על חודו של קול: אושרה רפורמה בחוקה הצרפתית - בעולם - הארץ

על חודו של קול: אושרה רפורמה בחוקה הצרפתית

נשיא צרפת זכה בניצחון פוליטי לאחר שבית הנבחרים אישר בקול אחד יותר מהנדרש חבילת שינויים בחוקה, שיעניקו סמכויות רבות יותר לפרלמנט

הראלד טריביון
קתרין בנהולד
הראלד טריביון
קתרין בנהולד

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי זכה בניצחון פוליטי, לאחר שבית הנבחרים תמך בחבילת שינויים בחוקה, שיעניקו סמכויות רבות יותר לפרלמנט. 905 מחברי שני בתי הפרלמנט אישרו את הצעת החוק בקול אחד יותר מהרוב הנדרש של שלוש חמישיות (539 בעד, 357 נגד ומספר נמנעים).

רפורמת סרקוזי, הרחבה ביותר ב-50 השנים האחרונות, מאפשרת לנשיא לפנות ישירות לפרלמנט, זכות שאינה קיימת כיום. אולם במקביל היא מגבילה את תקופת כהונתו של נשיא נבחר לשתי קדנציות בלבד, ומצמצמת את יכולת הממשלה לאכוף חקיקה בצו. המחוקקים גם יהיו מעורבים יותר במינויים ובהחלטות הנשיא בשעת חירום. כמו כן, הם יקבלו דיווחים על פריסת כוחות מחוץ לגבולות צרפת ויוכלו להטיל וטו על הפעלת כוחות לתקופה שתעלה על ארבעה חודשים.

הרפורמה היתה אחת מהבטחותיו של סרקוזי במערכת הבחירות שלו בשנה שעברה. במטרה לממשה פעל הנשיא, יחד עם ראש הממשלה פרנסואה פיון, כדי לזכות בתמיכת שני הצדדים בזירה הפוליטית הצרפתית. סרקוזי, ששהה באירלנד ביום ההצבעה, קיבל בברכה את התוצאה. "לא היה כאן ניצחון של צד אחד על משנהו. הדמוקרטיה הצרפתית ניצחה", אמר.

השר לשעבר ג'ק לאנג, הסוציאליסט הבודד שתמך בהצעה, אמר כי "זה לא יהיה דמוקרטי כמו בארה"ב או בריטניה, אבל המצב ישתפר באופן משמעותי". על פי החוקה הצרפתית, שהותאמה למוסד הנשיאות בתקופת שארל דה גול, לנשיא צרפת היו סמכויות נרחבות, בהן מינוי ראש הממשלה, פיזור האסיפה הלאומית וקבלת החלטות בנושא בחירות.

צירים מהמרכז-ימין התבקשו לבוא יום לפני ההצבעה כדי להימנע מעיכובים אפשריים. נשיא האסיפה הלאומית, ברנאר אקואייה, שבדרך כלל אינו מצביע במושבים המשותפים, נדרש לחרוג מהנוהג. תוצאת ההצבעה מהווה מכה נוספת למפלגה הסוציאליסטית שחסרה הנהגה מאז תבוסתה בבחירות שהתקיימו בשנה שעברה. המפלגה התנגדה נחרצות להצעת החוק, על אף שרבים מהסעיפים נכללו בעבר בדרישותיהם של פוליטיקאים סוציאליסטים.

לטענת המפלגה, הצעותיו של סרקוזי "דוללו" במידה רבה מדי. הדברים התייחסו בעיקר ל-3 הצעות שבוטלו ושלא זכו בתמיכת מחנה המרכז-ימין.

פרלמנט חזק

החוק שאושר מגביל את תקופת כהונתו של הנשיא לשתי קדנציות בלבד בנות חמש שנים

הפרלמנט יוכל להטיל וטו על מינויי הנשיא ולצמצם את יכולת החקיקה הממשלתית

בית המחוקקים חייב לקבל דיווח על פריסת כוחות צבאיים מחוץ לגבולות צרפת

הפרלמנט יוכל להטיל וטו על הפעלת כוחות צבאיים לפרק זמן ארוך מארבעה חודשים

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ