שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בנימין נתניהו הטיל וטו על מינוי אלון פנקס, מועמדו של אביגדור ליברמן, לשגריר באו"ם

מקורבי שר החוץ: התעקשות ראש הממשלה על מועמדיו לאו"ם, זלמן שובל ודורי גולד, תביא למשבר של ממש עם ליברמן. השניים חלוקים גם במינוי שי בזק לקונסול בניו יורק, ועתידים להיפגש בקרוב. ליברמן: המידע אינו משקף את המציאות

ברק רביד
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט כי הוא מתנגד למינויו של אלון פנקס לשגריר ישראל באו"ם כפי שמציע שר החוץ, אביגדור ליברמן. נתניהו אמר בשיחות סגורות כי אין לו אמון בפנקס וכי לאור הביקורת שפנקס מתח עליו בראיונות לתקשורת האמריקאית, נתניהו סבור כי דורי גולד, ששימש בעבר כשגריר באו"ם, הוא מועמד טוב וראוי. עם זאת, גורמים בסביבת ראש הממשלה אמרו כי נתניהו מעוניין להגיע להסכמה ולהבנה עם ליברמן בנוגע לזהות השגריר.

עמדתו של נתניהו בעניין זה מוזרה לאור העובדה שפנקס ייעץ לו בתקופת מערכת הבחירות ובחודשים הראשונים לכהונתו כראש ממשלה. נתניהו אף אמר בפורומים שונים לפני למעלה מתשעה חודשים, כי פנקס הוא המועמד הטוב ביותר לתפקיד, במיוחד בתחום ההסברה בתקשורת הבינלאומית.

בחודשים האחרונים התגלע עימות בין נתניהו לליברמן סביב זהות השגריר באו"ם. בחודש שעבר הבהירו גורמים המקורבים לליברמן כי אי הסכמה על מינויו של פנקס לשגריר ושל שי בזק לקונסול הכללי בניו יורק תביא למשבר של ממש בין שר החוץ לראש הממשלה.

בשיחות סגורות שקיים בחודש שעבר, הבהיר ליברמן כי הוא נחוש להביא את מינוי פנקס ובזק לאישור הממשלה, חרף העובדה שנתניהו מעכב את המינויים. "לא אוותר בעניין הזה", הדגיש. "מבחינת ליברמן, היה ברור כבר תשעה חודשים שפנקס הוא המועמד המוביל לשגריר באו"ם", אמר מקורב לשר החוץ. "הוא דיבר על כך בעבר עם נתניהו ולא התרשם שיש בעיה".

ההערכות במערכת הפוליטית ובמשרד החוץ גורסות כי נתניהו לא מתנגד עקרונית לפנקס ובזק, אבל נכנע ללחצם של כמה אנשי עסקים יהודים-אמריקאים שנחשבים לתורמים גדולים לקמפיין הבחירות שלו. אותם אנשי עסקים אינם מעוניינים במינוי פנקס לאו"ם בשל דעותיו "השמאלניות מדי".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ