מת אלוף במיל' אמיר דרורי, בעבר סגן הרמטכ"ל - כללי - הארץ

מת אלוף במיל' אמיר דרורי, בעבר סגן הרמטכ"ל

דרורי, שהיה מח"ט גולני במלחמת יום הכיפורים ואלוף פיקוד הצפון במלחמת לבנון, מת מהתקף לב בגיל 68

ניר חסון
הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ניר חסון
הארץ
שירות ""

האלוף (במיל') אמיר דרורי, שהיה בעבר סגן הרמטכ"ל, מת אתמול בעת טיול בנגב. בן 68 שנה היה במותו.

דרורי טייל עם קבוצת מטיילים מטיבי-לכת באזור נחל חווה, ליד קיבוץ שדה בוקר. חברי הקבוצה מטיילים יחד לעתים קרובות. בטיול חש דרורי ברע ולקה כנראה בהתקף לב קשה. המטיילים שהיו עמו עשו לו פעולות החייאה והזעיקו את המשטרה, מד"א ויחידת החילוץ הר הנגב. אמבולנסים של מד"א לא הצליחו להגיע למקום, ומתנדבי יחידת החילוץ, בסיוע מסוק צבאי, פינו את דרורי לבית החולים סורוקה בבאר שבע. בדרך לבית החולים הוא מת. רופא צבאי קבע את מותו במסוק.

דרורי, בוגר הפנימיה הצבאית, עשה את רוב שנותיו בצה"ל בחטיבת גולני. בינואר 1960 הוא זכה בצל"ש, על תפקודו בפעולת התגמול בכפר תאופיק. במלחמת יום הכיפורים היה דרורי מפקד חטיבת גולני, שנלחמה בחזית הצפון. הוא פיקד על כיבוש מוצב החרמון, ונפצע בניסיון הכיבוש השני של המוצב.

דרורי מונה לאלוף פיקוד הצפון ב-1981 והיה בתפקיד במלחמת לבנון, עד 1983. לאחרונה הוזכר שמו של דרורי על ידי האלוף עמוס גלעד, כמי שלא שעה לאזהרותיו מפני הכנסת הפלנגות הנוצריות למחנות הפליטים סברה ושתילה ב-1982. טענה זו הושמעה במסגרת תביעתו של גלעד להכיר בו כנכה צה"ל. דרורי הכחיש בתוקף את טענות גלעד.

דרורי היה ראש אמ"ן וסגן הרמטכ"ל בסוף תקופת הרמטכ"לות של משה לוי, ופרש מצה"ל לאחר שדן שומרון הועדף על פניו כרמטכ"ל.

לאחר שחרורו, היה דרורי מנכ"ל רשות העתיקות במשך 12 שנה, עד שנת 2000. הוא נודע כמנכ"ל קשוח, שאינו נרתע מעימותים עם החרדים על חפירת עתיקות. עימותים אלו אף הביאו למשבר קואלציוני ב-1998, ולדרישת המפלגות החרדיות לפטרו. ב-1990 נמצא מטען חבלה בפתח ביתו של דרורי, שהונח שם, לפי החשד, בידי חרדים קיצוניים, שהתנגדו למדיניות חפירת הקברים של דרורי. הוא התפטר מתפקידו במפתיע בשנת 2000, לאחר שאושרה הארכת כהונתו.

דובר צה"ל הודיע אתמול כי הרמטכ"ל משה יעלון, מפקדי צה"ל וחייליו מרכינים את הראש עם מותו של אמיר דרורי. פועלו ומורשתו של האלוף דרורי בצה"ל, נאמר בהודעה, במהלך עשרות השנים של שירותו, ישארו חקוקים בליבותינו.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ