שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

לאחר 18 חודשי מו"מ: ממשלה חדשה בבלגיה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דנה הרמן

כתבת "הארץ" באירופה

פאריס. במשך 18 חודשים של משא ומתן כושל, הפגנות עקרות ובדיחות גרועות אין סופיות על המצב, התהדרה בלגיה בתואר המפוקפק של המדינה שבה לקח את הזמן הרב ביותר להקים ממשלה. ואולם, השבוע, אחרי שעברה אפילו את עיראק, הצליחה בלגיה סוף סוף לקחת את עצמה בידיים.

אליו די רופו, המנהיג הפרנקופוני של המפלגה הסוציאליסטית, צפוי להישבע אמונים הבוקר, לאחר שכמה מפלגות הצליחו להגיע בסוף השבוע שעבר להסכם על הקמת קואליציה וקיבלו את אישורו של המלך אלברט.

המרוץ להרכבת ממשלה החל ביוני לפני שנה, כשהמפלגה הבדלנית הפלמית, הדוברת הולנדית, בראשות בארט דה ובר קיבלה בבחירות הכלליות 27 מושבים בפרלמנט, בעוד המפלגה הסוציאליסטית הפרנקופונית של רופו גרפה 26 מושבים. 97 המושבים הנוספים התחלקו בין עשר המפלגות האחרות. בעקבות כך, הניסיונות להביא להקמתה של ממשלה חדשה עלו בתוהו ונקלעו למבוי סתום.

תוצאות בעייתיות כאלה הן עניין שבשגרה בבלגיה, שבה הקיטוב בין 6.5 מיליון הפלמים דוברי ההולנדית בצפון, לבין 4.5 מיליון הוואלונים דוברי הצרפתית בדרום רק הולך וגדל. אחרי כל מערכת בחירות, המלך ממנה מתווך שאמור לסייע במציאת פשרה והקמת קואליציה יעילה. אולם הפעם, נדרשו לכך כמה מתווכים. אחדים מהם מרטו בייאוש את שערותיהם ונטשו את המשימה, שלהגשמתה נדרשו בסופו של דבר 540 ימים.

לרופו ממתינים כעת אתגרים רבים כראש הממשלה החדש. אחד מהם הוא טיפול במשבר הכלכלי, מאחר שדירוג האשראי של בלגיה הורד רק בשבוע שעבר ועליו לקצץ מהתקציב הכללי 11.3 מיליארד אירו. אתגר נוסף שעומד בפני רופו הוא ללמוד את השפה ההולנדית, כדי שיוכל לתקשר עם הפלמים בשפת אימם. רופו, בן 60, בנם של מהגרים איטלקים, יהיה ראש הממשלה הראשון מאז שנות ה-70 ששפת אמו היא צרפתית, מה שהביא למחלוקת נוסף במדינה המפולגת.

"אם אתה רוצה בתמיכה ציבורית בממשלה, זו עלול להיות בעייתי כשראש הממשלה מתקשה לדבר בשפתו של רוב העם", אמר איב לטרם, ראש הממשלה הקודם שהתפטר באפריל 2010, אך המשיך לכהן כראש ממשלת מעבר עד היום. ואולם, רופו מבטיח להשתפר ובראיון שנתן ביום חמישי אמר: "אני באמת אעבוד על זה, אבל אני מבין את השפה היטב".

ראש ממשלת בלגיה המיועד, אליו די רופו, בכנס מפלגתו, אתמולצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ