שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

פרה קטנה שלי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יורם מלצר

בילדותי המוקדמת בחיפה היה יום אחד באביב שאי-אפשר לעמוד בפניו. באותו יום היתה המדרכה ליד הבית מתכסה מרבד אדום רוחש חיים. אלפי חיפושיות קטנות היו נודדות במעלה הרחוב התלול, פרטים וזוגות בתנוחת הזדווגות. החיפושיות נקראו "פרות משה רבנו" ונאמר עליהן שהן מביאות מזל.

שתי חידות נקשרו בשמן: מדוע "פרה"? ומה הקשר שלהן למשה רבנו? סמדר ברק מהאקדמיה ללשון הפנתה אותי למאמר של ראובן מירקין שהתפרסם ב"לשוננו לעם" בשנת תשנ"ג, ובו דיון באותה "פרת משה רבנו". בסקירה קצרה של שמות החיפושית בשפות אירופיות שונות, מעלה מירקין שורה של עובדות עקביות. בשפות הסלאוויות היא מכונה "פרת אלוהים הקטנה"; בצרפתית היא מכונה "חיית אלוהים הטוב"; בגרמנית היא "חיפושית מרים"; באנגלית היא ladybug או ladycow וגם ladybird; בספרדית היא "פרת אנטוניוס הקדוש" ועוד.

מירקין מציין ששמה העברי הוא תרגום של שמותיה ביידיש "משה-רבנו'ס-קיעלע" או "משה-רבנו'ס-פערדעלע", כלומר פרה צעירה/קטנה או סוסון של משה רבנו. מירקין משער שמשה רבנו נבחר להחליף את הגירסאות השונות של הקדושים או של "הגבירה", שהיא מרים אם ישוע. הוא גם מחבר בין הענווה שהמסורת מייחסת למשה רבנו עם הענווה המיוחסת לחיפושית (לא שאני יודע כיצד מודדים ענווה או חוצפה של חרקים).

בבדיקה מצאתי שבפורטוגלית מכונה "פרת משה רבנו" בשם Joaninha, המצרף קדושה לצורת הקטנה. בהונגרית היא נקראת katicabogar, כלומר "חיפושית קטיה הקטנה", כמקובל באירופה. באינטרנט גיליתי את זיכרונותיו של ניצול שואה מהונגריה, אנדרו סלמון, הנזכר בערגה בחיפושיות שהיו מתגלות לו בפרחים בגן בימי ילדותו המאושרת לפני הכיבוש הנאצי. הוא זוכר כיצד היו הילדים סופרים את הכתמים ומצפים למספר 7, למזל. הספירה היתה כרוכה בסיכון-מה, שכן החיפושית היתה עלולה לעקוץ, החצופה.

עזריה אלון מציין בספרו "החי והצומח של ארץ-ישראל" ששמה העברי הרשמי של "פרת משה רבנו" הוא מושית, והסוג שאנו מדברים עליו כאן נקרא "מושית השבע". לאחרונה זוכה להצלחה גדולה ספר הפעלה לפעוטות בשם "חיפושית ושמה מושית" מאת נעמי בן-גור. אולי תהיה בו גם תרומה להרתעה של הורים הבוחרים לתת לבתם את השם "מושית" על שם איזשהו "משה" במשפחה.

אבל השאלות נותרו: מדוע "פרה"? מה הקשר למשה רבנו? ההשערה של מירקין אינה פתרון. מולה אפשר להעמיד השערות אחרות. למשל, שהחיפושית האהובה עומדת כניגוד אסתטי ומושגי ל"חיפושית פרעה", חיפושית זבל גדולה, שחורה ומכוערת. מה ההפך של "פרעה"? תשאלו כל ילד: משה רבנו. לזאת אפשר להוסיף את מקומה המיוחד של החיפושית בתרבות המצרית.

"פרת משה רבנו" אוכלת כנימות עלים וביצי חרקים. מומחים מציעים לפזר אותן בגינה כאמצעי הדברה טבעי. בימינו זה בוודאי מוסיף לשמה הטוב.

ה"פרה" שבשמה הטרידה דווקא רבנים, במסגרת דיונים הלכתיים בבעלי-חיים כשרים למאכל שמכונים על שם בעלי חיים טרפים (דג הבקלה מכונה במקורות "חמור ים"), ובבעלי חיים טרפים המכונים על שם בעלי-חיים כשרים (למשל, פרת משה רבנו).

ובכל זאת חידת השם נותרה בעינה. האטימולוגיה היא האלכימיה של הבלשנות. תחום עיסוק מסוכן שכולו ניחושים, השערות ומסורות משובשות. כל עובדה מולידה השערה חדשה. הנה למשל שמה המדעי של החמודה הוא Coccinella septempunctata, על שם צבעה האדום ושבע הנקודות. גם עובדה זו פותחת דלת לדיון - שעוד יבוא - בקשר בין שמה ובין המושג "קוקסינל", גבר שהחליף את מינו לאשה או בעל תכונות נשיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ