רק שני מפקחים בודקים יישום תוכנית הליבה בחינוך החרדי - כללי - הארץ

רק שני מפקחים בודקים יישום תוכנית הליבה בחינוך החרדי

כך עולה מתשובות משרד החינוך ל"מרכז לפלורליזם יהודי", שהגיש עתירה לבג"ץ על אי-יישום פסיקות קודמות בנושא

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אור קשתי
אור קשתי

משרד החינוך מקצה רק שני תקנים לפיקוח על יישום תוכנית הליבה (תוכנית משותפת לכל הזרמים במערכת החינוך) בבתי ספר המשתייכים לאגף לחינוך מוכר שאינו רשמי - ברובם מוסדות חרדיים. כך עולה מתשובות שהעביר משרד החינוך ל"מרכז לפלורליזם יהודי", שהגיש ביום חמישי שעבר עתירה לבג"ץ על אי-יישום פסיקות קודמות בנושא.

יתרה מזאת, בתחילת שנת הלימודים הבאה אמור משרד החינוך להתחיל ליישם תוכנית ליבה מקבילה גם בחינוך העל-יסודי, כפי שהתחייב בפני בג"ץ. ואולם כעת, כשלושה חודשים לפני שנת הלימודים הבאה, מודה המשרד כי לא השלים את גיבוש התוכנית וכי אין גם כוונה להקדיש משאבים להטמעתה בבתי הספר.

מתשובות משרד החינוך עולה תמונה של היעדר פיקוח והתחמקות מיישום החלטות בג"ץ - מדיניות שהחלה בתקופת שרת החינוך הקודמת, לימור לבנת, ונמשכת גם היום, תחת השרה יולי תמיר. העתירה החדשה היא סיבוב נוסף בניסיונות לחייב את ראשי המשרד לגבש - ולאכוף - לימודי ליבה ולהתנות את תקצוב בתי הספר בקיומם.

העתירה מתייחסת לחינוך היסודי שבו, באופן פורמלי לפחות, נלמדת תוכנית הליבה כבר כמה שנים ולחינוך העל-יסודי. ב-1 בספטמבר אמורה להסתיים הארכה שקיבל המשרד מבג"ץ ליישום הדרגתי של תוכנית הליבה במוסדות העל-יסודיים. מתאריך זה מחויב משרד החינוך להפסיק את תקצובם של בתי הספר החרדיים, שאינם מלמדים את תוכנית הליבה. בכלל בתי הספר החרדיים לומדים כ-200 אלף תלמידים.

"משרד החינוך גורר את רגליו זה שנים בנושא אכיפת ?תוכנית הליבה' ושאר דרישות הדין על מוסדות שאינם משתייכים לחינוך הרשמי, ובעיקר על מוסדות חרדיים", נכתב בעתירה, "גם משניתנה לו ארכה של שלוש שנים לעריכת כל הפעולות הדרושות לאכיפת הדין - לא ניצל את הזמן שעמד לרשותו. כעת, שלושה חודשים בלבד לפני פתיחת שנת הלימודים, ברור שהמשרד לא קיים את שהבטיח בבג"ץ ולא ביצע את שנפסק באותו עניין".

לפי תשובות משרד החינוך, הרוב המכריע של בתי הספר החרדיים מקיימים את תוכנית הליבה. ואולם מתברר כי אין כל "נתונים כמותיים לגבי תדירות הפיקוח" ולא הוקמו "מנגנונים חדשים לפיקוח על יישום תוכנית הליבה", כפי שנכתב בתשובת המשרד. זאת ועוד, על מוסדות "הפטור" - תלמודי תורה שמקבלים 55% מהתקצוב - אף אחד לא מפקח.

"לא ברור על מה מתבססים הנתונים שסופקו בדבר קיום תוכנית הליבה", נכתב בעתירה, "ברי כי אם נתונים אלה מבוססים על הצהרות מוסדות החינוך, בלא שהעניין נבדק על ידי משרד החינוך, יש להתייחס אליהם בחשדנות יתרה.

באשר לחינוך העל-יסודי, מסתמכת העתירה, בין השאר, על פסק הדין שנתן בג"ץ לפני כשנתיים וחצי, לפיו: "על משרד החינוך להשלים את קביעת תוכנית הליבה בחינוך העל-יסודי, יישומה בכלל מוסדות החינוך העל-יסודי והתניית תקצוב בתי הספר בקיומה, עד לשנת הלימודים תשס"ח".

בתשובת המשרד בעניין זה נכתב אמנם כי "התוכנית נמצאת בשלבי גיבוש מתקדמים" (אך גם אם תושלם, נותרו שלושה חודשים עד תחילת שנת הלימודים תשס"ח, א"ק), ואולם "לא יוקצו משאבים להטמעתה". לפי העתירה, "ערב פתיחת שנת הלימודים, לא השלים המשרד אפילו את קביעת תוכנית הליבה, שהיה עליו לשקוד על הטמעתה, ולפקח על יישומה כבר לפני חודשים רבים". ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "המשרד יגבש את תשובתו ויציגה בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ