משפטנים לפרידמן: צמצום השפיטות מסוכן לדמוקרטיה - כללי - הארץ

משפטנים לפרידמן: צמצום השפיטות מסוכן לדמוקרטיה

שר המשפטים מקדם הצעת חוק שמטרתה למנוע מבג"ץ לבקר את החלטות היועמ"ש

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ביקורת חריפה נשמעה אתמול נגד יוזמתו של שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, לנסח הצעת חוק שתמנע מבג"ץ לבקר את החלטות היועץ המשפטי לממשלה בתחום הפלילי. על פי היוזמה שפורסמה אתמול ב"הארץ", יוגדרו החלטותיו של היועץ המשפטי בנושא העמדה לדין, סגירת תיקים ועסקאות טיעון כ"בלתי שפיטות", ובג"ץ יהיה מנוע מלדון בעתירות אלה. יוזמתו של פרידמן באה על רקע מורת רוחו מהדיון בבג"ץ בעתירות נגד עסקת הטיעון שחתם היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, עם נשיא המדינה לשעבר משה קצב, שפסק הדין בהן אמור להינתן בזמן הקרוב.

התנועה לאיכות השלטון הגדירה את היוזמה "בכייה לדורות". במכתב ששיגרה אתמול עו"ד מיקה קונר-קרטן מהתנועה לפרידמן, נאמר כי "מספר הפעמים שבהן בג"ץ אכן התערב בהחלטות היועמ"ש הוא זעום וזניח, ולכן לא ברור עם איזו תופעה באה הצעת החוק להתמודד. בג"ץ", נכתב במכתב לפרידמן, "הוא שומר הסף האחרון שעליו לוודא שהחלטות היועץ המשפטי התקבלו ביושר, בתום לב וממניעים טהורים. בסגירת האפשרות של בג"ץ לבחון את החלטות היועץ יש משום מתן מעמד עדיף ליועמ"ש על פני כל בעל תפקיד ציבורי אחר". עוד נמסר, כי היא מסתייגת גם מעיתוי היוזמה, מאחר ש"בפרסום הדברים במועד זה עלול להיווצר הרושם שנעשה ניסיון להשפיע על החלטת בג"ץ בעתירה תלויה ועומדת".

גם ד"ר דנה פוגץ', ראש מרכז נגה לזכויות נפגעי עבירה, הביעה התנגדות ליוזמה. "הצעתו של השר", אמרה פוגץ', "מונעת מנפגעי עבירות את התקווה היחידה שעוד נותרה להם, שהפרקליטות והסנגורים לא יסגרו דילים מאחורי גבם. משמעותה היא שהפרקליטות והסנגורים יוכלו להמשיך ולהגיע להסדרי טיעון מקוממים מתוך ידיעה שלא תהיה ביקורת על כך".

ח"כ גדעון סער (ליכוד), חבר ועדת החוקה בכנסת, תקף את יוזמתו של פרידמן ואמר כי נושאים של העמדה לדין ועסקאות טיעון הם בתחום מומחיותו המובהק של בית המשפט, ולכן תמוה הניסיון למנוע ביקורת שיפוטית בנושאים אלה. "המרוויחים העיקריים מהצעה זו, שתפגע קשות בשוויון בפני החוק, הם עברייני הצווארון הלבן", אמר.

במקביל פירסמה אתמול התנועה לאיכות השלטון נייר עמדה בנוגע להצעת החוק של פרידמן לצמצום הסמכות החוקתית של בג"ץ, שאמורה להגיע בשבועות הקרובים לדיון חוזר בוועדת השרים לענייני חקיקה. "ההגבלות על חקיקה שבחוקה", כתבה התנועה לחברי ועדת השרים לחקיקה, "אינן שוות את הנייר שעליו הן כתובות אם הרשות השופטת איננה יכולה להצהיר על בטלותו של חוק שנחקק בניגוד לחוקה... איננו יודעים אם הצעת החוק נובעת מהיעדר הבנה בדמוקרטיה חוקתית או שמדובר בניסיון לחבל במשטר החוקתי-דמוקרטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ