שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
תום שגב
תום שגב
תום שגב
תום שגב

חוקר חייו ויצירתו של הסופר המנוח יחיאל ("ק. צטניק") די-נור, הפרופ' יחיאל שיינטוך מהאוניברסיטה העברית, הצליח לפענח את הסוד העומד מאחורי הצופן "א.דמ.ע." שהסופר הקפיד לקבוע בראש כל אחד מספריו. לדברי הסופר, אותיות הצופן הללו הן אשר הצילו אותו ממוות במחנה הריכוז אושוויץ. די-נור נהג לעטוף את חייו ועבודתו במעטה של מסתורין, וקודם שמת בשבוע שעבר הורה ליורשיו להסתיר מהציבור גם את דבר מותו.

ק. צטניק סרב כל ימיו לגלות מה פשר האותיות "א.דמ.ע", והדבר נחשב לאחת התעלומות המסתוריות ביותר בספרות העברית. הפרופסור שיינטוך, מהחוג ללשון וספרות יידיש במכון למדעי היהדות, גילה כי המדובר בתפילת הצלה מאגית, הנפוצה ביהדות מזה 1800 שנה ומופיעה כיום, בין היתר, על קופסאות צדקה של תנועת ש"ס. האותיות המסתוריות הן ראשי תיבות של התפילה "אלהא דמאיר ענני", כשהכוונה לרבי מאיר שהיה אחד מחשובי התנאים בתקופת המשנה והתלמוד.

מחקרו של שיינטוך שופך אור גם על כמה תעלומות ביוגרפיות נוספות בחייו של די-נור. החוקר גילה כי שם נעוריו של הסופר היה פיינר. בנוסף, על יסוד תעודת הלידה של הסופר קבע שיינטוך כי הוא נולד בשנת 1909, ופירוש הדבר שלא היה במותו בן 84, כפי שנמסר, כי אם בן 92. עוד בין גילויי החוקר: קודם שהשתמש בשם העט "ק. צטניק" (בשפה הגרמנית - יוצא מחנה הריכוז), נשא הסופר גם את השם קרל צטינסקי, המתחיל אף הוא באותיות ק.צט. זה היה שמו עד שהתחתן בארץ ועברת את שמו לדי-נור.

הסיפור המלא - בטורו של תום שגב, "כתב זר" בגליון יום שישי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ