שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נדב שרגאי
נדב שרגאי

רשות העתיקות והקרן למורשת הכותל המערבי השלימו בימים האחרונים את החיבור התת קרקעי בין מנהרת הכותל לבין אזור החפירות הארכיאולוגיות שמתחת למתחם אוהל יצחק, בקצה הדרומי של רחוב הגיא בעיר העתיקה. העבודות, שאושרו על ידי ראש הממשלה, השב"כ והמשטרה, עברו ללא מהומות או הפרות סדר, למרות נסיונם של ראשי התנועה האסלאמית לשלהב את הרוחות סביב הנעשה במקום, בטענה שכוונת ישראל היא לפגוע במסגדי הר הבית.

לאורך החיבור התת קרקעי, יוכשר מעבר להולכי רגל שאורכו כעשרים מטרים. מטרתו - לשרת את המבקרים במנהרות הכותל, בדרכם למרכז חינוכי בנושא התפילה ומוזיאון לחתני בר מצוה שיוקמו במתחם אוהל יצחק.

אוהל יצחק היה בית כנסת, שהוקם בשנת 1917 ופוצץ על ידי הירדנים ב 1948, יחד עם בתי כנסת אחרים בעיר העתיקה. רשות העתיקות עוסקת כבר כמה שנים בשחזורו ובנייתו מחדש של האתר. במערכת החללים שמתחתיו שחוברה עתה למנהרת הכותל, נחשפו בשנים האחרונות עתיקות מתקופות שונות, ובמרכזם: חמאם גדול במיוחד (בית מרחץ ציבורי) מהתקופה הממלוכית (המאה ה-14).

עבודת החיבור נעשתה בתוך מספר ימים וכמעט ולא דרשה חפירה, אלא בעיקר גריפה וריקון של שפכים ומילוי עפר, בחללים שכבר היו קיימים מתחת לשורת קמרונות. רב הכותל המערבי, הרב שמואל רבינוביץ אמר ל'הארץ', כי מטרת החיבור היא לאפשר לילדים המבקרים במנהרות הכותל, לסיים את הסיור במנהרות הכותל ולצאת מהן באזור הסמוך לכותל, על גבול הרובע היהודי, ולא כפי שקורה היום - בלב הרובע המוסלמי, מבעד לפתח שבאזור ויה דולורוזה.

"זה יותר בטוח ופחות מאיים, וללא ספק יביא עוד מבקרים, בעיקר ילדים אל מנהרות הכותל שם הם ילמדו על עברם ומורשתם. ביקור ברחבה בלבד, הוא בבחינת ביקור חסר", אמר הרב רבינוביץ.

הרב רבינוביץ הוסיף ואמר כי כל עוד הוא משמש כרב הכותל, הוא יכול להתחייב הן על העבר והן על העתיד, כי לא בוצעה ולא תבוצע כל חפירה מתחת להר הבית.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ