שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

"כל מודעת אבל זה מנוי אחד פחות"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עופר אדרת
עופר אדרת

בחדר קטן בבניין מוזנח בדרום תל אביב מצטופפות מדי יום ארבע נשים: הלגה, קטיה, פרנציסקה ונטליה. שלוש הראשונות באו מגרמניה. הרביעית עלתה לישראל מקזחסטאן. יחד, הן מכינות את העיתון היומי היחיד שיוצא לאור בישראל בשפה הגרמנית: Israel Nachrichten (חדשות ישראל).

בחדרים הסמוכים באותה קומה ממש שוכנות מערכות של שני יומונים ותיקים נוספים: "ויאצה נוסטרה" בשפה הרומנית ו"אויקלט" בשפה ההונגרית - שרידים אחרונים של הפריחה שידעו העיתונים הישראליים בשפות הזרות בשנות ה-50. לצד ארבעה עיתונים יומיים שיוצאים לאור ברוסית, ניתן למצוא כיום עיתונים ישראליים גם בשפות פולנית, ספרדית וביידיש - בנוסף למגזינים "אקזוטיים" של ממש - שמוציאים לאור עובדים זרים.

אחד העיתונים הלועזיים הוותיקים ביותר בישראל, שיוצא לאור מדי יום ברציפות כבר למעלה מ-70 שנה, הוא "חדשות ישראל" הגרמני, שמאז הקמתו ב-1936 משרת את קהילת הייקים המקומית. בשיאו היו לו לא פחות משישה מתחרים בקהילה. היום הוא בודד במערכה. מייסדו, זיגפריד בלומנטל, עלה מברלין וביקש להוציא עיתון יומי בעבור עשרות אלפי העולים הגרמנים, אשר העברית לא היתה שגורה בפיהם. בשנות ה-50 הוא נחשב לאחד העיתונים הנפוצים ביותר בישראל גם בזכות צוות כותביו, עמם נמנו מקס ברוד וארנולד צווייג. מאז הלכה ודעכה תפוצתו, והיום הוא מופץ ב-1,500 עותקים בלבד מדי יום. בקיץ האחרון הלכה לעולמה בגיל 91 העורכת הוותיקה של העיתון, אליס שוורץ-גרדוס. שוורץ שברה שיא עולמי בהיותה עורכת העיתון המבוגרת ביותר בעולם.

"אנחנו כותבים על הכל", מספרת בעברית כמעט מושלמת קטיה, בת 26 מהמבורג, שהחלה לעבוד בעיתון לפני שלושה חודשים בלבד. "על מה שקורה בארץ, על יהדות, על העולם... ויש גם מדורי תרבות, חברה וספורט - אם ישראל מנצחת במשהו גדול". אחד המדורים הפופולריים ביותר בעיתון הוא דווקא לוח השידורים של הטלוויזיה הגרמנית. "זה אחד הדברים החשובים לקוראים שלנו", היא מוסיפה בחיוך.

הלגה, בת 51, גם היא מגרמניה, החליפה את שוורץ בתפקיד העורכת הראשית. "זה עיתון של זקנים", היא משיבה כשהיא מתבקשת לאפיין את קהל הקוראים. וזו גם, ככל הנראה, הסיבה לכך שהוא עדיין יוצא לאור מדי יום, חרף התחרות הגוברת עם העיתונים הגרמניים הגדולים, שמתפרסמים מדי יום באינטרנט.

לא הרבה השתנה בעיצוב החיצוני של העיתון בעשרות שנות קיומו. הוא עדיין מודפס בשחור לבן, ומכיל שמונה עמודים בלבד.

"כל מודעת אבל זה מנוי אחד פחות לעיתון", נהגה שוורץ לומר בציניות כשנשאלה על עתידו של מקום העבודה שלה. בעבר, לצד הייקים, נהגו לקרוא אותו גם סטודנטים לגרמנית שרצו לשפר את יכולותיהם לצד גרמנים שחיו ועבדו בישראל. כיום לא בטוח שהם צריכים לפנות דווקא אליו. ובינתיים, פרנציסקה רוצה להקים אתר אינטרנט לעיתון. אולי כדי להציל אותו מגורל דומה לזה שפקד את "לעצטע נייעס", היומון היידישאי, שהפך לשבועון, ולבסוף נסגר.

חדשות ישראל - Israel Nachrichten

שנת הקמה: 1936. תפוצה יומית: 1,500 עותקים. מחיר: 4 שקלים ביום חול, 10 שקלים בסופ"ש. היכן מופץ: ישראל, גרמניה, אוסטריה ושוויץ. הישג: בשנות ה-50 נחשב בין העיתונים הנפוצים בישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ