עמוס הראל
גילי כהן
עמוס הראל
גילי כהן

מטוס ללא טייס (מל"ט) מסוג "איתן" התרסק הבוקר (ראשון) סמוך לקיבוץ חפץ חיים ליד גדרה במרכז הארץ. לא היו נפגעים כתוצאה מההתרסקות.

המל"ט התרסק במהלך טיסת ניסוי של התעשייה האווירית, ונבדק אם מדובר בתקלה טכנית או בטעות בהפעלה. כוחות צה"ל ואנשי התעשייה שהגיעו למקום החלו לסרוק את האזור ולבדוק את נסיבות האירוע.

האיתן ביצע את טיסת הבכורה ב-2006 ושנמסר לחיל האוויר ב-2010, מספק לצה"ל יכולת תצפית ואיסוף בשטחים גדולים, ברמה אסטרטגית ובמרחקים של מאות קילומטרים מגבולות הארץ. הוא נבנה ופותח על ידי התעשייה האווירית על פי הצרכים האסטרטגיים של צה"ל. גודלו דומה לזה של מטוס קרב מאויש והוא הגדיל באופן ניכר את היכולת של חיל האוויר לפעול בפרקי זמן ארוכים ובטווחים רחוקים, גם מעל מדינות כמו איראן.

בשל הגובה הרב בו הוא מסוגל לטוס (עד ל-45 אלף רגל), המשקל של המצלמות והחיישנים שהוא יכול לשאת בגונדולה שמתחת לגחון (עד לאלף ק"ג) והיכולת שלו לשהות מעל יממה באוויר, הוא מאפשר לחיל האוויר לקבל מידע מדויק הרבה יותר במשך זמן רב בשטחים נרחבים בהם יש לצה"ל עניין.

מיקום ההתרסקות. לחצו להגדלהצילום: GoogleMaps

באוקטובר שנה שעברה התרסק מל"ט אזרחי סמוך למנחת מגידו בצפון. מפעיליו איבדו את השליטה על הכלי סמוך לנחיתה והוא התרסק בקרבת כביש הסרגל. כלי הטיס, מדגם הרמס 450 של חברת אלביט מערכות, התרסק בסיום טיסת הדרכה לחניכים ממדינה זרה.

בדצמבר הצליחה איראן להפיל כטב"ם אמריקאי חמקן מסוג RQ-170, המכונה "המפלצת מקנדהאר" (The beast of Kandahar). כינויו נובע מהחשאיות האופפת אותו והעובדה שכלי הטיס הבלתי מאויש הזה נצפה בפעילות מבצעית בשדה התעופה של קנדהאר באפגניסטאן, שם הוא משמש את האמריקאים לטיסות תצפית מסווגות מעל מדינות כמו פקיסטאן ואיראן.

הטלוויזיה האיראנית שידרה תמונות של המל"ט, ומהנדס איראני טען בראיון לאתר חדשות אמריקאי כי ארצו הצליחה לשבש את ערוצי התקשורת של המל"ט האמריקאי שנפל לידיה, וכך להנחית אותו בשלמות בשטחה. נשיא ארה"ב ברק אובמה פנה לאיראנים וביקש שישיבו את המל"ט לידי האמריקאים.

>> מלחמות המל"טים: סיקור מיוחד

Read this article in English: Military drone crashes near central Israel town

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ