שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בתוך זמן קצר וללא שימוש בנשק השתלטו לוחמי השייטת על האונייה

הארץ
טל לוי
רוי-שטיין, כתב ""
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ
טל לוי
רוי-שטיין, כתב ""

ספינה שנשאה כ-50 טונות של אמצעי לחימה שיועדו לרשות הפלשתינית נתפסה ביום חמישי לפנות בוקר במבצע של צה"ל בדרום ים סוף. כוח של שייטת 13, בפעולה משותפת עם יחידות נוספות של חיל הים ומטוסים ומסוקים של חיל האוויר, פשט על הספינה, "קארין אי", כ-500 קילומטרים דרומית-מזרחית לאילת.

ל"הארץ" נודע שהפשיטה על האונייה ארכה זמן קצר בלבד ולא כללה שימוש בנשק. בקרב חיילי צה"ל לא היו נפגעים בפעולה. מיד לאחר ההשתלטות, החלה חקירת אנשי צוות "קארין אי". אוניית המסע - שמשקלה כ-4,000 טונות ואורכה כ-60-50 מטרים - היתה עמוסה מעט יחסית ליכולת ההובלה שלה.

צה"ל החל לעקוב אחר האונייה לפני כמה חודשים, כשלמודיעין חיל הים נודע על רכישתה בידי הרשות. על פי המידע, העסקה, בסך 400,000 אלף דולרים, בוצעה בחשאי ובמימון חלקי של הרשות. במעקב התברר שלאונייה אחראים אותם אנשים שהיו מעורבים לפני כחצי שנה בניסיון להבריח אמצעי לחימה מלבנון בספינה "סנטוריני", שנתפסה בים התיכון בדרכה לעזה.

על פי המידע שנאסף בצה"ל, מי שריכז את רכש האונייה ואמצעי הלחימה היה עאדל מורעאבי, שעידכן בהתפתחויות את סגן מפקד המשטרה הימית של הרשות, פתחי ראזם. אנשי המשטרה הימית היו מעורבים בתקופת אינתפיאדת אל-אקצה בפיגועים רבים בשטחים ובתחומי הקו הירוק וניסו להבריח אמצעי לחימה לרשות, בעיקר דרך הים. שם נוסף שעלה כמעורב בפרשה הוא של פואד שובאקי, שר האוצר של הרשות ומי שמימן את רכש האונייה והתחמושת.

האונייה יצאה מסודאן לפני כמה שבועות, וצה"ל עקב אחריה וידע כי בכוונתה לאסוף משלוח גדול של אמצעי לחימה. לאחר חניית ביניים בתימן הגיעה האונייה לדובאי ואחר כך עגנה בסמוך לאי האיראני קיש שמצפון לנסיכות, שם הועמסו עליה אמצעי הלחימה.אנשי צוות האונייה סיפרו בחקירתם כי העמסת הנשק על האונייה נעשתה על ידי "דוברי פרסית".

לאחר הטענת אמצעי הלחימה יצאה האונייה - שהפליגה תחת הדגל של ממלכת טונגה, קבוצת איים בדרום האוקיינוס השקט - למזרח התיכון. היא עצרה לחניית ביניים קצרה בנמל חודיידה בתימן ושם, על פי עדות אנשי הצוות, היו אמורים להעמיס עליה אמצעי לחימה נוספים. בסופו של דבר לא הועמס מטען נוסף, והאונייה המשיכה במסלולה המתוכנן ונכנסה למפרץ ים סוף. מהידוע עד כה עולה כי בהמשך היתה אמורה האונייה להיכנס לתעלת סואץ ולפרוק את מטענה מול חופי עזה.

במקביל למסעה של הספינה תיכננו בצה"ל את מבצע ההשתלטות עליה, שנקרא "תיבת נוח". גיבוש התוכנית החל לפני כמה שבועות, ולאחר שהיא זכתה לאישורם של ראש הממשלה, אריאל שרון, ושר הביטחון, בנימין בן אליעזר, החלו בחיל האוויר ובחיל הים בביצוע תרגולים לקראת הפשיטה. התרגולים כללו השתלטות על ספינות, תוך התמודדות עם התנגדות חמושה, ומתווה של טיסות לטווחים ארוכים, שמצריכות תדלוק במהלך הטיסה. ההערכה בשלב האימונים היתה שהבעיה העיקרית בתוכנית היא המרחק הרב אל היעד וממנו, שמצריך "מעטפת" רחבה של חיל האוויר, לצורכי תדלוקואבטחה.

כדי לא לבצע את ההשתלטות מול חופי מצרים - שעלולה להוביל להתמודדות עם הצי המרצי, שנחשב חזק ואיכותי, או למשבר מדיני עם מצרים - תוכנן לבצע את הפעולה במרכז ים סוף, בין סודאן לסעודיה.

לפני ימים אחדים, עם התקרבות האונייה למפרץ הפרסי, יצאו מבסיס חיל הים באילת כמה ספינות "דבורה" ועליהם צוותים של שייטת 13. ביום רביעי בלילה, שעות אחדות לפני ההשתלטות, המריאו מבסיס חיל האוויר בעובדה כוחות מבצעיים נוספים. את הכוח שנבחר להשתלט על הספינה הוביל מפקד השייטת, בדרגת אלוף-משנה. כל הלוחמים המריאו במסוקי "בלק הוק", תחת אבטחה של שני מסוקי "יסעור" ו"אפאצ'י". את המבצע ליוו גם שמונה מטוסי קרב, כמו גם מטוסי צילום, מודיעין ותדלוק. המטוס האחרון שהמריא, בואינג 707, שימש חדר פיקוד (חפ"ק) מעופף ובו ישבו הקצינים שפיקדו בפועל על המבצע: הרמטכ"ל, רב-אלוף שאול מופז, מפקד חיל האוויר, האלוף דן חלוץ, ומפקד חיל הים, האלוף ידידיה יערי.

כשהתקרבו הכוחות לספינה נשלח מטוס צילום לגיחה אחרונה כדי לוודא שמדובר ביעד המבוקש. התמונות מהמטוס שודרו למטכ"ל בתל אביב, שם צפו בהן סגן הרמטכ"ל, האלוף משה יעלון, וראש מיספן המודיעין בחיל הים, תת-אלוף יחזקאל. לאחר ששם האונייה "קארין אי" זוהה בתמונות, ניתן האישור הסופי לפעולה.

לפנות בוקר הגיחו מסוקי ה"בלק הוק" וריחפו מעל האונייה. לוחמי השייטת השתלשלו מהם בחבלים וירדו אל הסיפון. במקביל נצמדו לאונייה כמה סירות גומי של השייטת, שהורדו קודם לכן מספינות הדבורה, כדי לאבטח את המבצע ולשמש כוח עזר במקרה הצורך.

רק שלושה מאנשי צוות האונייה היו ערים בשעת ההשתלטות, ולוחמי השייטת פשטו על הספינה והצמידו אקדחים לראשיהם של אנשי הצוות, הערים והישנים. המלחים קובצו בתא אחד ונכפתו, ורק אז הצטרפו אל הכוח הראשון יתר הלוחמים. לאונייה עלו גם ימאים ותיקים, שהובילו את הספינה לאילת.

מיד לאחר ההשתלטות, במקביל לחקירה הראשונית של צוות האונייה, החלו לוחמי השייטת לפתוח את המיכלים שבהם הוטמנו אמצעי הלחימה. נוסף לכלי הנשק המגוונים, ובהם פצצות מרגמה, פצצות למטולי אר-פי-ג'י, קטיושות ומוקשים, נמצאו בספינה סירות גומי וציוד צלילה רב. מבחינת צה"ל מדובר בממצאים מדאיגים: זה חודשים סבורים בחיל הים כי הפלשתינאים מנסים לפתח יכולת תת-מימית כדי להוציא לפועל פיגועי צלילה. ההערכה היא שהפלשתינאים ינסו לשלוח צוללים מעזה לאשקלון או לתנחלות ברצועה.

עם תום ההשתלטות ליוו ספינות דבורה ומטוסי קרב את האונייה לבסיס חיל הים באילת. האונייה עגנה בנמל רק בסמוך לשעה 20:00 שלשום, ועם הגעתה החלו אנשי חימוש של צה"ל בפריקת אמצעי הלחימה שעליה.

פריקת האונייה אטית והדרגתית - מטעמי בטיחות

פריקת התחמושת מהאונייה "קארין אי", שהחלה זמן קצר לאחר הגעת הספינה לבסיס חיל הים באילת שלשום, נמשכה לאורך הלילה שבין שישי לשבת ואתמול. הציוד הורד מהאונייה לרציף באמצעות מנוף, בחבילות קטנות בכל פעם, מטעמי בטיחות. גורם בכיר בחיל הים מסר להארץ: "הכמויות אדירות והפריקה לא נגמרת. מורידים עוד ועוד ארגזים ועדיין נותרו כמויות גדולות בבטן האונייה". האריזות, שנעטפו ביריעות כחולות מטעמי הסוואה, רוכזו על הרציף. הציוד שנפרק הועמס על מכולות ומשאיות, שאתמול נותרו עדיין בבסיס חיל הים באילת.

בפריקת האונייה ננקטים אמצעי זהירות מירביים, בין השאר בעקבות מקרה שבו התפוצצה תחמושת על אונייה ביולי 1969.

באותו מקרה חזרה לבסיס חיל הים באילת האונייה "בת גלים", שהתלוותה לפשיטה של הקומנדו הימי על האי גרין. מהאונייה נפרקו מוקשים ותחמושת אחרת והועמסו על משאית. בנסיעה של אחת המשאיות על הרציף בנמל הופעל המנגנון של אחד המוקשים, שהתפוצץ. כתוצאה מכך התפוצצה המשאית כולה, עם התחמושת שעליה, ומספר גדול של חיילים נהרגו.

חזרה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ