הארץ
הארץ

אלדד יניב התארח היום (שלישי) במערכת "הארץ" והשיב לשאלות הגולשים בעקבות הראיון שערך עימו גידי וייץ ופורסם בשישי האחרון. יניב, שעמד במוקדי הון-שלטון ושירת פוליטיקאים ואנשי עסקים בניהול קמפיינים אלימים ומניפולציות תקשורתיות והגשת תביעות ענק לעצירת תחקירים על שחיתויות – הכה על חטא בראיון וטען כי הכסף השחית אותו, גרם לו לזנוח את מצפונו ולחצות את כל הקווים האדומים.

במהלך השיחה, שארכה כשעה, הפנו הגולשים שאלות ליניב באמצעות מנגנון התגובות באתר ועמוד הפייסבוק של הארץ. שאלה שעלתה מגולשים רבים ניתן לנסח כך: מדוע להאמין לך? מדוע להאמין למי שהתמחה במניפולציות ומאבקי כוח - שאתה עובר כרגע תיקון? ומדוע לא להתחיל את התיקון על ידי חשיפה מלאה של כל מה שידוע לך - על ידי דיווח לרשויות.

אלדד יניב משיב לגולשים במערכת אתר הארץצילום: הארץ באינסטגרם

"אסור להאמין יותר לדיבורים. מזה היה לנו די. כעת זה זמן המעשים. מכירים אותי ממעשיי הנכלוליים. כעת צריך להתייחס אלי על-פי מעשיי העתידיים", השיב יניב. "אני מתכוון להקדיש את השנים הקרובות לתיקון, במעשים, של מה שעוללתי. אני חושב שמעשיי ידברו בזכות עצמם. דיברתי בפתיחות ובפומבי ובלי חיסיון על מה שעוללתי. זו השיטה. יש דוגמאות רבות. ניתן לספר בלי סוף. אבל הדברים ברורים. כעת צריך לשנות את השיטה. פוליטיקאים נכנסים ובאים בתחנות משטרה בעשור האחרון והשיטה הופכת עוד יותר למפלצת. הפוליטיקאים למדו לחיות עם המשטרה, כמחלה כרונית. חייבים לנסות דרך אחרת כדי להציל את ישראל. לחשוף הכל פומבית ובאומץ. לגייס עוד ועוד אנשים תחת קורת גג אחת ולהלחם בשיטה, ראש בראש. אני חושב שאני יודע איך לעשות את זה ולמטרה זו אני מתכוון להתגייס כולי בשנים הקרובות".

האם זה ספין? האם זה טריק?

רותם מורי טענה כי הנימה והגישה של "השמאל הלאומי" אלימה ומתלהמת. לדברי יניב, "היא בוטה מדי וקשה לעיכול. לפעמים כך מדברים כשרוצים להעיר. עכשיו צריך להתגודד ביחד. ולכן צריך טון אחר. יותר מחבר. אם זה אמיתי? האם זה ספין? האם זה טריק? תלכי אחרי הלב שלך. תעקבי. אם תשתכנעי, אז כנראה שבאמת פתחתי את הלב שלי. אין דרך אחרת לגרום לך להשתכנע. אמשיך לפתוח את הלב שלי ולעשות. מעשים. דיבורים את כבר לא קונה, ובצדק".

ניתאי שייננזון ואורי איתן שאלו מה בדיוק המצע של יניב ומי האנשים שמצטרפים אליו? חלק מהגולשים טענו כי הכל אמורפי מדי - דומה ליאיר לפיד - שבונה על הבטחות, דיבורים ודימויים - אבל לא יודעים מה בדיוק יניב מציע. מי הצוות - הכוכבים - שיעמדו עמו בראש, והאם ישקול הצטרפות למפלגה קיימת אם יראה שאין לתנועה זכות קיום בסקרים.

לכך ענה יניב: "עם דיבורים לא הולכים לקלפי. גם לא עם כוכבים. די לנו מזה ודי לנו מזה. רק עם אנשים מעוררי השראה. מכל הקבוצות בחברה הישראלית. וראשונות אלה המודרות. נשים. פריפרייה. ערבים. מנהיגות ומנהיגים צעירות וצעירים שיהיה להם תוכנית ברורה כיצד הם עומדים לשנות את ישראל. את זה לא כותבים במשרדי פרסום. את זה מנסחים ביחד. זה בדיוק מה שנעשה בימים האלה. כשזה יהיה מגובש לדיון ציבורי, זה יוצג להתייחסות של כל אחד ואחת. כל מי שעומד מאחורי ההתארגנות הזו יוצג. כל מי שתורם לכך כסף - יחשף. תדעו הכל. מי האנשים. מה ההון שלהם. מה העבר שלהם. מה עוללו ומה הם מתחייבים לתקן. תראו ותחליטו. הכל שקוף וגלוי ולשיפוט. אין דרך אחרת. אם זה לא יהיה כזה, זה לא יעבוד. מה שנראה מזוייף, מריח מזוייף, הוא מזוייף. לגבי השיטה: אתם מבינים אותה היטב. כל אחד מרגיש שיש שכבה דקה מאד מאד של אנשים שנהנים מהשלטון ומההון ומהעושר הלאומי. צריכה להיות כאן חלוקה מחדש של העושר הלאומי. צריך להיות שוויון בין שונים. צריך להיות כאן אתוס ישראלי חדש ומכונן שיהיה דבק לכולנו. הקמת המדינה הסתיימה. עכשיו צריך להקים כאן חברת מופת. איך היא תראה בדיוק: נצטרך לנסח זאת ביחד. ולהגשים ביחד. אין יותר מנהיגות יחיד. רק ביחד, כקבוצה, הקימו כאן מדינה. רק ביחד, כקבוצה, נקים חברת מופת. הסקטורים זו המצאה שטופחה כאן במשך שנים על ידי מי שרוצה שהשכבה הדקה תמשיך לשלוט כאן בהכל. בהון ובשלטון ובעושר הלאומי ותתן לנו תחושה שאנחנו תפאורה. אפשר להביס אותם רק אם נחזור כקבוצה. אפשר להסביר את זה מהיום עד מחר. אבל הגיע הזמן לעשות. אני חושב שאני יודע איך לעשות את זה. ועם עוד מנהיגות ומנהיגים צעירים אנחנו מתכוונים להקדיש את השנים הקרובות כדי לעשות את זה".

מי מימן את המחאה?

גולשים רבים היו סקפטיים לגבי חלקו של יניב במחאת הקיץ האחרון: "לאור העובדה שלקחת חלק מרכזי בהתארגנות של מחאת האוהלים בקיץ 2011, אולי תסכים ליידע את הציבור לגבי מארגני המחאה מאחורי הקלעים", שאל אורי ירון. "מי מימן את המחאה ושילם את החשבונות. מה היה חלקך בארגון המחאה ומה היו המטרות של המחאה בראשיתה. האם שולמו כספים לניצבים בכל פעם שהתקשורת הגיעה לשדרה? מי הכתיב את המסרים. מי המציא את הנפת האגרופים מעלה בהפגנות. אם כבר לשתף את הציבור אז זה המידע הרלוונטי לימינו אלה".

לכך ענה יניב: "אתה באמת מאמין שמחאת הקיץ היתה מאורגנת? לא ראית אף אחד מחברים שלך שם? מהשכנים שלך? מהמכרים שלך? מחאת הקיץ היתה התפרצות של רוב העם שהחליט שמספיק ודי. שהוא לא מסכים יותר לשיטה. לא היה מה לממן במחאה. הרוב נעשה בהתנדבות. אני בטוח שבלבך פנימה אתה יודע את זה. אני בטוח שגם אתה רוצה להרגיש שאין שיטה ישראלית ששכבה דקה מנהלת את העניינים. גם אתה מאמין בחלוקת העושר הלאומי מחדש. גם אתה מאמין בשוויון. בצדק חברתי. אני בטוח בזה. גם ביבי יודע את זה. רק שהדרך שלו להלחם בזה הייתה לנסות לשכנע שזה מאורגן. זה לא עזר לו. משבוע לשבוע יצאו עוד ועוד אנשים לרחובות. עד שהוא הבין שצריך להתחיל לתקן. לא מספיק".

לא משכנע

ועם זאת, נראה כי תשובותיו של יניב לא סיפקו את הגולשים. "יש תחושה קשה מאוד של מריחה פה, בתגובות שלך! אתה חוזר כמו מנטרה על אותם דברים. כן, הבנו, רק ביחד ננצח ונפרק את השיטה. הבנו. הבנו את זה כבר היטב היטב בקיץ, גם בלעדייך. ועדיין - למה אתה לא פונה למשטרה עם המידע שיש לך על כל "אלה" שאתה "מספר" לנו עליהם? בשביל שאאמין לך באמת, ובשביל להקל על "פירוק השיטה" הייתי שמחה לתקוע נעצים בכיסא של אלה שמנהלים פה את השחיתות הזאת, וה"קוצים" הללו הם בידייך. יש משהו שאתה רוצה לשתף את המשטרה בו, מר אלדד יניב? אתה יכול להיות בטוח שתקבל חתיכת תמיכה ואמון של כולנו, אם תעשה את זה. אחרת, סלח לי. נשמח שתסייע לנו, אבל אל תצפה מאיתנו לשום יחס מועדף, בטח לא".

תודה לאלדד יניב ולכל המשתתפים בשיח. גללו מטה לשיחה המלאה עמו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ