שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הבריטים דורשים לטהר את שם אבי המחשב

אלן טיורינג, ממובילי פיצוח מכונת האניגמה, שילם מחיר כבד על ההומוסקסואליות שלו. הממשלה הבריטית כבר התנצלה בעבר, אך כעת דורש קמפיין חדש להעניק לו חנינה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

ברחבי העולם ייערכו השנה חגיגות לציון מאה שנים להיוולדו של אחד מגדולי המדענים של המאה ה-20, אבי מדעי המחשב אלן טיורינג. טיורינג, מתמטיקאי בריטי, היה ממניחי היסודות המושגיים של מדע המחשב בשנותיו הראשונות, ובמלחמת העולם השנייה תרם למאמצי בעלות הברית להביס את גרמניה הנאצית לאחר שהביא יחד עם מדענים נוספים לפיצוח צופן מכונת "אניגמה" ששימשה את גרמניה.

טיורינג לא הסתיר את היותו הומוסקסואל, וב-1952 שילם על כך מחיר כבד כשהורשע בבית משפט בריטי על קיום יחסים חד-מיניים. בעקבות זאת הוא נאלץ לעבור טיפול סירוס כימי באמצעות זריקות הורמונים. שנתיים לאחר מכן, טיורינג התאבד בנגיסה מתפוח טבול בציאניד.

באחרונה התארגנה עצומה מקוונת - נכון לכתיבת שורות אלה, עם יותר מ-27 אלף חתימות - המבקשת מבריטניה להעניק לטיורינג מחילה רשמית על ההרשעה בהומוסקסואליות. אלא שכעת מתברר שהנושא כבר הועלה לדיון לפני כשלוש שנים ונדחה.

שר המדינה במשרד המשפטים, הלורד מקנאלי, סיפר השבוע בבית העליון של הפרלמנט הבריטי על ההחלטה בנושא שקיבלה הממשלה הקודמת ב-2009, והצדיק את הותרת ההרשעה על כנה: "זה טראגי שטיורינג הורשע בעבירה שנראית היום אכזרית ואבסורדית, במיוחד בהתחשב בתרומתו היוצאת דופן למאמץ המלחמתי", אמר מקנאלי. "עם זאת, החוק באותו הזמן חייב העמדה לדין, כך שהמדיניות ארוכת השנים קובעת שיש לקבל הרשעות מסוג זה ובמקום לנסות לשנות את ההקשר ההיסטורי ולתקן את מה שלא ניתן לתקן - יש להבטיח שלעולם לא נחזור לאותו הזמן".

אלן טיורינגצילום: בלומברג

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

מקנאלי הזכיר כי ראש ממשלת בריטניה לשעבר, גורדון בראון, התבטא בעניין הרשעתו של טיורינג ב-2009. בראון אמר אז שהטיפול שהמדען נאלץ לעבור הוא "מחריד", והתנצל בשם ממשלת בריטניה על ההרשעה.

ההתנצלות של בראון על היחס לו זכה טיורינג הגיעה בעקבות קמפיין מוצלח אותו הוביל ג'ון גרהם קאמינג, שדווקא לא נמנה על התומכים במסע הנוכחי. קאמינג, שגם מוביל את הפרויקט להחייאת המחשב הראשון, הסביר בבלוג שלו בין היתר כי החנינה לטיורינג לבדו מזניחה עוד גברים הומוסקסואלים רבים שנפגעו מהחוק הזה, ורבים מהם עדיין חיים כיום. כמו כן, הפרלמנט הבריטי נמצא כעת בשלבים מתקדמים של חקיקת חוק להגנת חירויות שמאפשר להתעלם מהרשעות תחת החוק הישן.

טיורינג נולד ב-23 ביוני 1912 בלונדון. הוא למד בקיימברידג', שם ניסח לראשונה את הרעיון של מכונת טיורינג (מודל מופשט של מחשב), והניח את היסודות לתורת החישוביות.

צילום: בלומברג

במלחמת העולם השנייה היה הבולט שבקבוצת מתמטיקאים ומהנדסים שניסו לפענח את הצופן שבו השתמשו כוחות הצבא הגרמני. הוא ועמיתיו השתמשו בגרסה של מכונת הקידוד "אניגמה", שהגיעה לידי השירות החשאי של פולין לפני המלחמה; על ידי פענוח הצופן הם אפשרו לבעלות הברית לפצח מסרים שהועברו בין הכוחות הגרמנים. כשהגרמנים ניסו לשדרג את הקידוד שלהם, הצליחו טיורינג ועמיתיו להתעלות על הפיתוחים של מכונת "אניגמה", ובכך העניקו יתרון אדיר לבריטניה במלחמה.

טיורינג נודע גם בזכות מבחן טיורינג שניסח במאמר מ-1950, המהווה שיטה לזיהוי בינה מלאכותית במחשבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ