שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

היועץ סגר את התיק נגד אולמרט בפרשת ה"אי היווני"

אולמרט הודה למזוז ואמר שהדבר יעשה את החג שמח יותר לו ולבני משפחתו: "גם אישי ציבור זכאים להגנה מהשמצות ועלילות שווא"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברוך קרא
ברוך קרא

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, החליט לסגור את תיק החקירה נגד ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, מחוסר ראיות מספיקות. בכך קיבל את עמדת הפרקליטות בדבר הסיכויים הנמוכים להרשיע את אולמרט על חלקו, לכאורה, בפרשת "האי היווני".

אולמרט הודה אתמול ליועץ על גיבוש החלטתו לפני הפסח ואמר, "הדבר יעשה את החג לי ולבני משפחתי שמח יותר". לדבריו, במשך 3 שנים המתין לגושפנקא הרשמית למה שידע מלכתחילה - שלא עבר על החוק. "אנשי ציבור, ואני בתוכם, חשופים בפני הציבור וחייבים במתן הסבר גלוי, פומבי ומפורט על מעשיהם וקשריהם. גם הם זכאים להתחשבות לכבוד ולהגנה מפגיעות השמצות ועלילות שווא", אמר.

היועץ קבע שאי אפשר יהיה להוכיח קשר סיבתי בין זימונו של ראש העיר אתונה על ידי אולמרט ב-1999, לסיוע שניתן לאולמרט מצד אנשי אפל בפריימריס בליכוד, שהתקיימו באותה תקופה. היועץ קבע שהיסוד הנפשי - מודעותו של אולמרט לעסקת השוחד, לכאורה - וגם היסוד העובדתי, די חלשים.

החשדות עלו מהאזנות סתר שבוצעו לאפל ב-1999. בפברואר 2001 נפתחה החקירה הגלויה נגד אפל בחשד שנתן שוחד לשני אישי ציבור, אולמרט ואריאל שרון, כדי לקבל מהם גמול, בין השאר בקידום מיזם האי.

ביוני 1999 התקשרה שולה זקן, ראש לשכת אולמרט (אז ראש העיר ירושלים), לאפל, והשאירה לו הודעה שהיא מבקשת את תרומתו למערכת הבחירות של אולמרט. אפל חזר טלפונית אל זקן, וזאת הסבירה שעליה לארגן תמיכה כספית לאולמרט. בהמשך השיחה ביקש אפל מזקן להזמין את ראש העיר אתונה, אשר לדברי אפל השתוקק לפגוש את אולמרט, ועתיד היה להיבחר לכהונת ראש ממשלת יוון הבא.

במהלך שיחתם, חיברה זקן את אולמרט לשיחה, ומשלב זה לא עלה עניין התרומה. אולמרט סיפר לאפל שבכוונתו להציג את מועמדותו לראשות הליכוד, ואפל השיב לו כי הפעם הוא "אחריו בכל הכוח". "כמעט באותה נשימה", כתב היועץ בהחלטתו, "מעלה אפל בקשה ל'טובה קטנה': עניין ביקורו של ראש העיר אתונה וכריתת ברית ערים תאומות בין ירושלים לאתונה; אולמרט הגיב באומרו: 'מה שאתה רוצה תגידי לי, אני אכין מכתב, אזמין אותך אליי'".

בחקירה, טוענים בפרקליטות, חיפו על אולמרט שני עוזריו הבכירים. שולה זקן ויועץ בכיר נוסף. הם גילגלו את האחריות אחד על השני, ושניהם טענו כי לאחר הזמנת ראש העיר אתונה, אולמרט לא תיאם עם אפל את האירוח במלון "המלך דוד", ולכן לא היה מודע שכל הנוכחים, לבד ראש העיר אתונה ואנשיו, יהיו אנשי אפל שכל מטרתם היא לקדם את המיזם. רוחמה אברהם (היום חברת כנסת; אז עבדה עבור אפל), ביקשה מהנהלת המלון, שאפל לא יצוין כמזמין או כמארח. לפני הארוחה ביקש אפל מאברהם לתלוש מעל הכסאות את הפתקים הנושאים את שמו.

המשטרה, לטענת היועץ, לא מצאה ראיות חד משמעיות לכך שאפל פעל עבור אולמרט בפריימריס, אלא רק אנשים שמתוארים כחבריו - למשל, בני תבין ושלומי עוז. "לא ניתן לקשור את תרומתם למטה אפל דווקא, רק מכוח היותם מקורביו, שכן מדובר בשתי דמויות רבות פעלים בפני עצמן, במערכת הפנימית בליכוד", כתב היועץ. אפל נתן הבטחה לשמיל אזולאי, ידידו ופעיל ליכוד, כי ייתן לו החזר עבור פקידת 1,000 מתפקדים (שכביכול היו אמורים להצביע לאולמרט).

"די לענייננו בכך", כתב היועץ, "שלא ניתן להוכיח במידה הנדרשת למשפט פלילי, כי פעולות שנעשו למען מטה אולמרט, נעשו מטעם אפל דווקא". בעניין דבריו של אפל לאולמרט, כי הוא "יעמוד מאחוריו בכל הכוח", אמר היועץ: "אף אם ההבטחה היתה ממומשת, וניתן היה להוכיח קשר ישיר של אפל לסיוע למטה אולמרט, בכספים או בפעילות, לא נמצאה ראיה למודעותו של אולמרט לפעולות אלה".

מזוז טוען שאי אפשר להוכיח קשר סיבתי בין זימון ראש העיר אתונה לארוחה, לבין ההבטחה שאולמרט קיבל מאפל לסיוע. "לא ניתן איפוא להוכיח את החשד", כתב היועץ, "כי אולמרט, העומד בראש הפירמידה ונעזר בעוזרים שונים, ידע על כל המתרחש תחתיו בלשכתו, ועל כן לא ניתן לסתור טענה - וכך אכן טוען אולמרט - כי ראש לשכתו, או היועץ המדיני שלו, או אחרים, אף אם הם פעלו בשיתוף פעולה עם אפל, היה זה בלא ידיעתו, וממילא בלא שהנחה אותם לכך".

החשדות נגד אולמרט ומסקנות היועץ:

החשד: אולמרט, כראש העיר ירושלים זימן את ראש העיר אתונה לצורך קידום מיזם "האי היווני" מסקנת היועץ: אי אפשר להוכיח שאולמרט לא התכוון לזמן בכל מקרה את ראש העיר אתונה, לצורך האינטרסים של העיר ירושלים

החשד: בתמורה, קיבל אולמרט מדוד אפל סיוע בפריימריס בליכוד מסקנת היועץ: אין הוכחה שאפל פעל למען אולמרט בפריימריס, אלא רק מקורביו, שייתכן ופעלו למען אולמרט באופן עצמאי

חשד: אולמרט שמע מאפל שהוא יפעל בשבילו "בכל הכוח", באותה שיחה שבה אפל מבקש ממנו לזמן את ראש העיר אתונה מסקנת היועץ: אפל ואולמרט חברים הרבה שנים, ואי אפשר להוכיח שאולמרט לא ראה כטבעית את הירתמותו של אפל למענו

חשד: אולמרט זימן והגיע לאירוע, שבו כל האורחים, למעט ראש העיר האתונאי, היו אנשי אפל שרצו לקדם את מיזם "האי היווני" מסקנת היועץ: שני יועציו של אולמרט גילגלו אחד אל השני את האחריות בעניין, ושניהם טענו שאולמרט לא ידע מי יהיה בכנס. לטענת היועצים, הוא לא היה מתואם בהכנת האירוע עם אפל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ