שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אפקט המחאה לא נגמר: מחירי הדירות יורדים, מחירי השכירות עולים

מוכרי הדירות מתגמשים וב–16 מתוך 31 הערים הנסקרות במדד yad2-TheMarker נרשמו ירידות מחירים במאי. במחירי השכירות ניכרת מגמת עלייה בעקבות צעדי הממשלה נגד משקיעי הנדל"ן

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

מגמה של ירידות במחירי הדירות נרשמה בחודש מאי 2012. מבין 31 הערים הנסקרות במדד yad2-TheMarker, נרשמה ירידה 
ב–16. מדובר בפעם הראשונה מאז החודשים הסוערים שחווה שוק הנדל"ן בעקבות המחאה החברתית בסוף 2011 שנרשמת מגמה כזו בקרב רוב ערי המדד. מגמת הירידות עשויה להעיד כי המוכרים מוכנים להתפשר מעט בעקבות חודשים של קיפאון בשוק. יש לציין כי המדד בוחן את מחירי הדירות המבוקשים בלוח הדירות ולא את המחירים הסופיים.


הירידות החדות ביותר בחודש מאי נרשמו בקריית אתא, שבה ירדו מחירי הדירות המבוקשים ב–4% בממוצע. מחיר דירת 4 חדרים בעיר הגיע ל–718 אלף שקל בממוצע. גם בהרצליה נרשמו ירידות מחירים חדות, בשיעור של 3.1%, ומחירי דירות 4 חדרים בעיר הוצעו למכירה ב–1.9 מיליון שקל.


בתל אביב נרשמה בחודש מאי עלייה של 1% במחירי הדירות המבוקשים. המחיר המבוקש עבור דירת 4 חדרים בעיר הגיע ל–2.45 מיליון שקל בממוצע. בירושלים נרשמה ירידה של 0.5% במחירי הדירות המבוקשים, ומחיר ממוצע של דירת 4 חדרים בעיר היה 1.98 מיליון שקל.


מנגד, במחירי השכירות נרשמה במאי מגמה של עליות מחירים. מכיוון שלא מדובר בחודשים "חמים" של שוק השכירות, מגמה זו עשויה להעיד על השפעת תהליכים שחלו במשק בחודשים האחרונים. מצד אחד, ייתכן שמדובר בעלייה בביקושים לדירות לשכירות בעקבות הקיפאון בשוק הדירות למכירה. מצד שני, ייתכן שמדובר בהשפעה של צעדי הממשלה, שמיועדים להוציא משקיעים משוק הנדל"ן. יציאה של משקיעים פירושה הקטנת ההיצע - מה שעשוי לדחוף את שוק השכירות לעליות מחירים, כפי שהתריעו פעילים שונים בשוק בחודשים האחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ