דו"ח: הצפות בת"א וחיפה עקב ההתחממות העולמית - כללי - הארץ

דו"ח: הצפות בת"א וחיפה עקב ההתחממות העולמית

אדם טבע ודין: הצפות אלה יגיעו בחיפה מעבר לשכונת בת-גלים, ובתל-אביב עד רחוב אבן-גבירול

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

דו"ח מזהיר מפני ירידה חדה במשקעים בישראל ומעלייה משמעותית בחום בימי הקיץ. הדו"ח של מדעני האו"ם פורסם אתמול (חמישי) במסגרת מסע הסברה שעורכת עמותת "אדם טבע ודין" על ההשלכות המקומיות של התחממות כדור הארץ.

על פי אחד התרחישים, במקרה של אי נקיטת פעולה לצמצום פליטות גזי חממה, תחול התחממות בישראל של כ-3.3 מעלות בקיץ, תהיה עלייה בתכיפות, בעוצמה, ובמשך של גלי חום; בצד ירידה של 20-30% בכמות המשקעים השנתית, ירידה במספר ימי הגשם, אבל עלייה במספר אירועי הגשם בעוצמה גבוהה.

עו"ד חנוך אילסר מכותבי ועורכי הדו"ח באדם טבע ודין מוסיף כי שינויים אלה יפגעו בצורה קשה במאגרי מי תהום ובכינרת, ויאיצו את תהליכי המידבור. "עלייה של מפלס הים התיכון, ולו בשיעור של 0.5 מטר, כלומר על פי ההנחה האופטימית שלא תתרחש קריסה של מדפי קרח, עלולה לגרום לפגיעה בנמלים ובבריכות קירור של תחנות כוח".

לדבריו, צפויה שחיקה מוגברת של חופים, ועליית בקצב התמוטטות מצוקי הכורכר לחופי חדרה, נתניה, הרצליה, תל-אביב, ראשון לציון, ואשקלון, ותיגרם סכנה למבנים בקרבתם. "עליית מפלס הים תפגום ביעילות מערכות ניקוז, ובשילוב העלייה הצפויה במספר אירועי גשם בעוצמה גבוהה, צפויה להוביל להצפות, במיוחד במישור החוף המיושב בצפיפות".

מחברי הדו"ח סבורים כי במצב של התחממות לא מרוסנת יש סכנה ממשית לעלייה של חמישה מטרים במפלס הים התיכון, שתגרום לנזקים נרחבים. "קצב הארוזיה של מצוקים חופיים יוחרף, וצפויות הצפות נרחבות באזוריים חופיים נמוכים. הצפות אלה יגיעו בחיפה מעבר לשכונת בת-גלים, ולכביש הכניסה לעיר (כביש 4), ובתל-אביב עד רחוב אבן-גבירול, באזור שפך הירקון".

ד"ר אהרון דותן, מומחה האקולוגיה של "אדם טבע ודין" מוסיף כי גם החקלאות צפויה להיפגע, כמו גם מערכות אקולוגיות טבעיות. "מינים ייחודיים לישראל של בעלי חיים וצמחים, כגון אירוס הגלבוע עלולים להיכחד, ושוניות האלמוגים באילת עלולות לסבול מתמותה מאסיווית. ההתחממות, והעלייה בעוצמתם ובתדירותם של גלי החום עלולה לגרום להרחבת תפוצתם של נשאי מחלות טפיליות".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ