בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ה"דיל" ששלל ממצגר את רבנות ת"א הכשיר אותו לרבנות הראשית

רבנות / "דברי מצגר אינם עקביים, יש בהם תמיהות וסתירות", כתב הרב בקשי דורון בדו"ח השימוע

תגובות

מלבד החשש האמיתי שהיה לרב הראשי אליהו בקשי דורון מפני בחירתו של הרב יונה מצגר כרב ראשי - בחירה שאותה הגדיר "חילול השם" - ייתכן שהוא גם נתקף ייסורי מצפון על הבחירה. שכן, על אף התנגדותו האקטיווית למינויו של מצגר כרב ראשי לתל אביב ב-1998, נתן בקשי-דורון יד, שלא במתכוון, לטיוח החשדות שעלו באותה עת נגד מצגר, ובכך, למעשה, סייע לו לעקוף את המכשול הקשה ביותר בקריירה הרבנית שלו. מסמכים שונים שהגיעו לידי "הארץ" מתארים את מאבקו הקשוח של הרב בקשי דורון ורבנים נוספים נגד קידומו של מצגר לתפקיד רבה הראשי של תל אביב, אך ביניהם גם מופיע "מסמך הטיוח", שבדיעבד הכשיר את בחירתו של מצגר להיות רבה הראשי האשכנזי של ישראל; עננת החשדות המטרידה עדיין מרחפת מעל ראשו.

בדצמבר 1998 גאל בית דין רבני מיוחד את מצגר מייסוריו. כמה חודשים לפני כן הושעתה תעודת ה"כושר" שלו לכהן כרב ראשי של עיר גדולה, בעקבות חשדות רבים לעבירות על ההלכה והחוק שהצטברו נגדו (תגובתו של מצגר מצורפת בהמשך הכתבה). בתום הליך מסורבל, מונו בידי מועצת הרבנות הראשית שלושה מהרבנים הבכירים בישראל, כדי להחליט אם להשיב לו את התעודה. הרבנים היו הראשון לציון, הרב בקשי דורון, רבה של חיפה, הרב שאר ישוב הכהן, ורבה של רחובות, הרב שמחה הכהן קוק. "הופיע בפנינו הרב יונה מצגר שליט"א", כתבו אז, "והודיע שהוא מקבל עליו את פסק הדין של בית הדין הרבני בתל אביב בדבר הבחירות לרב ראשי תל אביב". משמעות קבלת הדין היתה, כי מצגר ויתר על עתירתו לבג"ץ - עתירה בדרישה לקיים את הבחירות לרב ראשי בתל אביב במועדן. מצגר היה בטוח בניצחונו וסבר כי החלטת בית הדין הרבני בתל אביב לדחות הבחירות נועדה לטרפד את בחירתו. עם הויתור על העתירה לבג"צ, ויתר גם על התפקיד.

בהמשך המסמך נכתב: "מאחר ששמענו מהרב מצגר תשובות על התנהגותו בעריכת החופות ובדבר החתימות על הכתובות, שיש בהם לבטל התלונות, וגם בלי בירור נוסף יוצרות תשובותיו ספק, לכן על מנת למנוע צער ונזק ולסייע בסיום הפרשה, החלטנו שלא להוסיף ולברר הדברים עד תומם". זה היה הדיל: מצגר לא יהיה הרב הראשי של תל-אביב, ובתמורה - הכושר יוחזר והרב בקשי ועמיתיו יוותרו על השלמת הבדיקה.

לרב בקשי דורון, למען הסר ספק, היתה דעה שלילית מאוד על מוסריות מצגר. את הדברים אפשר ללמוד מהדו"ח שכתב על השימוע, שהוא ועמיתיו ערכו למצגר בספטמבר 1998. אחד מעורכי השימוע, שגם הוא כמו בקשי דורון הציג עמדה קשוחה, היה הרב שלום עמר, שלמרבה האירוניה מונה לאחרונה כרב הראשי הספרדי, לצדו של מצגר. "עם כל הצער שבדבר", כתב הרב בקשי בדו"ח, "הוועדה התרשמה שדברי הרב מצגר אינם עקביים, יש בהם תמיהות וסתירות ונראים בעיניה כאינם סבירים. הוועדה יצאה ברושם עגום ובתחושה קשה, שלפיהם הרב מצגר רואה בהשגת מטרתו להיבחר לרב העיר תל אביב, תכלית המצדיקה התכחשות למחויבותו להישמע למורי הדור ולפסקיהם... בפני הוועדה הובאו דברים שיש בהם מעשים השוללים כשירותהרב מצגר לכהן בתפקיד רבני.

"הרב מצגר נשאל בעניינים אלו באופן כללי והשיב תשובות סתמיות. הוועדה נמנעה מלפרט דברים אלו מאחר והם עלולים לפגוע בצדדים שלישיים, שאף אינם מודעים למעשים אלו, ואולם אם אכן יתברר כי מעשים אלו אכן נעשו בידי הרב מצגר כי אז לא יהיה מנוס מלקבוע שאינו ראוי לכהן בכל תפקיד רבני(...) לחברי הוועדה יש תחושה שלא קיבלו את כל הפרטים שביקשו ללמוד ולדעת מפיו של הרב מצגר וכי יש ספקות אשר לא הותרו בפניהם". מצגר גם התחמק משאלותיו של הרב בקשי דורון על חשדות נוספים - בהם להתנהגות לא צנועה. אלא שלאור "מסמך הטיוח", שנכתב כמה שבועות לאחר מכן, מצגר לא רק נשאר רב, אלא נהפך לרב הראשי לישראל.

לשימוע, שנערך בספטמבר 1998 הגיע מצגר כשהוא מלווה בעו"ד הפרופ' דוד ליבאי. בשימוע נדונו תלונות, שבבסיסן תלונת נהגו של מצגר שטען כי מעסיקו החתים אותו שלא בידיעתו כעד על עשרות כתובות; זאת, כדי שיוכל לנהל כמה שיותר חתונות בלילה. על כל חופה היה גובה בין 1,000-500 דולר. בדיקה שהזמינה הרבנות הראשית מהגרפולוג שאול הללי ביססה את החשדות לזיופים. מצגר, לעומת זאת, הזמין בדיקות גרפולוגיות אחרות, שתמכו בגרסתו. כששאל הרב בקשי את מצגר על החשדות לזיופים, הורה ליבאי למצגר שלא להשיב על השאלה.

אחת התלונות שנדונו בשימוע היתה של ש', תושבת ת"א. "הרב אמר כי הוא פנוי באותו היום (יום החתונה, ב"ק)", סיפרה ש', "שאלתי את הרב כמה כסף הוא גובה בעבור השירות (...) הרב ענה לי: 'אני לא מדבר על כסף - אל תדאגי (...)'". כשבועיים לפני החתונה נפגשו בני הזוג עם הרב. "הרב (אמר) שהוא חייב לדבר עם אחד ההורים, ואמר לי שהשיחה לא תהיה על כסף. (...) קישרתי בינו לבין אבי. הרב פתח את השיחה (...) בנושא התשלום (...) לאחר השיחה (...) חזר האחרון אלי ואמר לי שפעם ראשונה שקורה לו דבר כזה - שאחד ההורים לא מוכן לסגור עמו את עניין התשלום (...) כשראה הרב כי כך הדברים, אמר לי: 'אני מקווה שאת יודעת שנהוג לשלם לרב מינימום 500 דולר'."(...) בערב השמחה הגיע הרב לאולם בסביבות השעה שבע, ומיד פנה לחתן המיועד ואמר לו שמכיוון שאחרי החופה יהיה בלגן, כדאי שנשלם לו כעת את שכרו. החתן (...) אמר לרב כי עוד מעט ישולם לו שכרו; הרב המודאג המשיך והלך אחרי החתן, תוך שהוא חוזר ודורש את התשלום כעת (...) הוגשה לרב מעטפה ובה 1,500 שקלים במזומן והרב העז וביקש עוד 200 שקלים בשביל שני העדים שהביא עמו (...) לאחר שדאג לקבלת כספו (...) התעקש להתחיל בחופה בו ברגע (...) באולם לא נכחו אלא קומץ אנשים (...) ומובן שלא רצינו לערוך את טקס החופה בפני אולם ריק. בעלי ביקש מהרב שימתין (...) אך הרב (...) לא נענה לבקשתו, עלה על הבמה והכריז (...) כי טקס החופה עומד להתחיל (...) אבי אמר לרב כי אנו לא עורכים את טקס החופה כעת (...) הרב (...) אמר לאבי בזלזול: 'בטלפון לא הסכמת לדבר אתי וכעת אתה פתאום מדבר אתי'! אבי שאל את הרב אם הוא ממהר לחתונה נוספת וברגע זה (...) התפרץ הרב בצעקות (...): אם עוד פעם תזכיר את המלים 'חתונה נוספת', אתן לך סטירה (...) לאחר מכן, בבירור שנערך עם הרבנות בתל אביב, התברר כי ביום חתונתי, ערך הרב מצגר טקס נישואים נוסף (...)".

מצגר השיב בשימוע כי לא הבטיח שיקיים רק חתונה אחת. הוא הכחיש רוב טענותיה של ש'. כשנשאל על ידי הרב בקשי דורון לפשר האיום הפיסי השיב: "(...) זירזתי אותו מכיוון שהודעתי על ידי אשתי על הקדמת החתונה". ש' טוענת כי מצגר בדה הסיפור על הבקשה להקדים החתונה. "למה לא להגיד האמת שיש עוד חופה"? שאל בקשי דורון, ומצגר השיב: "אני לא מספר את סדר יומי לאף אדם חוץ מלאשתי".

בסוף נובמבר הוגשה תלונה נוספת נגד מצגר לרב בקשי דורון. על התלונה חתומה פרקליטה בכירה במחוז המרכז של פרקליטות המדינה. היא סיפרה כי בחתונה של קרוב משפחתה נתנו בני הזוג לרב מעטפה ובה 360 שקלים. "לאחר החופה", כתבה, "מספר דקות לאחר שהרב מצגר קיבל את המעטפה, פנה הרב להורי החתן והכלה בטענות כי הסכום ששולם לו אינו מספיק. הדבר יצר מהומה והעכיר את האווירה (...) אבי הכלה (...) הוציא מכיסו והכפיל את הסכום (...) בעקבות מכתב שנשלח (...) על ידי בני הזוג אל כבוד הרב לאו, שהיה אותה עת הרב הראשי של תל אביב, פנה הרב מצגר אל בני הזוג והשיב את הסכום הנוסף שנמסר לו". הפרקליטה תיארה חתונה נוספת שאליה הוזמנה, שגם בה התנהג מצגר באופן לא הולם.

בידי "הארץ" תלונות נוספות שהוגשו נגד מצגר. תלונה של ר' מרחובות על איחור של הרב לחופת בנה באופן שהביך האורחים, ועל הסכום הגבוה שכביכול דרש באופן בוטה לעיני האורחים; תלונת א' ממרכז הארץ על התנהגות מניפולטיווית ולא צנועה של מצגר בחתונה, ותלונות נוספות.

בשימוע על אחת התלונות הטיח הראשון לציון במצגר: "יש צילום של הרב רוקד עם הכלה ומסביב גברים ונשים". "זה דבר נדיר אצלי", השיב מצגר. הראשון לציון: "זה לא דבר סביר". מצגר: "אני מקפיד על זה בצניעות; גם רבנים ראשיים רקדו. הכל לפי הדין והצניעות". הרב יצחק רלב"ג (חבר בהרכב השימוע): "רב אינו צריך לרקוד עם כלה". מצגר: "היו מקרים חריגים. יהודי שאינו עוד בין החיים שפנה אלי להשיא את נכדתו, הוא ניצול שואה. כתובתו נכתבה מהזיכרון כמו רבים בזמן השואה. נכדתו חולת סרטן. נתבקשתי על ידו לשמח אותה ועשיתי זאת על ידי ריקוד מצווה, כדי לשמחה (...)" עמר: "הרבה פוסקים קדמונים יצאו נגד זה. אין רב שיתיר דבר זה, רוב הפוסקים אסרו את זה אפילו במקום שקיימת הפרדה".

מאוחר יותר, מונה הרכב מיוחד לבחון הנושא - וזה החליט כי אפשר לסיים את הפרשה בשלום בית. כך, לתדהמת רבים מהרבנים , הצליח מצגר לסלול את דרכו לרבנות הראשית.

ברוך קראמצגר במלון פרק בנתניה, אתמול. מסמך "טיוח" הכשיר בחירתותגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו