית בגובה פני הים באזור הים השחור, שאירעה לפני כ-8,000 שנה.

כעת, הצליחו מדענים בריטים ואוסטרלים לשחזר את ההצפה ההרסנית ולהסיק מסקנות בנוגע לתוצאותיה. ממצאיהם, שפורסמו בכתב העת המדעי Quaternary Science Reviews, עשויים לסייע גם לחזות את ההשפעות שעשויות להיות בעתיד לעליית פני הים עקב ההתחממות העולמית.

לפני ההצפה הקדומה, היה הים השחור אגם של מים מתוקים, שלא היה מחובר לים התיכון כמו היום. אלא שהפשרה מסיווית של קרחונים בקטבים הביאה לעלייה של 1.4 מטר בגובה פני הים. הרכס שהפריד בין מקווי המים נפרץ, ומים מלוחים הציפו את הים השחור. לפי המחקר החדש, כ-73 אלף קמ"ר של אדמה הוצפו במי ים בתוך תקופה של כמה עשורים. בעקבות כך, נראה שכ-145 אלף בני אדם נאלצו לנטוש את אדמתם - מתוך כחמישה מיליון בני אדם שחיו אז בעולם.

"אנשים שחיו אז בדרום-מזרח אירופה כנראה חשבו שכל העולם הוצף", מסביר הפרופ' כריס טרני מאוניברסיטת אקסטר בבריטניה, ראש צוות המחקר. "יש סבירות גבוהה שזהו המקור לסיפור נוח. קהילות שלמות שחיו על החוף נעקרו ואלפי בני אדם נאלצו להגר מערבה. זו היתה תקופה מהפכנית בתולדות האנושות".

אך כמו בסיפור המבול, בני האדם התאוששו בסופו של דבר מהקטסטרופה. לפי המחקר החדש, להצפה הגדולה היו השלכות מפתיעות: בתקופה שאחרי ההצפה, מזהים ארכיאולוגים התרחבות ניכרת של החקלאות ושל ייצור הקרמיקה באירופה. הנוודים שחיו ביבשת והתפרנסו מציד ולקט, התחלפו בחקלאים שידעו לייצר כלי חרס. להערכת החוקרים, האוכלוסייה שחיה לחופי הים השחור פיתחה עוד לפני "המבול" חקלאות פשוטה וטכנולוגיה של ייצור קרמיקה. לאחר ההצפה, היא נדחקה לתוך אירופה והפיצה ביבשת את הטכנולוגיה המפותחת.

על כל פנים, לדברי החוקרים המבול הפרה-היסטורי עשוי לשמש אזהרה לאנושות בתקופתנו. לפי ההערכות של חוקרי האקלים, עד שנת 2050 ייאלצו מיליוני בני אדם לעזוב את בתיהם עקב עליית פני הים. לדברי הפרופ' טרני, "מצאנו שלעלייה בגובה פני הים היו השלכות עצומות על האנושות. 8,000 שנה אחר כך, לא ברור אם אנחנו יודעים להתמודד עם שינויים כאלה בצורה יותר יעילה".

הצפת הים השחור

עד לפני כ-8,000 שנה, היה הים השחור אגם מים מתוקים שלא היה מחובר לים התיכון כמו היום. אלא שהפשרה מסיווית של קרחונים בקטבים הביאה לעלייה של 1.4 מטר בגובה פני הים. כ-73 אלף קמ"ר של אדמה הוצפו במי ים בתקופה של כמה עשורים. בעקבות כך, נראה שכ-145 אלף בני אדם נאלצו לנטוש את אדמתם

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ