מאמץ מצרי-סעודי להפסקת הטרור - כללי - הארץ

מאמץ מצרי-סעודי להפסקת הטרור

מובארק, יורש העצר עבדאללה ואסד הודיעו בתום פסגה משולשת בשארם: תומכים ביוזמה הסעודית; בכירי הרשות, דחלאן ושעת, יפגשו משלחות ממצרים וסעודיה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
דניאל סובלמן

הפסגה המשולשת של מנהיגי מצרים, סוריה וסעודיה הסתיימה אתמול (שבת) בשארם א-שייח בהצהרת תמיכה ביוזמת השלום הסעודית. בפסגה השתתפו נשיא מצרים, חוסני מובארק, נשיא סוריה, בשאר אסד ויורש העצר הסעודי, הנסיך עבדאללה. בהודעת הסיכום של הפסגה הודיעו שלושת המנהיגים כי הם מחויבים ליוזמת השלום של סעודיה ורואים בה בסיס להסכם שלום עם ישראל. כן נאמר כי הם דוחים אלימות מכל סוג שהיא. השלושה קראו לקהילה הבינלאומית לתמוך בזכויות הערבים וללחוץ על ישראל לסגת מכל השטחים הכבושים.

לשארם הגיעו אתמול גם נציגי הרשות הפלשתינית נביל שעת וראש המודיעין המסכל ברצועה, מוחמד דחלאן. אמש, לאחר הפגישה המשולשת, עזב אסד את שארם וחזר לסוריה. היום יימשכו הפגישות בין מובארק לעבדאללה. שעת ודחלאן ייפגשו גם הם עם המשלחות של שלוש המדינות.

בראיון ליומון הסעודי "א-שרק אל-אווסט", שהתפרסם אתמול בלונדון, הבהיר הנסיך עבדאללה כי כתנאי לכינון יחסים דיפלומטיים בין סעודיה לישראל דורשת ארצו מספר תנאים יסודיים, בהן "חזרה של פליטים פלשתינים לבתיהם". עבדאללה ציין כי "הנסיגה איננה מספיקה, אלא אין מנוס מנסיגה לקו של לפני תוקפנות 1967".

עבדאללה אמר עוד כי על ישראל יהיה לסגת מירושלים (המזרחית), שתהיה בירת המדינה הפלשתינית, ולהחזיר את הגולן לסוריה ואת חוות שבעא ללבנון. עבדאללה ציין: "אם כל זה יסיים את סבלם של חמישה מיליון פלשתינים, ישיב אדמות לשלוש מדינות ערביות ויבטיח את היציבות באזור האם זה לא מצדיק שכאן ישולם מחיר השלום?". בהישאלו לגבי היוזמה הסעודית הדגיש עבדאללה כי "היא איננה עוד יוזמתנו אלא יוזמתן של 22 מדינות ערביות".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ