שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אחרי הפינוי, כשהדירות ספוגות בשמן, נפט ומים, הבטיחו המתנחלים: עוד נשוב

פינוי השוק בחברון: 15 נעצרו, 11 שוטרים ו-26 מתנחלים נפצעו

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נדב שרגאי

בחמש לפנות בוקר, באשמורת אחרונה של לילה, היתמר עשן צמיגים שחור מעל השוק הסיטונאי של חברון והתמזג עם ערפילי הבוקר הראשונים. מישהו בכולל הסמוך התעטף בטלית והניח תפילין. מאחוריו הזדקר ציור קיר צבעוני ובמרכזו כתובת גדולה: "משוגעים עושים היסטוריה. נורמלים עושים היסטריה".

אורן זר, הכרוז עם הרמקול על גג "בית נחום ויהודה" הסמוך, השמיע את "שירו למלך" וקרא פרקי תהילים. השוטרים שהחלו מקיפים את מתחם השוק ושכונת אברהם אבינו הצמודה אליו לקראת פינוי התושבים מן השוק, האזינו בדממה ובפנים חתומות לנאומו על "כוחות הגירוש של שלטון הרשע".

ברבע לשש הושלכו לעבר הכוחות האבנים הראשונות יחד עם נורות שבורות שמולאו בצבע. המטר הזה פסק רק כשאורית סטרוק מוועד יהודי חברון עלתה על גג מתחם השוק ודרשה מרעולי הפנים היהודים לחדול. כשסטרוק ירדה למטה תפסו השוטרים את הגג. רבע שעה אחרי החל הפינוי.

המג"בניקים ניגשו אל דלת דירת משפחת בר כוכבא, שם מתגוררת אחותו של אורן זר, שלומית, וכמעט מיד ספגו מטחי שמן, מים, נפט, קמח וביצים מהקומה השנייה. הם החלו להלום בדלת בלום ובפטישים, אך נזקקו לציוד פריצה מיוחד ול-20 דקות, כדי לעקור אותה ולפרוץ פנימה. פרק זמן דומה נדרש גם כדי לפרוץ את דלת משפחת יהלום. את "בית ההפתעות", בונקר בטון בגודל ארבעה מ"ר שהקימו המתנחלים בין בית בר כוכבא לבית יהלום, השאירו הכוחות לסוף הפעולה.

בבית בר כוכבא פגשו השוטרים את משפחת זר הענפה, מאצולת מתנחלי יש"ע, כשהם מצטופפים ודבוקים איש לרעהו. אבי המשפחה, משה זר, החל נושא דברים באוזני השוטרים, אך הם התרכזו במלאכתם וגררו אנשים החוצה.

ההתנגדות היתה פסיווית אך עיקשת. ארבעה שוטרים נדרשו כדי לשאת החוצה כל מתנחל. את הדבקות הרבה ביותר גילו נערות צעירות. בודדים קראו לעבר השוטרים: "נאצים". מנהיגת תנועת "נשים בירוק", נדיה מטר, נגררה החוצה כשהיא מתפתלת, בועטת ברגליה וקוראת בקולי קולות: "קלגסים אנטישמיים. ארץ ישראל לעם ישראל".

נערה עם חולצה שעליה הכתובת: "ה' הוא המלך" עשתה לשוטרים חיים קשים במיוחד והצליחה לחמוק מידיהם שוב ושוב. ט' הקטינה, בתו של אחד מפעילי "כך" הידועים באזור חברון, לא ביישה את אביה וזעקה לעבר השוטרים פעם אחר פעם: "נאצים, כלבים!"

בשבע בבוקר, אחרי 45 דקות עבודה, נפרצה הדירה השלישית. גברים חצי עירומים, לבושים במכנסיים בלבד, נגררו על הקרקע ספוגת השמן, כשאיבריהם החשופים נשרטים ומדממים. אחד מהם שב וזעק: "נאצים! שתישרפו בגיהנום!" מספר ברזלים שהחטיאו את מטרתם הוטלו לעבר השוטרים. נער שר את שירי מחתרות הלח"י והאצ"ל כשהוא נגרר מהדירה. חברו מאפרת שר את "התקווה" כשנגרר החוצה.

בבית משפחת יהלום קיבל הפרופ' הלל וייס, אביה של תהילה תושבת הבית, את פני השוטרים במטאטא. בבית משפחת בר כוכבא ישבה בעלת הבית שלומית על הספה, כשלצדה תמונת אחיה גלעד, שנרצח בפיגוע טרור לפני שנים אחדות, והניקה את תינוקה צור-אליה. כשאחד השוטרים צעק לחברו: "הבית נקי", התפרצה עליו שלומית: "נקי? יודנראייט! הבית אולי נקי, אבל אתה יהודי מלוכלך!" האחרונים שפונו מבית משפחת בר כוכבא היו קבוצת ילדים מגודלי פאות בני שש ושבע, שמיררו בבכי. גבר חרדי הטיח בשוטרים: "רשעים".

האגוז הקשה ביותר לפיצוח היה "בית ההפתעות". בתוך הבונקר שהותקנו בו פתחי אוורור, התבצרו שלושה צעירים עם בלון חמצן שסייע להם בנשימה. מהנדס חילוץ של פיקוד העורף שהוזעק למקום פיקד על פעולות הניסור של הבטון, שארכו כשעתיים. בפרק הזמן הזה שהו ליד הבונקר רופא צבאי ורופא מטעם המתנחלים, ששמרו על קשר עם הבחורים. כשנפרץ הבונקר, הוצאו ממנו השלושה, שהתקשו לנשום. אחד מהם קיבל סיוע רפואי והועבר באלונקה לבית חולים. לרגע אחד פשטה שמועה שבעליית גג סמוכה שדופנה בבטון מתבצרות בנות המתקשות אף הן בנשימה. אבל צוות משותף של מתנחלים ושל שוטרים שסרק את האזור לא מצא דבר.

ככלל, מיעטה המשטרה לבצע מעצרים. במבצע הפינוי בו השתתפו כ-2,000 שוטרים וחיילים נעצרו 15 בני אדם. 11 שוטרים נפצעו, שלושה מהם אושפזו. 26 מתנחלים נזקקו לטיפול רפואי. צה"ל עקר את משקופי הדלתות והחלונות של הדירות המפונות, וטיפל גם במתחם המערבי של השוק כדי שיהודים לא יוכלו לחזור להתבצר בו. בין השאר נהרס בית הכנסת על שם שלהבת פס, שבו נהגו המתנחלים להתפלל.

חברת הובלה, שאת שירותיה שכר צה"ל, העמיסה על משאית את רהיטי המתנחלים. סמוך לשעה עשר בבוקר, אחרי קרוב לארבע שעות, תם מבצע הפינוי. הדירות, ספוגות בשמן, נפט, קמח ומים, היו הפוכות והנזקים לרכוש היו כבדים. בניגוד לאירועים קודמים, לא באו למקום אישי ציבור וח"כים מהימין. גם מספרם המועט של המתנגדים שהגיע לחברון כדי לתגבר את המתנחלים, כ-200 בני אדם, התקבל באכזבה. "אנחנו נחזור לכאן", הבטיחו המתנחלים שפונו, "מהר יותר ממה שאתם חושבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ