הקשר הגיאורגי - כללי - הארץ

הקשר הגיאורגי

מאחורי השלט "כולנו מישה" מסתתר סיפור פוליטי-כלכלי שלם

עידן רינג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עידן רינג

כל מי שנוסע בנתיבי איילון צפונה לא יכול לפספס שני דיוקנאות ענק, סמוך למחלף לה גוורדיה, של אדם חמור סבר הלבוש בחליפה, מאחוריו דגל לא מוכר ותחתיו הכיתוב "כולנו מישה" בעברית ובאנגלית. אותו מישה הוא לא מתמודד בתוכנית ריאליטי חדשה אלא נשיאה של גיאורגיה (המכונה אצלנו גרוזיה), מיכאיל סאקשווילי, שבעוד שבוע יתמודד על תפקידו מחדש בבחירות בזק שעליהן הכריז לפני כחודש, בעקבות הפגנות סוערות של האופוזיציה.

בישראל חיים רק כ-1,200 בעלי זכות בחירה בבחירות הגיאורגיות, ובכל זאת החליט מישהו להשקיע 150 אלף שקל בשלטי ענק שיקשטו את איילון עד סוף החודש. חברת השילוט "Huge" טוענת שמי שהזמין אותם מסרב להיחשף, ומגלה שמדובר בקבוצה של אנשי עסקים ישראלים ממוצא גיאורגי. אבל זהות המפרסמים היא רק קצה הסיפור. מאחורי השלטים התמוהים מסתתרת רשת סבוכה של אינטרסים כלכליים, אינטריגות פוליטיות ומאבקים בין אוליגרכים מרכז-אסייתים.

קמפיין שלם מתנהל בישראל סביב הבחירות הסוערות בגיאורגיה. לפני כשבועיים נערך באשדוד, מעוזה של הקהילה הגיאורגית, אירוע תמיכה מפואר בסאקשווילי, בהשתתפות 2,000 בני אדם. בסוכנות הידיעות הגיאורגית "פירוולי" פורסם שבמהלך הערב התרחשו עימותים בין תומכי ומתנגדי סאקשווילי, אחרי שהאחרונים ניסו לעלות על הבמה ולהשתלט על המיקרופונים.

למרות קשר השתיקה סביב הקמפיין המוטיווציה מאחוריו ברורה. מאז עלה סאקשווילי לשלטון, ב-2003, הוא פתח את המדינה לשוק החופשי וביצע שורת הפרטות. כמה מהמרוויחים הגדולים היו אנשי עסקים ישראלים, רובם ילידי גיאורגיה. כעת הם רוצים לגמול לו ולהכריז כי הקהילה כולה תומכת בו, במחשבה שביום שאחרי בחירתו הוא יידע לגמול להם. גורמים בקהילה טוענים גם שסאקשווילי שמר יפה על בתי הכנסת ובתי הקברות היהודיים.

תומכים אלה מעדיפים שלא להיחשף בגלל יריבו המאיים של סאקשווילי בבחירות, הלא הוא המיליארדר בדרי פטרקצישווילי, הגיאורגי העשיר בעולם שברח ללונדון לאחר שטען כי סאקשווילי מנסה להתנקש בחייו. גם פטרקצישווילי הוא יהודי, והוא מחזיק בית בישראל ואף הוזכר כמועמד לרכוש את "מעריב". בשל אותם אינטרסים בדיוק מעדיפים אפוא תומכי סאקשווילי שלא להסתכסך גם עם פטרקצישווילי.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ