20 פרות מתו לאחר שנכנסו לשדה מוקשיםברמת הגולן; המגדלים: צה"ל התרשל - כללי - הארץ

20 פרות מתו לאחר שנכנסו לשדה מוקשיםברמת הגולן; המגדלים: צה"ל התרשל

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

20 פרות מתו לאחר שנכנסו בטעות לשדה מוקשים של צה"ל ברמת הגולן, ביום שני בערב. לדברי בעלי העדר, תושבי קיבוץ מרום גולן, חלק מהפרות מתו במקום לאחר שעלו על מוקש, בעוד שאחרות גססו במשך שעות ארוכות. עם זאת, כמה פרות הצליחו להיחלץ משדה המוקשים ללא פגע. מלבד הסבל הרב שנגרם לפרות ספגו המגדלים הנזק כספי שמוערך ב-100 אלף שקל.

לטענת בעלי העדר, הדבר אירע בשל רשלנות של יחידת צה"ל שהתאמנה באזור המרעה ורמסה את הגדר שהקיפה את שדה המוקשים מבלי לדווח להם על כך. "היחידה הצבאית לא הקפידה על נסיעה בדרך המיועדת לכך, הם נהגו ברשלנות, רמסו גדר ולא דיווחו על כך", אמר מרכז העדר של הקיבוץ, עומר ויינר. לדבריו, מעבר היחידה באזור היה ידוע וחייליה תודרכו על הימצאות הגדרות במקום והתבקשו להקפיד על נסיעה בצירי התנועה. "לא מדובר במקרה ראשון", אמר מנכ"ל ארגון מגדלי הבקר לבשר, חיים דיין. "מדי שנה מתות בדרך זו עשרות פרות ברמת הגולן. לי זה גם קרה. יש לי עדר פרות ברמת הגולן ולפני מספר שנים 18 פרות שלי מתו כשעלו על מוקשים. כשגדר סביב שדה מוקשים נפרצת הפרות שועטות לעבר שדה המוקשים, משום ששם לא היה מרעה מעולם, יש הרבה עשב וזה בעצם המרעה הטוב ביותר עבור הפרות".

דיין הוסיף: "הצבא לא מזלזל, אולם בכל זאת קורים המקרים המצערים האלה שנובעים קודם כל מבעיה של חינוך החיילים. המקרים של דריסת גדרות קורים כשהחיילים לא מקבלים הוראות ביטחון לגבי גדרות בקר, או שהם לא מבצעים את ההוראות שקיבלו. צריך לזכור שהבוקרים חיים פה באופן קבע ואילו החיילים מתחלפים. יש כאן איזון עדין בין חקלאות לצבא וצריך לשמור עליו, כדי שלא ייפגעו אימוני הצבא ושגם הבוקרים לא ייפגעו".

דיין ציין כי בעיה נוספת שקיימת היא בלאי של הגדרות. "מעבר לחינוך החיילים", הוא מציע, "יש צורך בחידוש הגידור סביב שדות המוקשים, פעולה זו תחסוך הרבה כסף לצבא ומס רכוש, כסף שמשולם עבור פיצויים".

מצה"ל נמסר בתגובה: "האירוע המדובר אירע בשוגג במהלך אימון. של צה"ל מביע צער על מותם של בעלי החיים. נסיבות המקרה ייבדקו ובהתאם לכך יוסקו ממנו הלקחים המתאימים".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ