שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מת ראש העיר ירושלים לשעבר טדי קולק בגיל 95

קולק, אשר כיהן כראש העיר בשנים 1965-1993, הלך לעולמו בדירתו בבית הוד בבירה; הלווייתו ביום חמישי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
הארץ
שירות ""

טדי קולק, שכיהן במשך 28 כראש העיר ירושלים והיה מזוהה עם הבירה יותר מכל איש אחר, מת אתמול (שלישי) בדירתו בבית הוד שבבירה בגיל 95. טדי קולק ייקבר בהר הרצל בטקס ממלכתי. ארונו יוצב ביום חמישי ברחבת עיריית ירושלים החל משעות הבוקר. בשעה 11:00 ייצא מסע ההלוויה משם לעבר הר הרצל, שם ייטמן בחלקת גדולי האומה.

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, פירסם הודעת אבל מיוחדת. "ממשלת ישראל ועם ישראל מרכינים ראשם בצער עמוק על לכתו של אחד מענקי האבות המייסדים של המדינה ומשתתפים בצער המשפחה", נכתב בהודעה, "קולק היה בונה ירושלים החדשה לאחר מלחמת ששת הימים. הוא הוציא את תהילת העיר ברחבי העולם, השפיע על אורח חייה, על תרבותה ועל יחסי התושבים בה. שמו של קולק יישאר לעד חלק בלתי נפרד מתפארת ירושלים".

ממקימי עין גב

קולק נולד בבבודפשט ב-1911 וגדל בווינה. הוא עלה לישראל ב-1934 והיה ממייסדי קיבוץ עין גב. זמן קצר לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה החל לשרת בתפקידים שונים בחו"ל. הוא יצא קולק לאירופה, והצליח לשחרר 3,000 צעירים יהודים ממחנות ריכוז, שהורשו לעזוב את גבולות גרמניה, אוסטריה וצ'כוסלובקיה לאנגליה. בשנות המלחמה סייע למודיעין של בעלות הברית בקשירת קשרים עם ארגוני פרטיזנים יהודים בגרמניה ומרכז אירופה.

בשנים 47'-48' עמד קולק בראש מבצע הברחת נשק ל"הגנה", ובראש משלחת צבאית ראשונה של ישראל בארה"ב. ב-1949 הוא מונה לראש מחלקת ארה"ב במשרד החוץ, ובהמשך כיהן כציר בארה"ב, כמנכ"ל משרד ראש הממשלה, וכיו"ר החברה הממשלתית לתיירות.

קידם בנייה נרחבת בירושלים

ב-1965 חבר קולק לבן-גוריון בייסוד מפלגת רפ"י, ונבחר מטעמה לתפקיד ראש העיר ירושלים. בתפקיד זה כיהן במשך 28 שנים, עד 1993. קולק, שהיה אז בן 83 והתכוון לפרוש מתפקידו, החליט לבסוף להתמודד על ראשות העיר בפעם השישית לבקשת רבים במערכת הפוליטית, ואולם הוא הפסיד למועמד הליכוד, אהוד אולמרט.

כראש העיר קידם קולק בנייה נרחבת בירושלים שלא נראתה בעיר מאז בנה הסולטן סולימאן את חומות העיר העתיקה במאה ה-16. ירושלים תחת ניהולו הפכה מעיר למטרופולין. הוא היה אחראי לשינוי בתוואי של ירושלים ויצר "רצועה ירוקה" במערב העיר שכללה את גן סאקר, מוזיאון ישראל, הגנים הבוטניים וגן החיות התנכ"י. כהוקרה על פועלו המתמשך לטובת העיר, שינתה עיריית ירושלים את שמו של איצטדיון מלחה ל"טדי". קולק גם איזן בין הצרכים והדרישות של האוכלוסייה האזרחית והחרדית בעיר. הוא קידם תוכניות דיור למגזר החרדי שהרחיקו את הציבור הדתי מצירי התנועה המרכזיים בעיר, אשר נשארו פתוחים לשימוש הציבור החילוני בשבתות.

בשנת 1988 זכה טדי קולק בפרס ישראל על תרומתו המיוחדת למדינה. ראש העיר ירושלים הנוכחי, אורי לופוליאנסקי פירסם הודעת אבל בה אמר כי, "טדי היה ירושלים וירושלים היתה טדי, הוא סימן ברוחו ובאישיותו את האיחוד האמיתי של ירושלים בירת מדינת ישראל". טרם נמסר מועד הלווייתו.

ועדת פרס ישראל קבעה כי "נוצרה זהות מופלאה בין העיר ובין האיש טדי קולק. העיר היא חייו, ובאהבתו לה הצליח להדביק פשוטי עם ושועי עולם". השופטים שיבחו את קולק על מאמציו להפוך את ירושלים למרכז עולמי לאנשי רוח ומדע, וכתבו כי היה "קשוב למצוקותיו של האיש ברחוב, בין אם הוא יהודי, נוצרי או מוסלמי", וכי "מעל לכל הוא שוקד על פתרון מחלוקות בין עמים וכתות. בין שבטים ופלגים. על גישור פערים וקירוב לבבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ