בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

במקום שבו ישב היודנראט

תגובות

בוורשה הסתיים בשבוע שעבר השלב הראשון בתחרות הבינלאומית לתכנון המוזיאון לתולדות יהדות פולין, והוכרזו משרדי האדריכלים שיתמודדו על התכנון בשלב הבא והאחרון של התחרות, שיתקיים ביולי. הרעיון להקמת המוזיאון עלה לפני כעשר שנים והוא ייבנה בשטח גטו ורשה לשעבר, במקום שבו ניצב בניין מפקדת היודנראט בגטו, ליד רחוב אנילביץ ומול האנדרטה לזכר המרד בגטו של הפסל נתן רפפורט. הבנייה אמורה להתחיל בשנה הבאה ולהסתיים ב�8002. זהו בלי ספק אחד מאתרי הבנייה הטעונים והרגישים ביותר, גם על רקע הזירה המצטופפת והתחרותית של מוזיאונים יהודיים כיום ברחבי העולם.

לתחרות התכנון שהכריז יוזם המוזיאון, גוף פולני הנקרא המכון להיסטוריה של יהודי פולין, הוגשו 911 הצעות מ�63 מדינות, ובהן פולין, ששלחה את מספר ההצעות הרב ביותר, ארצות הברית, גרמניה והולנד. מישראל ניגשו לתחרות 51 משרדי אדריכלים - מספר גדול יחסית, אך צפוי בהתחשב באופיו של הפרויקט. לשלב השני בתחרות עלו 11 משרדי אדריכלים, וביניהם דניאל ליבסקינד, פיטר אייזנמן וצבי הקר הישראלי שעובד בגרמניה.

בדיעבד, קשה להעלות על הדעת תחרות לתכנון מוזיאון יהודי בפולין בלעדיהם. השלושה מזוהים בעשורים האחרונים עם תכנון מוסדות יהודיים בגולה ועם אדריכלות של זיכרון והנצחה. אייזנמן הוא המתכנן

של האנדרטה המרכזית בברלין לזכר רצח יהודי אירופה בשואה, שתיחנך במאי הקרוב במלאות 06 שנה לתבוסת גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה. ליבסקינד, האדריכל של אתר גראונד זירו בניו יורק, תיכנן שורה של מוזיאונים יהודיים, ובראשם המוזיאון היהודי בברלין. הקר תיכנן את בית הספר היהודי בברלין ואת המרכז הקהילתי היהודי בעיר דיסבורג בגרמניה.

בשלב הראשון בתחרות נבחן הפרופיל המקצועי של המתמודדים בלבד, ולא תוכנית או רעיון ספציפי. לקראת השלב השני והאחרון יגבשו 11 המשרדים תוכניות מפורטות, שמתוכן תיבחר התוכנית הזוכה. בראש חבר השופטים הבינלאומי עומד האדריכל בודן פשובסקי מלוקסמבורג, ועם חבריו נמנים, בין היתר, היסטוריון האדריכלות הפרופ' ג'וסף ריקוורט; עורך ירחון האדריכלות הצרפתי "ארכיטקטורה היום", אקסל סווה; והאדריכל צבי אפרת מבצלאל.

חבר נוסף בצוות השופטים הוא ההיסטוריון הפרופ' יז'י הלברשטאדט מהמכון להיסטוריה של יהודי פולין, המנהל את פרויקט ההקמה. הלברשטאדט כיהן בעבר כחוקר בכיר במוזיאון השואה בוואשינגטון וכיום הוא אוצר המוזיאון ההיסטורי שנפתח אשתקד באתר מחנה הריכוז ברגן.

התחרות לתכנון המוזיאון היהודי שיזם המכון מומנה מתרומות של גורמים פרטים מארצות הברית, פולין, צרפת ובלגיה. בתחילה נבחר לתכנון המוזיאון האדריכל פרנק גרי, שהודיע כי יעבוד בהתנדבות ויבקש רק החזר הוצאות. ואולם, מאוחר יותר ירד שמו מהפרק. הלברשטאדט אמר השבוע כי "המכון לא הגיע עם גרי להסכמה מלאה בנושאים ארגוניים, כספיים ותוכניים". לדבריו, גרי סירב להצעה להשתתף בתחרות התכנון הבינלאומית, אבל "הוא צייד אותנו במשך השנים בעצות יקרות מפז ותמיד אהיה אסיר תודה על תרומתו לגיבוש זהותו של המוזיאון, אחד הפרויקטים המאתגרים בעולם".

את הרעיון להקים מוזיאון יהודי בפולין העלה לראשונה ישעיהו ויינברג המנוח, דמות רבת פעלים בתחום ההנצחה, ממייסדי בית התפוצות בתל אביב ומוזיאון השואה בוואשינגטון, ומי שכיהן כמנהלו הראשון. ויינברג גייס למשימה את הלברשטאדט, שעם פעילים אחרים במכון להיסטוריה שיכנע אישים בעלי השפעה בעולם בנחיצותו ובלגיטימציה לקיומו והחל לגייס תרומות להקמתו. עם אישי הציבור שהתגייסו לרעיון נמנה גם המשנה לראש הממשלה שמעון פרס, שעומד זה כמה שנים בראש חבר נאמני הכבוד של המוזיאון.

התרומות שנאספו בהתחלה סיעו במחקר ובאיסוף מסמכים, שעד כה מספרם מגיע ל�06 אלף. בהדרגה גם הממסד הפוליטי בפולין נרתם ליוזמה. נשיא פולין, אלכסנדר קוואשנייבסקי, התחייב לתמוך בה, ועיריית ורשה תרמה את הקרקע לבנייה.

הסכם מיוחד שנחתם ב�52 בינואר השנה בין ממשלת פולין ועיריית ורשה לבין המכון פיזר ספקות רבים שעוד נותרו בקשר להקמת המוזיאון. ההסכם המשולש מסדיר את מעמדו של המוזיאון ומבטיח השתתפות ב�%08 מעלות הבנייה ו�%79 מתקציב האחזקה. העלות הכוללת של המוזיאון על תכולתו נאמדת ב�55 מיליון דולר - סכום נכבד, אך צנוע בהשוואה לשוויים של נכסי היהודים בפולין ערב המלחמה )שהוערך ב�03 מיליארד דולר, על פי דו"ח שהזמינה ממשלת ישראל והתפרסם בימים אלה(. את חלקו במימון הקמת המוזיאון יגייס המכון להיסטוריה מתרומות פרטיות. לדברי הלברשטאדט, ההסכם שנחתם מסייע לגיוס הכסף.

השואה היא רק פרק

המוזיאון יוקם במקום היחיד בשטח גטו ורשה שנותר ללא בנייה חדשה. שטחו הבנוי יהיה כ�31 אלף מ"ר, והוא יכלול בין היתר אולמות לתצוגה קבועה ומתחלפת באמצעים אינטראקטיוויים ומולטימדיה, מרכז חינוך, אודיטוריום, חניון וגם מסעדה. מסביב למבנה יהיה פארק פתוח. התצוגה תהיה "תמטית" וכפי שמצוין באתר הפרויקט, היא תמחיש 000,1 שנים של היסטוריה יהודית בפולין - החל בראשית הנוכחות היהודית, דרך "תור הזהב" במאות ה�61 וה�71, עבור בתקופת המלחמה והשואה ועד "הפריחה המחודשת" של הקהילה היהודית בשנות ה�09. כמו כן, יוצג "המקום המרכזי שיש ליהודי פולין בכל תחומי החיים בישראל".

התפישה ההיסטוריוגרפית והאוצרותית של המוזיאון, שלפיה השואה היא רק פרק בהיסטוריה של יהדות פולין - אמנם פרק "טרגי, נורא ובלתי נתפש", עוררה לא מעט התנגדות, והועלה חשש כי היא תגמד את זכר השואה ותסייע לניקוי מצפונם של הפולנים. יוזמי הפרויקט מאמינים, לעומת זאת, ש"הצגתן של 000,1 שנות היסטוריה יהודית בפולין תסייע להבנת ממדי הטרגדיה של השואה".

הגורמים הקשורים להקמת המוזיאון מקפידים להדגיש כי לא מדובר במוזיאון שואה, וכי "לא נוכל להרשות כי אפילו הרגע הדרמטי ביותר בהיסטוריה, השואה, ישלול את הנוכחות של הקהילה היהודית בפולין", כדברי שר החינוך הפולני, ולדמר דברובסקי. הוא הוסיף כי "זוהי משימה קשה להשגה, קשה מאוד".

ואכן, הניסיון במוזיאון היהודי בברלין מלמד כי אף על פי שגם יוזמיו הדגישו שזהו מוזיאון היסטורי בלבד, הוא נתפש בתודעת הציבור כמוזיאון שואה לכל דבר. אין ספק שלעיצוב האדריכלי - המוזיאון בברלין הוא מבנה דמוי מגן דוד שבור - ולרטוריקה המשוקעת בו, שלעתים יוצאים משליטה, יש חלק לא מבוטל במיתוגו.השטח שבו יוקם המוזיאון בוורשה. התצוגה תמחיש 000,1 שנים של היסטוריה יהודית בפוליןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו