מלך ירדן: העבודות בשער המוגרבים מסכנות את אל-אקצה - כללי - הארץ

מלך ירדן: העבודות בשער המוגרבים מסכנות את אל-אקצה

מלך ירדן אמר כי העבודות הן "הפרה חמורה שאינה מקובלת"; במשטרה הוחלט על המשך הכוננות המוגברת באזור; רשות העתיקות החלה בעבודות לקראת בניית גשר חדש במעלה המוגרבים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עבדאללה מלך ירדן אמר אתמול (שלישי) כי העבודות שבהן החלה רשות העתיקות הבוקר, סמוך לשער המוגרבים בהר הבית, הן "הפרה חמורה שאינה מקובלת", וכי הדבר עלול להחמיר את המתח הקיים במזרח התיכון ולפגוע בתהליך השלום. בהודעה שפורסמה מטעם בית המלוכה הירדני בסוכנות הידיעות הירדנית הרשמית "פטרה", נטען גם כי העבודות מסכנות את יסודות מסגד אל-אקצה.

רשות העתיקות החלה אתמול בהוצאת עפר מסוללת שער המוגרבים, לקראת בניית גשר המוגרבים החדש. הגשר אמור להיבנות בין שער האשפות שבחומת העיר העתיקה לבין שער המוגרבים, שהוא שער הכניסה המרכזי למתחם הר הבית. הוצאת העפר נעשית באמצעות כלי מכני קטן - מחפרון - ובפיקוח צמוד של ארכיאולוגים. חישוף זה נועד לקבוע את מיקומם של שלושה מעמודי התמך של הגשר המתוכנן. מיקומי ארבעת העמודים הנוספים, בשטח הגן הארכיאולוגי הסמוך לשער האשפות, כבר סומנו בשבועיים האחרונים, ובאחד מהם אף החלה חפירה. המעלה החדש יחליף את גשר העץ הזמני, שהוקם בעקבות קריסתו של מעלה המוגרבים הישן ב-2004. חפירת ההצלה צפויה להימשך כשמונה חודשים.

בתום הערכת מצב בראשות מפקד מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו, הוחלט במשטרה להשאיר את הכוננות שהועלתה אתמול על כנה. משמעות הדבר היא שלא תותר כניסתם להר של מתפללים בני פחות מ-45 וכן תאסר כניסת תיירים ויהודים. נשים וילדים יוכלו להיכנס באופן חופשי. בנוסף, תגביר המשטרה את היערכותה באזור העיר העתיקה, על מנת להתמודד בצורה המיטבית עם הפרות סדר, אם יהיו כאלה.

תקריות מינוריות בין מפגינים למשטרה במזרח ירושלים

במזרח ירושלים היו אתמול כמה תקריות אלימות, מינוריות בהיקפן. המשטרה עצרה ארבעה תושבי מזרח ירושלים שיידו אבנים. המשטרה נערכה בכוחות מתוגברים ולדברי מפקד מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו, הציבה 2,000 שוטרים באזור. לדברי פרנקו, גורמים לאומניים דרשו מבתי עסק באזור לשבות ממסחר.

המשטרה החלה כבר אתמול בהגבלות על העלייה להר הבית. עשרות צעירים מוסלמים שהמשטרה מנעה את כניסתם להר הבית התפללו סמוך לשער הפרחים, ובסיום התפילה ביקשו לצאת בתהלוכה ברחוב סלאח א-דין. כוח משטרה מנע את קיום התהלוכה, וכמה מהצעירים יידו אבנים על כוחות המשטרה. איש לא נפגע, והמפגינים התפזרו. גם במחנה הפליטים שועפת יידו עשרות צעירים אבנים על כוחות משטרה, ופוזרו באמצעים לפיזור הפגנות.

מזכירות ועדת המעקב העליונה תתכנס בימים הקרובים לדיון חירום בעקבות החפירות השער המוגרבים. הוועדה קראה לממשלה להפסיק לאלתר את העבודות במקום ואמרה כי "ממשלת ישראל תישא באחריות לפעולות שיש בהן פגיעה קשה באחד הסמלים הדתיים והלאומיים הבולטים של הערבים והמוסלמים בכל העולם". ביום שישי תקיים התנועה האיסלאמית הפגנה בנצרת במחאה על החפירות.

א-סאנע מזהיר מאינתיפאדה שלישית

יו"ר הרשות הפלשתינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמר אתמול כי החפירות במעלה המוגרבים מוכיחות שבכוונת ישראל להרוס את המקומות הקדושים. לדבריו, פעולות אלו עלולות לסכן את מאמצי השלום.

ח"כ טאלב א-סאנע (רע"מ-תע"ל) הזהיר אתמול, כי החפירות עלולות להביא לפרוץ אינתיפאדה שלישית, שתוביל לעימות כולל בעולם הערבי והמוסלמי. "ממשלת ישראל שוב מתגרה בעולם המוסלמי ובעם הפלשתיני, ולא חוסכת מאמץ להבעיר את האזור על ידי הרפתקאות והחלטות בלתי אחראיות", אמר א-סאנע. לדבריו, ממשלת ישראל מנסה "להסיט את תשומת הלב מכישלונה במלחמת לבנון". חברו לסיעה, ח"כ אחמד טיבי, אמר כי "העבודות בשער המוגרבים הן פרובוקציה המתקרבת לפירומניה". גם ח"כ חנא סוויד (חד"ש) קרא אתמול להפסקת העבודות לאלתר. מנהיג הפלג הצפוני בתנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, ודרשן מסגד אל-אקצה, עכרמה סברי, קראו בסוף השבוע למוסלמים בישראל להגיע להר הבית, בטענה שבכוונת ישראל להרוס את שער המוגרבים ושני חדרים נוספים בהר.

יו"ר סיעת מרצ ח"כ יוסי ביילין, שמתח אתמול ביקורת על ביצוע העבודות וטען שמדובר במעשה חסר אחריות, אמר אתמול אחר הצהריים כי השתכנע שהחפירות מוצדקות לצורך הגנה על חיי האדם. עם זאת, הוא ציין כי על כל חפירה להיעשות לפי חוק ולפי כל ההיתרים הדרושים בעיקר במקומות הרגישים.

לדברי ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי-מפד"ל) "אפשר להבין את הערבים המתנגדים לחפירות ובניית הגשר לשער המוגרבים. לדבריו הם מצפים כי הממשלה שעצמה עיניים מחפירות ענק בהר הבית והשמדה שיטתית של שרידי בית המקדש תיבהל גם הפעם מאיומיהם". ח"כ ניסן סלומיאנסקי (האיחוד הלאומי-מפד"ל) אמר "הר הבית איננו בבעלות האיסלם והערבים, יש להודיע להם באופן חד משמעי כי כל התפרעות מצידם תגרום לכך שכניסת מוסלמים למתחם ההר תיאסר".

ארכיאולוג מחוז ירושלים, יובל ברוך, מסר כי אין שום כוונה לחפור מתחת להר הבית, או לפגוע בחומה המערבית של ההר. מרשות העתיקות נמסר, כי "ההסתה ושלהוב היצרים בעולם המוסלמי בנוגע לחפירות הן ניסיון לתפוס טרמפ על פעילות שאין בינה לבין פוליטיקה או ויכוח דתי ולא כלום. חפירות ההצלה מנוהלות על ידי צוות ארכיאולוגים ואנשי מקצוע מומחים בתחומם".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ