הערכה: ישראל שיפרה טווח הטילים שלה - כללי - הארץ

הערכה: ישראל שיפרה טווח הטילים שלה

לפי פרסומים זרים, מערכת הביטחון ערכה אתמול ניסוי בטיל קרקע-קרקע

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
טווח טילי "יריחו"*

"ישראל הצליחה לשדרג באופן משמעותי את יכולת הטילים שלה", אמר אתמול מקור ביטחוני בהתייחסו לשיגורו מוקדם יותר של טיל ממחנה פלמחים שמדרום לתל אביב. לפי המקור, הצלחת הניסוי מעידה שישראל שיפרה את טווח הטילים שברשותה, דבר שמחזק את כושר ההרתעה שלה. הוא ציין, שמעבר ליכולת שהפגינה ישראל בניסוי, אפשר לראות בו מעין "קריצת עין" למדינות אויב רחוקות.

שוגר בפלמחים, נקלט בטהראן / אמיר אורן

הטיל שוגר בבוקר, במסגרת ניסוי שאותו הגדיר משרד הביטחון "בדיקת הנעה רקטית". בהמראתו, הטיל הותיר אחריו שובל לבן וארוך, שנראה היטב ממקומות רבים בגוש דן, בשפלה ובשרון. לפי עד ראייה, כשהטיל הגיע לגובה רב ונראה מאבד מעוצמתו, הוא הונע מחדש על ידי מנוע שני. לדברי מומחים, הדבר עשוי להעיד על שיפור ניכר בטווח אליו יכול הטיל להגיע.

בהתבסס על פרסומי עבר, בין היתר בכתב העת הבריטי "ג'יינס", השיגור אתמול היה של טיל קרקע-קרקע מסוג "יריחו", שישראל מחזיקה בכמה דגמים שלו. הדגם המתקדם ביותר של טיל זה, נאמר בפרסומים, הוא "יריחו 3", שיכול להגיע לטווח של אלפי קילומטרים ומסוגל לשאת ראשי נפץ גדולים, כולל ראשי נפץ גרעיניים. "ג'יינס" טען בעבר, שלישראל יש בסיס טילים ממערב לבית שמש, שבו שלוש טייסות של "יריחו".

הצלחת הניסוי אתמול, לאור ההערכה כי בטיל ששוגר הותקן מנוע דו-שלבי, היא פריצת דרך טכנולוגית בעבור התעשייה האווירית, מפני שרוב הטילים הם חד-שלביים. בעבר התקינה ישראל בהצלחה מנוע דו-שלבי בטיל קטן יותר, מסוג "ברק", שפותח על ידי "רפאל" והתעשייה האווירית. בידי חלק ממדינות ערב טילים ארוכי טווח, אך הם מצוידים במנוע רגיל, שעם תום הדלק שבו, הטיל מפסיק לצבור גובה וצונח לעבר המטרה.

מקור ביטחוני אמר, כי לאחר שמנוע דו-שלבי שולב בהצלחה ב"ברק", הוחלט לנסות להתקין יכולת זו גם בטיל בליסטי. לפי פרסומים זרים, בעבר שיגרה ישראל מפלמחים טילים במסגרת ניסויים. מאתר זה שוגרו גם לווייני הביון "אופק 5" ו"אופק 7", באמצעות משגר "שביט". ככל הנראה, הטילים שבהם היו הלוויינים היו דו-שלביים, בשל הגובה הרב הנדרש כדי להכניסם למסלול סביב כדור הארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ