התנועה האמנותית: פסל של איי וייוויי במוזיאון ישראל - אמנות - הארץ

התנועה האמנותית: פסל של איי וייוויי במוזיאון ישראל

וגם: ה"וילג' וויס" נגד דמיאן הירסט, מיכל היימן תרצה בגלריה וייטצ'אפל בלונדון, תוכנית חדשה לתמיכה באמנות בתל אביב ועוד

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
דניאל ראוכוורגר

פסל של איי וייוויי במוזיאון ישראל

מוזיאון ישראל בירושלים הציב השבוע פסל של האמן הסיני איי וייוויי, שנעצר בידי המשטר הסיני למשך תקופה ודורג במקום הראשון ברשימת האנשים המשפיעים בעולם האמנות של מגזין "ארט ריוויו". הפסל, המורכב משרפרפים עתיקים מתקופת שושלת קינג הסינית היוצרים יחד צורה כדורית, מוצג בין אולם תצוגת הקבע של העיצוב ובין תערוכתה של האמנית שרון לוקהרט. הוא הושאל לתצוגה במוזיאון לטווח ארוך על ידי האספן הישראלי אלי זגורי המתגורר בהונג קונג.

פסלו של איי, "ענבים" משנת 2011, הוא אחד מתוך סדרת עבודות דומות שיצר בחמש השנים האחרונות. זוהי עבודתו השנייה של האמן המוצגת בישראל. הראשונה היתה "הפלת כד משושלת האן" (1995), שהוצגה אף היא במוזיאון ישראל במסגרת התערוכה "תוצרת סין - אמנות עכשווית מאוסף אסטלה", שאצרה סוזן לנדאו ב-2007. לדבריה של לנדאו, אשכול השרפרפים הוא מן הטובות שבעבודותיו ומייצג את עיסוקו במיצב רדי מייד הלקוח בדרך כלל מתוך עולם הערכים הסיני. חזרה על אובייקטים נפוצה במיצביו של איי, שבין המוכרים שבהם הוא מיצב העשוי מעשרות זוגות אופניים או מיצב "גרעיני החמניה" שהציג בשנה שעברה באולם הטורבינות של מוזיאון הטייט מודרן בלונדון.

עבודתו של איי וייוויי, "ענבים", 2011, המוצגת כעת במוזיאון ישראלצילום: באדיבות מוזיאון ישראל

איי נעצר בתחילת אפריל 2011 בשדה התעופה בבייג'ין והואשם בעבירות מס. עם זאת, הוא נרדף על ידי המשטר הסיני כבר שנים בשל היותו אמן המתנגד לרודנות ופועל לקידום זכויות אדם וחופש הביטוי. הוא הושם במעצר במשך כמה חודשים ולחץ בינלאומי הופעל על ממשלת סין לשחררו. ביוני הוא שוחרר ממעצר ולאחרונה הוכרח לשלם לשלטונות קנס בגובה 2.4 מיליון דולר. תומכיו הרבים, בסין ובעולם, העבירו לו כספים כדי לעזור לו בתשלום. פסלו של איי יוצג במקום עד אמצע חודש אפריל, ולאחר מכן ייתכן כי יוצב במקום אחר במוזיאון.

"וילג' וויס" בביקורת חריפה: דמיאן הירסט "מת"

ביקורת יוצאת דופן בחריפותה פורסמה בסוף השבוע שעבר בעיתון "וילג' וויס". מבקר האמנות כריסטיאן ויורוס פאון כתב בה כי "דמיאן סטיבן הירסט, האמן העשיר ביותר בעולם, איש עסקים במשרה מלאה, אספן אמנות, מסעדן לעתים והחבר המפורסם ביותר בקבוצת האמנים הבריטים הצעירים (ה-YBA), מת בניו יורק לאחר סיבוך מחלת מעיים שנגרמה בשל ניסיונו הציני והספקולנטי להציג 11 תערוכות של זבל יקר. הוא היה בן 46".

דמיאן הירסט. המת הבועטצילום: אי-פי

ויורוס פאון ממשיך במאמרו לבקר את עשייתו של הירסט ובעיקר את סדרת התערוכות המוצגת כעת ברשת גלריות גגוזיאן ברחבי העולם. התערוכות מתבססות על ציורי הנקודות המפורסמים שלו - כ-300 בדי קנווס לבנים שעליהם מצוירות נקודות צבעוניות. פרט לגודל הנקודות, גודל הבדים וצורת המסגרת, קשה להבחין בהבדלים בין העבודות. "שלא כמו אוסקר ויילד, שבמותו התפוצץ כמו הר געש בחדר בית מלון, הירסט חלף מהעולם עם צפצוף הדומה יותר מכל לנפיחה", כתב ויורוס פאון. מאז פורסמה הביקורת היא צוטטה במאות אתרי אינטרנט ורשתות חברתיות. הירסט לא פירסם מצדו תגובה. עוד בנוגע להירסט: שני חובבי אמנות להוטים הצליחו לבקר בכל אחת מתערוכותיו בסניפי גלריה גגוזיאן בעולם. כפי שהבטיחה הגלריה, הם זכו בעבודה מקורית של האמן בהוקרה על מסירותם.

מוזיאון בית ראובן עתיד להתרחב

על פי התכנונים, מוזיאון בית ראובן רובין בתל אביב עתיד להתרחב בשנים הקרובות ויתוספו לו שטחי אחסון ותצוגה. הנהלת המוזיאון פנתה לאחרונה למשרד האדריכלים גוטסמן-שמלצמן (בראשותם של אסף גוטסמן ועמי שמלצמן), שעיצב את מרכז גוטסמן לתחריט בקיבוץ כברי, ותיכנן את החלק הפנימי של גלריה ליטבק ומבני תרבות אחרים, בבקשה להציע תוכניות להרחבת שטחיו של המוסד. בשל מיקומו בבניין היסטורי בתל אביב, ששימש בעבר כביתו של רובין ונהפך לאחר מותו למוזיאון על שמו המציג תערוכות מציוריו וכן תערוכות מתחלפות שונות, אין למוסד אפשרות להרחיב את המבנה הקיים. הצעתם של האדריכלים כוללת איפוא תוספת של שלוש קומות תת-קרקעיות מתחת לחצר המבנה, הנמצאת בחזיתו. כרמלה רובין, בתו של האמן ומנהלת המוזיאון, מסרה ל"הארץ" כי התכנון הראשוני, הנמצא כעת בשלבים התחלתיים ביותר וטרם הוגש לאישור העירייה, נועד ליצור מענה למחסור הרב בשטחים שימושיים במבנה הקיים. "כעת אין לנו אפילו מקום לתלות מעיל", העידה, והוסיפה כי מעבר לשטח תצוגה נוסף, תאפשר התוספת הקמה של חלל ציבורי משמעותי יותר בכניסה למוזיאון.

מיכל היימן תרצה בגלריה וייטצ'אפל בלונדון

האמנית והאוצרת מיכל היימן, הזוכה הראשונה בפרס שפילמן הבינלאומי למחקר ומצוינות בצילום בשיתוף עם מוזיאון ישראל, תרצה על עבודתה בכנס "On Perfection" בגלריה וייטצ'אפל שבלונדון. במרכז הכנס, שיימשך יומיים (2-3 בפברואר), יעמוד מושג ה"שלמות" והשלכתו על הפוליטי, החברתי והאישי. תוכני הכנס יפורסמו כאונתולוגיה בהוצאת הספרים "אינטלקט", כחלק מסדרה חדשה על צילום ביקורתי. בין השאר, ישתתפו בכנס אמנים, אוצרים, ותיאורטיקנים בצילום ובקולנוע, בהם במאי הקולנוע ריי מולר, צמד האמניות גיין ולואיס וילסון והצלם תומאס סטרוט.

מיכל היימן, "מבחן מיכל היימן מס. 4", 2010

היימן תציג בכנס את הרעיונות העומדים בבסיס עבודתה זה שלושה עשורים - הבנייתה של דיסציפלינה בין צילום לדיאגנוזה ובין אמנות לפסיכואנליזה. כמו כן היא תציג את "קופסת המבחן החדשה" שלה ("מבחן מיכל היימן מס. 4"), מכשיר ל"גילויי קרבה" באמצעות תצלומי דיוקנאות משפחתה המורחבת, עבודה שנעשתה בעקבות מבחן דיאגנוזה משנות ה-30 שחובר בידי הפסיכואנליטיקאי היהודי-הונגרי ליאופולד סונדי. עבודה זו הוצגה עד היום במוזיאון ואן הבה בהולנד ובקונסטהאלה ברגאנז באוסטריה. כמו כן, תקרין היימן את סרטה "הכפיל".

גלריה החדר תיסגר בעוד חודשיים

גלריה החדר בתל אביב (גוטליב 11) תיסגר בסוף מארס לאחר עשר שנות פעילות, כך נמסר השבוע. הגלריה, שפעלה בצמוד למשרד האדריכלים "החדר", ייצגה 14 אמנים, בהם סשה סרבר, אורית ישי, איה אליאב וטלי נבון, ועבודות של אמנים רבים נוספים הוצגו בה לאורך השנים. אוצרת הגלריה בשנה האחרונה, נטע גל-עצמון, היא האוצרת הרביעית שפעלה במקום. קדמו לה רוני סעדון, מילנה גיצין-אדירם, איריס מנדל וגילית פישר.

גלריית החדר בתל אביב. עשר שנות פעילותצילום: ערן גילת

לדברי מפעיליה, הגלריה נסגרת בשל התרחבותו והצלחתו של משרד האדריכלים, שבראשו עומדים ברד פינצ'וק, בובי לוכסמבורג וחנן פומגרין. הגלריה מציגה עתה תערוכה קבוצתית העוסקת בקשר שבין אמנות לרפואה. התערוכה הבאה, והאחרונה, תיקרא "מסיבת סיום". היא תיפתח ב-1 במארס ותכלול עבודות של אמנים שונים שהציגו במקום לאורך שנות פעילותו.

תוכנית חדשה לתמיכה באמנות בתל אביב

יוזמה חדשה של הקרן המשפחתית על שם תד אריסון ושמה "ארטפורט תל אביב", תתמוך באמנים ותציע תוכנית שהות אמן חדשה שתחל בהמשך השנה. קול קורא, שפורסם באתר המיזם http://artportlv.org, מציע לאמנים ואוצרים להגיש מועמדותם לתוכנית עד סוף חודש פברואר. שישה אמנים ואוצרים ייבחרו מדי שנה על ידי ועדת השיפוט של הקרן ויקבלו תמיכה שתכלול חלל עבודה במתחם הירידים שבו התקיים יריד צבע טרי האחרון בדרום תל אביב, וכן תמיכה כלכלית בפרויקטים ותוכניות העשרה שונות. התמיכה בהם תימשך כשלושה חודשים.

כמו כן, יקדישו המשתתפים ידע וזמן בפעילות חברתית וקהילתית בדרום-מזרח העיר. זו התוכנית הראשונה המציעה פורמט תמיכה מסוג זה בתל אביב ופתוחה לאמנים ישראלים ובינלאומיים כאחד, כל עוד הם עוסקים באמנות בחמש השנים האחרונות לפחות. תוכנית שהות האמן הראשונה תחל בספטמבר 2012.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ